Da gre za ponovno sramotenje ugleda Slovenije v tujini, so prepričani v LMŠ. "Izjavo predsednika Evropskega parlamenta Sassolija vidimo kot veliko zaušnico Janezu Janši, ki ponovno kaže, da je EU že zdavnaj uvidela, da Janez Janša ne zna in ne zmore uspešno voditi Slovenije, kaj šele Sveta EU," so komentirali dogajanje.
"Pri dosedanjem reševanju begunskih kriz smo najbolj pogrešali prav skupni nastop in enotno strategijo EU, najmanj pa hitre odzive, namenjene lastnim privržencem," je dejal predsednik državnega zbora Igor Zorčič in dodal: "Begunska kriza je pred vrati in po mojem mnenju je ta hip ključno, da Evropska unija Afganistancem pomaga po najboljših močeh, da bi preprečili humanitarno katastrofo velikih razsežnosti".
"V stranki SAB podpiramo skupno evropsko rešitev glede novega migrantskega vala. Podpiramo idejo, da Slovenija najprej poskrbi in pomaga vsem Afganistancem, ki so pomagali našim vojakom, za vse ostale pa je treba najti rešitev, ki bo širša od EU," medtem pravijo iz stranke SAB. Menijo, da morajo breme migrantskega vala prevzeti tudi ZDA in ostale članice Nata. "Zato pričakujemo, da bo breme nenadnega umika ameriških vojakov pravično porazdeljeno – tj. ne samo v EU, ampak tudi med zavezniki Nata in ZDA," so dodali.
"Slovenija je del Evropske unije in kot takšna lahko preko svojih predstavnikov soodloča pri izvajanju notranje politike. Vendar pa smo enakovreden partner drugim državam. Končna odločitev je tako na plečih predstavnikov državljank in državljanov vseh članic EU," so nam sporočili iz stranke DeSUS. "V svoji odločitvi pa morajo upoštevati temeljne vrednote in stališča, ki jih EU zagovarja. Glavne vrednote, na katerih temelji Unija, so spoštovanje človekovega dostojanstva, svoboda, demokracija, enakost, pravna država, spoštovanje človekovih pravic, vključno s pravicami pripadnikov manjšin," so zapisali.
Pričakovano v stranki SDS stojijo za izjavo predsednika njihove stranke. "Stojimo za izjavo našega predsednika in predsednika vlade Janeza Janše in jo v celoti podpiramo," so dejali.
"Popolnoma se strinjamo in podpiramo izjavo predsednika vlade Janeza Janše, saj je pobeg NATA in ameriških vojakov iz Afganistana načrtno dejanje ameriške administracije, katere cilj je destabilizacija Evrope," je dejal Zmago Jelinčič Plemeniti (SNS) in dodal, da predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli, kakor kaže, nima pojma o nastali situaciji. "Ali pa je pod vplivom deviantne multikulti klike v Evropi," je pripomnil.
"Če se proti talibanom v nekaterih delih Afganistana organizirajo in borijo ženske, naj se tudi moški"
"EU ne bo odpirala nobenih evropskih 'humanitarnih' oziroma migracijskih koridorjev za Afganistan. Ne bomo dovolili, da se ponovi strateška napaka iz leta 2015," je v nedeljo sporočil slovenski premier Janez Janša. Če se proti talibanom v nekaterih delih Afganistana organizirajo in borijo ženske, naj se tudi moški, je navedel. Meni namreč, da ni dolžnost EU ali Slovenije, da "pomaga in plačuje vsakemu na planetu, ki beži, čeprav bi se lahko boril za svojo domovino".
A predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli ga je zaradi teh izjav hitro "okrcal". "Slovensko predsedstvo ne more govoriti v imenu Evropske unije glede Afganistana," je dejal. "Vse naše institucije si prizadevajo ugotoviti, kakšna solidarnost bi bila potrebna za tiste, ki so ogroženi zaradi novega afganistanskega režima, ne samo za Afganistance, ki so sodelovali z nami," je pojasnil med intervjujem za Rainews24 ob robu srečanja v Riminiju.
Janšo je pozval, naj z evropskimi institucijami raje sodeluje in se pogovarja, da se lahko dogovorijo o nadaljnjih korakih. "Vse države članice se čutijo vpletene v razvoj dogodkov v Afganistanu in jasno je, da moramo pokazati solidarnost," je še dodal.
Premier je v odzivu na Sassolijeve besede poudaril, da je na članicah EU, da se odločijo, ali želijo sprejeti še en migracijski val. "Trenutno pa nimamo niti konsenza niti kvalificirane večine, pravzaprav nobene večine sploh glede vprašanja, kaj storiti. In mi že izražamo solidarnost tistim, ki so delali z nami," je še zapisal.
Nemški časnik: Janšo podpirata Avstrija in Madžarska
Nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung se je danes razpisal o interakciji med slovenskim premierjem in predsednikom evropskega parlamenta. Kot so zapisali, bi rada Evropska komisija iz Afganistana na varno pripeljala tudi novinarje in borce za človekove pravice, a je Slovenija, ki trenutno predseduje Svetu EU, proti. Enako stališče imata tudi Avstrija in Madžarska. "Selitev ranljivih ljudi, ki so v neposredni nevarnosti, je naša moralna dolžnost," pa je ocenila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Slovenija naj bi po pisanju časnika nasprotovala tudi sestanku notranjih ministrov EU. Pretekli teden je Slovenija videokonferenco omejila izključno na probleme na meji z Belorusijo, kar ni bilo po godu nekaterim članicam, še poročajo. Slovenski dopisnik Dela iz Bruslja Peter Žerjavič pa je danes poročal, da slovensko predsedstvo v četrtek na temo Afganistana in migracij sklicuje sestanek veleposlanikov pri EU. Že jutri naj bi se odvil sestanek visokih uradnikov za notranje zadeve, kmalu pa je pričakovati tudi sklic sveta ministrov za notranje zadeve.
Avstrijska ljudska stranka (ÖVP) je ob tem kritizirala Evropsko komisijo, ki države poziva, naj sprejmejo begunce iz Afganistana. Avstrijski notranji minister Karl Nehammer je dejal, da je šokiran, saj komisija v javnost pošilja napačna sporočila.
Pripeljati na "tisoče in tisoče Afganistancev v Evropo ne bi bila rešitev, ampak zelo kratkovidna in ideološko zgrešena politika, ki je za Evropo nevarna," je ocenil. Nehammer in avstrijski kancler Kurz menita, da se afganistanski prosilci za azil le stežka vključijo v družbo. Julija sta vročo politično debato v Avstriji sprožila posilstvo in umor mladega dekleta, osumljenci pa so bili štirje Afganistanci, sicer stari znanci policije. ÖVP prav tako poudarja, da Avstrijo po sprejemu prosilcev za azil od leta 2015 glede na število prebivalcev prekaša le Švedska.
KOMENTARJI (1464)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.