Drnovšek pravi, da arbitraža zdaj ni aktualna. Aktualna je bila pred časom, ko sem tudi sam govoril o arbitraži kot o možnosti, potem ko se skoraj deset let nismo nikamor premaknili v pogajanjih. Sedaj pa so pogajanja končana, sporazum o meji je sprejet, obe vladi sta ga sprejeli in parafirali. Kar je sedaj na vrsti, je dokončanje postopka na hrvaški strani, v saboru, da lahko potem podpišemo ta sporazum. Sedaj govoriti o arbitraži ne pride v poštev, je povedal Drnovšek.
Če bi se, hipotetično rečeno, morda celo dogovorili za arbitražo v nekih okoliščinah, si težko predstavljam, da bi ta arbitraža storila kaj drugega, kot sta se dve vladi med seboj že dogovorili; ker je to že tako daleč speljan postopek in dogovor, bi arbitraža verjetno težko našla nek razlog, da bi to spreminjala, je menil Drnovšek. Mislim, da gre predvsem za hrvaške notranjepolitične težave, zaradi česar prihaja do takšnih pobud oziroma iskanja nekih drugih rešitev, je še poudaril slovenski premier. Sicer pa je za slovensko stran stališče jasno: sporazum je sprejet, sedaj ga je treba podpisati in ratificirati. Mi vztrajamo pri tem, o čemer smo se dogovorili, je še povedal Drnovšek po zasedanju državnega zbora, kjer je odgovarjal na vprašanja poslancev opozicije.
Na vprašanje, ali izjava premiera Račana pomeni konec pogovorov med Slovenijo in Hrvaško o meji, je premier Drnovšek odgovoril, da so bila pogajanja že končana, potem ko sta slovenska in hrvaška vlada potrdili sporazum o meji in ga parafirali. "Za nas so pogajanja končana, sedaj je treba samo izpeljati postopek podpisa in ratifikacije sporazuma," je poudaril premier Drnovšek.
Odzivi na Hrvaškem

Račanova izjava močno odmeva tudi v hrvaški javnosti. Potem ko je napovedal, da bo predlagal mednarodno arbitražo o meji s Slovenijo na morju, odbor hrvaškega sabora za ustavo, ki bi moral razpravljati o sporazumu o meji, te točke ni uvrstili na dnevni red.
Poslanci koalicijskega HSLS-a so prejšnji torek predlagali, naj odbor za ustavo ta teden razpravlja o tem, ali je za ratifikacijo sporazuma o meji potrebna dvotretjinska ali navadna večina. Dorica Nikolić iz HSLS je povedala, da ji je jasno in nesporno, da potrebujejo 101 glas. Premier Račan je sicer v ponedeljek napovedal, da bo saboru predlagal, naj se za rešitev meddržavne meje zavzame za mednarodno aritražo.

Nikolićeva pravi, da so stališča opozicije znana, stališča koalicijskih strank pa različna. Njihove javne izjave in nastopi so do sedaj pokazali, da premier ne bi tako z lahkoto dobil potrebne parlamentarne večine, je še povedala Nikolićeva.
Jadranka Kosor iz HDZ pravi, da takšen sporazum, ki je že parafiran in mora biti še ratificiran, niti najmanj ne odgovarja Hrvaški. Po njenem je bila storjena velika napaka. Poslanec SDP Mato Arlović meni, da v tej fazi še arbitraža še ni potrebna, saj mora tudi o njej odločiti sabor.
Čeprav je večina parlamentarnih strank za arbitražo, posebej pri določanju morske meje, nekateri poslanci očitno še vedno upajo na uspeh dogovorjenega sporazuma. Koalicijske stranke bi bile, ob določenih spremembah, sporazum namreč pripravljene podpreti. V tej luči pa bi tudi Račanova napoved o arbitraži lahko pomenila le pritisk na Slovenijo, da popusti pri morski meji.