Vedno več indicev je, da se je incident na meji z Italijo res zgodil, pravijo v Slovenski vojski (SV), vendar pa zaradi interesa preiskave o podrobnostih dogodka, ki naj bi se zgodil 7. maja, ne govorijo. Načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš je danes poudaril, da prekoračitev pooblastil ne dopuščajo. "Vsakršno odstopanje je treba sankcionirati," je dejal.
O incidentu, ko naj bi moškega ob meji z Italijo ustavila vojaka Slovenske vojske (SV), eden pa naj bi vanj meril z avtomatsko puško, je 23. maja prvi poročal Primorski dnevnik. Glede na prve informacije naj bi se dogodek zgodil 8. maja in vojska je zatrdila, da na ta dan na tistem območju ni bilo slovenskih vojakov.
Nove informacije pa so kasneje pokazale, da je do incidenta pravzaprav prišlo dan prej. Sprehajalec je po poročanju oddaje 24UR oba vojaka tudi identificiral policiji na fotografiji.
Glavaš je v današnji izjavi za medije pojasnil, da je preiskavo zadeve uradno prevzela Obveščevalno-varnostna služba ministrstva za obrambo, SV pa bo v tej preiskavi polno sodelovala. "V interesu vseh nas, predvsem pa v interesu Slovenske vojske je, da se domnevni dogodek razišče. Ne dopuščamo prekoračitev pooblastil. Vsakršno odstopanje je treba sankcionirati," je dejal.
Glavaš je kljub vsemu izrazil zaupanje v slovenske vojake, da delujejo strokovno in zakonito in po navodilih policije, kar je po njegovih besedah v tem primeru bistveno. "Od leta 2015 in opravljenih več kot 110.000 raznih nalog v podporo policiji pri širšem varovanju državne meje in več desetletjih delovanja v tujini večjih zlorab in prekoračitev pooblastil nismo zaznali. To je prva, ki se je zgodila in o njej se bomo še pogovarjali, ko bo preiskava tudi zaključena," je še povedal načelnik.
Tiskovni predstavnik generalštaba SV Marjan Sirk je ob tem izpostavil, da so v vojski že takoj po prvih informacijah o domnevnem dogodku zadeve preverili. "Proučili smo vsako uro premika naših pripadnikov, a informacije niso bile dovolj precizne," je pojasnil.
Ker je bilo namreč poročanje medija objavljeno 23. maja, v njem pa je bilo govora, da naj bi se incident zgodil v preteklem tednu, so preverili gibanje njihovih pripadnikov za 23. maj in teden pred tem. Ko se je kasneje pojavil še datum 8. maj, so preverili tudi dogajanje na ta datum in indicev, da bi se kaj takega zgodilo, ni bilo, je pojasnil Sirk.
Na vprašanje, zakaj so se slovenski vojaki tistega dne nahajali ob meji z Italijo, glede na to, da se ves čas pojasnjuje, da vojska pomaga policiji pri varovanju meje s Hrvaško, je Sirk še pojasnil, da vojska policiji pomaga pri varovanju državne meje. Zakaj je bilo konkretno tisti dan treba varovati mejo z Italijo, ki je bila sicer zaradi epidemije novega koronavirusa zaprta, pa je po besedah Sirka treba vprašati policijo. Ta namreč odreja delo vojakom, določa tudi območje za nadzor, vojaki pa na tej nalogi izpolnjujejo njihova navodila.
Kaj konkretno se je dogajalo 7. maja, Sirk ni hotel pojasnjevati, ker da že poteka predkazenska preiskava. Opozoril je pred prehitrim sklepanjem in tudi ni želel špekulirati, ali je res prišlo do tega incidenta ali ne. So pa v SV pojasnili, da so vojaki, ki sodelujejo pri tej nalogi, posebej usposobljeni in izurjeni. Imajo tudi zelo podrobna navodila, kako opravljati to nalogo, kaj se sme in kaj ne.
Pojasnil je še, da ni čisto res, da vojak pri opravljanju naloge varovanja meje ne sme uporabljati orožja. Vedno se lahko brani, sicer pa je to odvisno od presoje situacije, je pojasnil. Vojakova naloga je predvsem, da varuje sebe in policista med izvajanjem policijskih opravil.
Slovenski vojaki sicer s policisti pri varovanju meje sodelujejo v mešanih patruljah, ki jih običajno sestavljata po dva vojaka in en policist. Policistu nudita predvsem podporo in varnost pri izvajanju njegovih nalog in izvajanju postopka z osebami.
Ali Tonina zaradi incidenta čaka interpelacija?
Opozicijske stranke so po razkritju, da naj bi slovenska vojaka v začetku maja s puško ustavila sprehajalca na meji z Italijo, izrazile pričakovanje, da bo obrambni minister Matej Tonin zadevo podrobno pojasnil. Zaenkrat interpelacije še ne napovedujejo, je pa tudi ne izključujejo.
