Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša od ministrice in predsednice Aleksandre Pivec ter vpletenih pričakuje natančne informacije glede medijskih objav o ministričinih nočitvah v izolskem hotelu na stroške izolske občine. "Če navedbe držijo, potem bo to zelo težak nahrbtnik predsednice pri njenem nadaljnjem vodenju stranke," je ocenil Jurša.
Ne glede na vsa pojasnila pa vodja poslanske skupine stranke, ki jo vodi Pivčeva, pričakuje odgovore. "Nenormalno je, da nekdo plačuje stroške za tako bivanje ministrice. Te plačuje ministrstvo," je dejal Jurša.
O tem, ali bi morala Pivčeva odstopiti s položaja, če navedbe v medijih držijo, pa ne želi polemizirati.
Televizija Slovenija je v četrtek poročala, da je Občina Izola kmetijski ministrici Aleksandri Pivec ob junijskem službenem obisku plačala več nočitev v tamkajšnjem hotelu. V kabinetu Pivčeve so pojasnili, da je bila ministrica od 12. do 14. junija gostja Občine Izola.
Televizija pa je navajala, da naj bi se obisk raztegnil v zasebnega in da naj bi s prvotno izdanega hotelskega računa izhajalo, da sta tam bivala tudi sinova Pivčeve. Pivčeva sicer to zanika. Pivčeva je pojasnila, da je bilo sprva res mišljeno, da bi prenočila v hotelu tudi sinova, na koncu pa da sta spala pri prijateljih. V njuno nesojeno sobo naj bi se nastanila varnostnika.
Policija tega, kje sta spala varnostnika, ne razkriva. Kot so na Generalni policijski upravi spomnili, je Pivčeva kot podpredsednica vlade varovana po III. stopnji uredbe o varovanju, kar pomeni, da jo na vseh službenih poteh, razen če bi se temu sama izrecno odrekla, spremljajo tudi varnostniki.
"Vse varovane osebe, tako tudi podpredsednica, so varovane s taktiko in metodiko varovanja, skladno z ukrepi načrta varovanja varovane osebe, ki pa je označen s stopnjo zaupnosti," so navedli. So pa dodali, da stroški varnostnikov bremenijo proračun policije.
Na Pivčevo sicer v zadnjem času leti veliko očitkov. Zadnje mesece so zaradi tega trenja tudi v stranki, a se je vodstvo do zdaj poenotilo v podpori predsednici.
Iz njenega kabineta so danes sporočili, da bo Pivčeva na dodatna vprašanja v zvezi z junijskim obiskom Izole odgovarjala po dopustu. "Ministrica se je odločila, da se bo trenutno posvetila dopustu in družini ter bo na ta vprašanja odgovarjala, ko se z dopusta vrne," so zapisali.
V koaliciji zadržani z ocenami o ravnanjih Pivčeve
V kabinetu predsednika vlade ter koalicijskih SDS in SMC ne komentirajo zadnjih razkritij o ravnanjih kmetijske ministrice in predsednice koalicijske DeSUS Aleksandre Pivec. Tudi v NSi bodo s komentarjem počakali do konca postopkov pristojnih organov, podpirajo pa zavezanost javnih funkcionarjev visokim etičnim in moralnim standardom.
"V NSi podpiramo visoke etične in moralne standarde, ki jim morajo biti zavezani vsi javni funkcionarji. Verjamemo, da jim sledijo tudi naši koalicijski partnerji," so v NSi zapisali v pisnem odzivu. Ob tem so navedli, da primer ministrice preiskujejo pristojne institucije, zato ocen o morebitnih kršitvah protikorupcijskega zakona ne morejo podati do zaključka omenjenih postopkov.
"Pomembno pa se nam zdi, da so ministri in ostali člani vlade čim več na terenu in med ljudmi. Stik z državljani je po naši oceni ključen za dobro delo in učinkovito reševanje problemov ljudi. Temu načelu sledijo tudi ministri NSi," so navedli.
KPK bo v okviru zadeve Vinakras preverila tudi aktivnosti Pivčeve ob obisku v Izoli
Protikorupcijska komisija bo aktivnosti ministrice Aleksandre Pivec na junijskem obisku v Izoli preverila v okviru zadeve, ki jo vodi o njenem obisku v podjetju Vinakras, kjer že opravlja predhodni preizkus. Okoliščine obiska v Izoli preverjajo, a še ne morejo govoriti o kršitvah določb protikorupcijskega zakona, so navedli.
Bivanje v izolskem hotelu na račun občine je že drugi očitek Pivčevi v le nekaj dneh. KPK namreč vodi tudi predhodni preizkus glede gostovanja Pivčeve na Krasu konec junija, ko je med drugim nastopila v videu zasebnega podjetja Vinakras. Pivčeva je pojasnila, da je stroške nastanitve zase in za svoja sinova plačala sama in da bo račun, če bo treba, pokazala pristojnim institucijam.
Na KPK so danes pojasnili, da bo komisija sicer v okviru zadeve, ki jo vodi, preverjala sume vseh morebitnih kršitev določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Okoliščine obiska ministrice v Izoli komisija še preverja, vendar pa glede na objave v medijih dodajajo, da v tem trenutku še ne morejo govoriti o kakršnih koli kršitvah v povezavi z določbami zakona o integriteti in preprečevanju korupcije o nasprotju interesov.
KOMENTARJI (1678)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.