Po včerajšnjem fizičnem napadu na aktivistko Niko Kovač so se odzvali številni politiki, ki vsi po vrsti dejanje obsojajo. V poslanski skupini Svoboda jih skrbita nestrpnost in sovražni govor, ki se razraščata v naši družbi, in ju širijo tudi nekateri politiki ter portali, ki so blizu nekaterim strankam. "V Svobodi smo se zavezali spoštljivi komunikaciji in dvigu politične kulture in to zavezo izpolnjujemo, prepričani smo namreč, da moramo politiki biti zgled," so zapisali.
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič najostreje obsoja vsakršen fizični ali verbalni napad na kogar koli. "Gre za odraz klime v naši državi," je pojasnila za 24ur, na vprašanje, ali je dogodek primerljiv z grožnjami, ki jih je deležen predsednik SDS Janez Janša, pa odgovorila, da gre za dva različna dogodka, saj je pri Niki Kovač prišlo do fizičnega napada, v primeru Janeza Janše pa še ne. Je pa zato Janšo pozvala, naj reagira, da do tega ne bo prišlo, in ga prosila, naj umirja retoriko, da ne bo prišlo do revanšizma na drugi strani.
Da je vsako nasilje nesprejemljivo, pravijo tudi v poslanski skupini SD, kjer poudarjajo, da se je treba proti vsem oblikam nasilja vsakodnevno boriti z ozaveščanjem žrtev, da nasilja niso dolžni trpeti, s preventivnim delovanjem, ki bi morebitne nasilnike odvrnilo od tovrstnih ravnanj, ter, najbolj pomembno, z odločnim in doslednim pregonom in sankcioniranjem vsake oblike nasilja. "Vse se prične s kulturo dialoga, kjer pa ima politika s svojim zgledom pomembno in ključno nalogo. Lažne novice, sovražni govor in hujskanje k sovraštvu žal privedejo tudi do fizičnega nasilja, zato je treba spremeniti zakonodajni okvir, da bo striktno in resno obravnaval tudi korake ter dejanja, ki vodijo do nasilja," so sporočili. Poslanki Meiri Hot pa se zdi nedopustno, da se v 21. stoletju ženske ne počutijo varne v javnem in tudi v zasebnem okolju. Kot je pojasnila, SD že vrsto let opozarja, da imajo besede posledice, da ima sovražni govor, ki se ga poslužujejo politiki, posledice, in to je včeraj eskaliralo z napadom na Niko Kovač.
Tudi v Levici napad ostro obsojajo. Kulturna ministrica Asta Vrečko je pojasnila, da je napad na Niko Kovač dejanje, vredno vsega obsojanja. "Ne gre zgolj za šovinistični napad, pač pa ima tudi politično ozadje, saj gre za napad na vrednote, ki jih Nika kot aktivna predstavnica civilne družbe zagovarja. Vrednote demokracije, vrednote boja za skupnost in vrednote izkoristiti svoj glas proti sovražnemu govoru. Posebej zaskrbljujoče je, da je napad posledica sistematičnega širjenja sovraštva in hujskanja k obračunavanju z drugače mislečimi, ki se ga poslužuje stranka SDS na čelu s svojimi najvidnejšimi predstavniki. Dolgoletno toleriranje sovražnega govora v javnem prostoru in normalizacija žalitev in groženj kot strategij političnega boja sta pripeljala do situacije, ko je za določeno politično opcijo tudi fizično obračunavanje postalo sprejemljivo – o čemer priča tudi zapis na Nova24, ki fizični napad opravičuje. Sovražnemu govoru in razdiralnemu ter hujskaškemu diskurzu v politiki in medijih je treba narediti konec, saj kot družba nočemo po poti, kamor nas ta pelje." Koordinator Levice Luka Mesec pa obsoja tudi vse odzive, ki svoje obsodbe nadaljujejo z "ampak". "Vsak od njih, po večini prihajajo iz kroga SDS, nas skuša na tak ali drugačen način prepričati, da "si je zaslužila". Minimum politične kulture se mora oblikovati na zavedanju, da se hujskanje v javnosti, v medijih, na socialnih omrežjih, prej ali slej odrazi tudi na ulici." Z njim se strinja tudi vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec, ki pravi, da ima sistematično širjenje sovraštva do drugače mislečih neposredne učinke. "Napad na nekoga, ki dosledno opozarja na probleme v družbi, je zavržno dejanje. Dve leti izkoriščanja razpoložljivih vzvodov sta se prelili v fizično nasilje na ulici. Nesprejemljivo in grožnja demokraciji."