V Levici menijo, da je skušal Tonin zadevo zavestno prikriti, saj je ob razkritju incidenta v časniku Primorski dnevnik 23. maja namignil, da bi lahko šlo za lažno novico. Slovenska vojska je tudi zatrdila, da 8. maja, ko naj bi se incident zgodil, na tistem območju ni bilo slovenskih vojakov. A zdaj je policijska preiskava, kot smo prvu razkrili, pokazala, da je do incidenta prišlo dan prej in da je omenjeni sprehajalec oba vojaka tudi identificiral na fotografiji.
Kot je danes izpostavil vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec, ima vojska v sodobni državi posebno vlogo in "ni na meji zato, da nekoga ustavi, ga potisne na kolena in mu meri puško v glavo". "Iz tega vidika je razumljivo, da je Tonin skušal to zakriti. Gre za velik mednarodni incident brez primere, ki je vreden vsega obsojanja in terja določeno mero odgovornosti s strani ministra," je ocenil in poudaril, da sta omenjena vojaka prekoračila pooblastila in kršila zakon.
Menil je, da bi moral Tonin odstopiti. V Levici bodo sicer počakali, kakšni bodo izsledki policijske preiskave in tudi obrambnega ministrstva, bodo pa uporabili vsa orodja, ki jih imajo v parlamentu na voljo, da pridejo zadevi do dna, "v končni instanci je to tudi interpelacija".
Podobno je v imenu stranke LMŠ podrobna pojasnila od Tonina zahteval predsednik te stranke Marjan Šarec. "Minister Tonin mora povedati, kaj se je dejansko dogajalo," je dejal.
Incident je označil za nezaslišanega. "Si ne predstavljam, kaj bi obrambni minister počel, če bi bil obrambni minister nekdo drug (...) Zgodil se je poseg v civilno sfero s strani vojaka, ministra pa skrbi, da bi, če bi za vsako stvar odgovarjal, zmanjkalo ministrov," je dejal Šarec.
Predsednica stranke SAB Alenka Bratušek je dejala, da je treba najprej počakati na končno poročilo preiskave. "Absolutno pa vojaki z orožjem v naši državi, dokler smo v miru, nimajo kaj delati. Če se bo to izkazalo za resnično, bo nekdo za to moral prevzeti odgovornost. Za nas je nesprejemljivo, da se v nasprotju z zakonom vojaki sprehajajo ob meji in celo uporabljajo orožje," je dejala.
Prav tako je bila kritična do besed Tonina, da ne more odgovarjati za vsako nepravilnost vsakega vojaka. "To pravi danes, včasih je govoril drugače," je dejala.
Matjaž Nemec (SD) je medtem glede odgovornosti obrambnega ministra dejal, da je treba počakati na dejstva. Napovedal je, da bodo, tudi sam v vlogi predsednika Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs), ko bodo prejeli vse uradne relevantne podatke, temu primerno ukrepali.
Na novinarsko vprašanje, ali je možno po objavi poročila pričakovati sprožitev preiskave obveščevalnih služb s strani Knovsa, je odgovoril, da je to njihova dolžnost. "Naša dolžnost ni, da se vtikamo v samo preiskavo, naša dolžnost je sam nadzor nad to preiskavo," je poudaril. Pojasnil je, da jih bo zanimalo, kako je bila izpeljana prva preiskava, ko govorimo o 8. maju, ter kako se namerava obveščevalno-varnostna služba obrambnega ministrstva lotiti tega drugega primera.
Spomnimo
Pred nekaj tedni je Primorski dnevnik poročal o zgodbi, ki naj bi se zgodila na začetku maja. Vojak Slovenske vojske naj bi po pričevanju domačina ob patruljiranju na italijanski meji 32-letnega moškega zaustavil, zakričal "Stoj, sit down!" (usedi se) in vanj usmeril avtomatsko puško. Sledila je vojaška preiskava, po kateri je minister Tonin trdil, da gre za lažno novico in da vojske na tem območju omenjeni dan ni bilo.
A policijska preiskava po naših zanesljivih informacijah v tem trenutku kaže, da sta bila v incident res vpletena vojaka naše vojske. Kot smo izvedeli, so dogodek v strogi tajnosti in najožjem krogu preiskovali najizkušenejši kriminalisti z Uprave kriminalistične policije in vojaška obveščevalna služba OVS. Včeraj so se vojaški kriminalisti sestali s policijskimi in po prvih ugotovitvah je nastala velika zagata. Preiskavo so včeraj prepustili vojaškim kriminalistom, ki jih usmerja koprsko okrožno državno tožilstvo. Danes pa ima direktor OVS polne roke dela z obveščanjem vojaškega in političnega vrha.
Policisti so namreč po preiskavi in pogovoru z domnevnim oškodovancem ugotovili, da vse kaže, da se je dogodek z vpletenostjo slovenskih vojakov odvil, a le da dan prej, kot je bilo prvotno poročano. 32-letni dvojni državljan Slovenije in Italije s prebivališčem na naši strani meje je po fotografijah prepoznal vojaka, ki sta ga ustavila kot civilno osebo in mu, kot kaže, za kratek čas odvzela prostost.
KOMENTARJI (562)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.