Jani Möderndorfer je uvodoma povedal, da je konferenco sklical kot član komisije in ne kot podpredsednik: "Zaradi javnega interesa sem dolžen povedati, kaj je komisija počela štiri leta. Da je preiskava tam, kjer je, je zaslužen predsednik preiskovalne komisije Gregor Perič." Kot pravi Möderndorfer, je predsednik oviral delo komisije, ki ni mogla zares opraviti svoje naloge. "Sprejel je odločitev, da bo podprl koalicijo." Na podlagi dokumentacije, ki jo je prejela komisija s strani različnih virov, je mogoče ugotoviti sporna poslovanja Nova24TV, je dejal.
"Napovedujem naznanitev suma storitev kaznivih dejanj za osumljence Tomaž Seljak, nekdanji predsednik uprave Telekoma Slovenije, Blaž Rant, zastopnik Inštituta za avtorsko pravico, in neznane osebe v Telekomu Slovenije, Slovenska demokratska stranka in NovaTV24.si, informativna televizija, ker se je zlorabil položaj podjetja, ki je v večinski državni lasti, ker gre za oškodovanje družbe in ker ta hip v tej smeri ne poteka prav nobena preiskava. Pričakujem, da organi te zadeve pregledajo in ocenijo, ali je to vredno preiskave," je poudaril Möderndorfer.
Izjave Janeza Janše glede financiranja Nove24TV je označil za neresnične. Möderndorfer meni, da gre za razliko od Janševih navedb o okrog milijonu evrov sredstev za več kot 3,5 milijona evrov. Ponovil je, kako je omenjena televizija prišla do sredstev za zagon delovanja. "Ko so ugotovili, da bi televizija lahko hitro končala poslanstvo, so zašli v nov sistem financiranja televizije. V lastništvo so vstopila tri madžarska medijska podjetja, ki so postala največji lastnik Nove24TV. Med večjimi lastniki pa je ostala tudi žena Roka Snežiča, Klavdija. Je pa zanimivo, da je na tem planetu samo Madžare zanimala Nova24TV."
Določena gradbena podjetja na Madžarskem, ki v Sloveniji ne gradijo, so nakazovala denar z enim samim razlogom, in to je, tako opozicijski poslanec, da oglašujejo v najmanj gledanem slovenskem mediju. "Ta televizija ne bi preživela toliko let, če ne bi imela madžarskega denarja. To je razvidno iz dokumentacije in iz pretoka denarja. Vse je preverljivo, vprašanje pa je, če pravi ljudje to preverjajo," je poudaril.
"V financiranju je veliko neznank in nerazumnih potez. Alarm je zazvonil šele, ko se je pojavil sum o nezakonitem financiranju SDS. Bolj ko smo kopali, bolj smo prihajali do zanimivih davčnih vrtiljakov, firm in povezav z različnimi podjetji s spornimi praksami," je povedal Möderndorfer. Pri tem je dejal, da se metode, ki jih je Janša omenjal pri domnevnem pranju iranskega denarja nenavadno enake metodam, ki so jih zasledili pri preiskovanju domnevno sumljivega financiranja stranke SDS. "Pojavljajo se slamnata podjetja, nakazuje se denar preko posrednikov, nikoli direktno. Sprašujem se, zakaj Policija danes tega še vedno ne preiskuje."
"Zakaj bi madžarska podjetja usmerjala svoje financiranje le v medije, ki trpijo za slabim dosegom?" se sprašuje poslanec. Kot je dejal, za temi potezami ni ekonomske logike.
Spomnimo, v torek se je pred preiskovalno komisijo DZ o domnevnem nezakonitem financiranju SDS nadaljevalo zaslišanje premierja in predsednika SDS Janeza Janše. Pred komisijo je 3. marca med drugim zanikal, da bi SDS v preteklosti kakor koli vplivala na poslovanje podjetja NTV24, saj gre za delniško družbo, in podjetje Nova hiša, ki izdaja portal Nova24tv.si. Glede slednjega je odgovarjal tudi tokrat, a so ga morali poslanci večkrat pozvati k odgovarjanju na vprašanja. Odgovarjati je moral tudi glede najetega kredita in povezave z Dijano Đuđić, na kar je premier odgovoril, da je Đuđićevo spoznal šele na podpisu dokumenta pri notarju.
KOMENTARJI (936)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.