Predsednik NSi Matej Tonin je napad na Niko Kovač obsodil na družbenem omrežju Twitter. "Številni se s politikami Inštituta 8. marec ne strinjamo. Vseeno pa se stvari ne morejo reševati z nasiljem, ampak z dialogom in strpnim izražanjem mnenj," je zapisal.
Na Twitterju se je odzval tudi predsednik stranke SDS Janez Janša in zapisal: "Zločin je zločin in nasilje je nasilje. Ne glede na to, kdo je storilec. Enako grožnje s smrtjo in nasiljem. Kjer je vladavina prava, se taka dejanja obravnavajo z istimi vatli."
Po besedah ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan je vsakršno nasilje povsem nedopustno in zavržno dejanje. Še posebej zaskrbljujoče pa se ji zdi, da je napad na Kovačevo vsaj na prvi pogled posledica spodbujanja podpihovanja k nasilju oziroma sovražnosti, tako do Nike Kovač kot do Inštituta 8. marec.
"Za ta napad niso odgovorni le tisti, ki fizično napadajo. Ti so spodbujeni k tem napadom zaradi hujskanja, žalitev in sovražnih besed. Sovražne besede spodbujajo k sovražnim dejanjem, zato so za napad odgovorni tudi tisti, ki takšen govor izvajajo, širijo in spodbujajo," je poudarila ministrica in Kovačevi zaželela hitro okrevanje.
Ena od prioritet vlade ne bo le ureditev problematike sovražnega govora, ampak tudi problematike žaljivega, napadalnega hujskaškega govora na splošno, je poudarila Švarc Pipan. Na politike in vse ljudi na vodilnih položajih ob tem apelira, da se samoomejujejo in tudi zavedajo, "kakšne posledice njihove besede lahko prinesejo v realnem življenju."
Napad je obsodila tudi ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar. V izjavi za javnost Kovačevi izraža iskreno podporo in sočutje zaradi nedavnih nedopustnih in strahopetnih napadov nanjo, ob tem pa izpostavlja, da tovrstni dogodki še bolj osvetlijo pomen tesnega zavezništva z organizacijami in civilno družbo, ki se zavzemajo za spoštovanje človekovih pravic ter zaščito šibkejših in ranljivejših.
"Prav to so ravnanja, ki se jim moramo kot družba upreti. Hkrati pa jih nagovoriti na način, da do takih dogodkov v prihodnje ne bo prihajalo," je zapisala Bobnarjeva in izrazila pričakovanje, da policija tovrstne primere z vso resnostjo obravnava in preprečuje. Notranja ministrica je sicer že dlje časa načrtovala srečanje s Kovačevo, ki je bilo sicer predvideno za danes. Ministrstvo in Inštitut 8. marec namreč načrtujeta sodelovanje in skupne aktivnosti pri projektih preprečevanja nasilja nad ženskami, vendar je bilo srečanje zaradi okoliščin odpovedano.
Že včeraj se je oglasil tudi predsednik države Borut Pahor, ki je obsodil vsako nasilje, verbalno in fizično. "Zelo je pomembno, da vsako nasilje obsodimo vsi in gradimo trdno soglasje za strpno in vključujočo družbo," je zapisal na Twitterju. Tudi kandidata za njegovega naslednika Anže Logar in Nataša Pirc Musar nista ostala tiho. Logar je zapisal, da se zavzema za strpno družbo in spoštljiv dialog ter vse pozval, da tudi z besedami prispevajo k temu, Pirc Musarjeva pa je zapisala, da si takšne Slovenije ne želi.
KOMENTARJI (559)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.