Stroka je sicer nad razrešitvijo presenečena. Veterinarji so skoraj enotni, da je Kovač strokovnjak, predvsem pa, da je v šestih letih vodenja veterinarske uprave zelo dobro opravljal svojo funkcijo.

Viktor Štokojnik z Veterinarske zbornice Slovenije je dejal, da mu je Kovača kot strokovnjaka žal. Stvar vlade in ministra pa je, kot pravi Štokojnik, iz katerih razlogov sta ga zamenjala oziroma odstavila. Z ministrom so sicer dogovorjeni, da pojasni razloge in finančno stanje v veterini.
Dekan Veterinarske fakultete Milan Pogačnik je dejal, da magistra Zorana Kovača pozna že dolga leta, saj je bil na fakulteti zaposlen, pred tem pa tudi študent in podiplomski študent, ceni pa ga kot dobrega strokovnjaka.
To mu priznava tudi minister, vendar se mnenja razhajajo na eni točki: ali je veterina in z njo povezano varovanje zdravja potrošnikov v krizi ali ne. Medtem ko je Kovač na sporni novinarski konferenci zatrdil, da je, minister Franci But vztraja pri nasprotnem. But pravi, da standarde in pravice potrošnikov nikakor ni vzpostavil samo Zoran Kovač, ampak vsi, ki so na tem delali in za vsemi zahtevami stali, tudi takrat, ko je bilo na cesti nekaj tisoč ljudi, ki so hoteli, da mora biti drugače in popolnoma nič se ni spremenilo.

Kovaču pritrjujejo potrošniške organizacije. Predsednica Zveze potrošnikov Slovenije Breda Kutin je dejala, da bo s Kovačevo razrešitvijo testiranega nadzora manj. Po tej logiki je, kot pravi Kutinova, dober uradnik tisti, ki se zanima za plače in ga aktivno delo posebej ne zanima.

Milan Pogačnik, dekan veterinarske fakultete, ki po pogodbi za državo opravlja storitve nacionalnega veterinarskega inštituta, je zatrdil, da vsaj letos pri njih zaradi zamenjave in denarne stiske težav ne bo. To pa zato, kot pravi Pogačnik, ker je dogovor o sodelovanju leta 2003 že sklenjen, pa tudi program je že pripravljen.
Stanje v veterini pa je zaskrbljujoče in o tem govorijo številke. Lani smo iz državnega proračuna za dejavnost namenili 6,3 milijarde tolarjev - načrtovali so sicer okrog 600 milijonov manjšo potrošnjo. Kljub temu je VURS leto končal s kar milijardo tolarjev izgube. Letos je sredstev manj, vsega nekaj nad šestimi milijardami, leto zatem spet vsega 100 milijonov več. Denarja je manj, obveznosti zaradi vključevanja v Unijo pa vedno več, poleg tega bo moral VURS pokriti milijardo lanske izgube, minister vseeno trdi, da smo potrošniki varni.

V Sloveniji varnost potrošnikov ni in ne bo ogrožena, pravi But in dodaja, da smo v Sloveniji v zadnjih letih z velikimi odrekanji in finančnimi vložki zgradili evropsko popolnoma primerljiv sistem varovanja preventivnih ukrepov zaradi zaščite potrošnikov.
Odstavljeni Kovač pa na drugi strani pravi, da smo se že lani pri financiranju veterinarske službe srečevali z izrazitimi težavami, saj so poznane tudi napovedi za stavke zasebnih veterinarjev, ker se zaradi pomanjkanja denarja v proračunu računi niso ustrezno plačevali.
Zdaj je naloga Simone Salamon, prej pomočnice direktorja Veterinarske uprave, odgovorne za področje mednarodnega prometa z živalmi in živili živalskega izvora, in nove v.d. direktorice, da uspe napraviti to, za kar Kovač trdi, da je nemogoče. Njeno izhodišče je sicer slabo. 6-milijardni proračun in milijarda zaostalih dolgov brez dvoma nista dobra popotnica.