"Po prvih zbranih obvestilih z žrtvijo in očividko ter po razgovoru z odvetnikom smo ugotovili razloge za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje," je sporočil pomočnik načelnice Policijske postaje Ljubljana Center Irfan Beganović, ki je podal izjavo o dogodku z elementi nasilja, ki se je v torek zgodil sredi Ljubljane.
Intenzivno zbirajo vsa obvestila, skušajo zavarovati vse razpoložljive dokaze, ki bi pripeljali do prepoznave storilca, poteka pa tudi predkazenski postopek, je pojasnil in dodal, da je zagrožena kazen za dogodek, ki se je zgodil v torek, zaporna kazen do enega leta. Zagotovil je tudi, da vsa razpoložljiva sredstva namenjajo temu, da storilca odkrijejo.
Potrdil je še, da Policija obravnava tudi dogodek izpred dveh tednov, ki je bil izvršen nad isto osebo. V obeh temeljito zbirajo informacije, so pa starejši primer prekvalificirali v prekršek.
"Vsa nasilna kazniva dejanja so nedopustna in skrajno zavržna, zato jih tudi prednostno obravnavamo," je še povedal ter dodal, da imajo v Policiji ničelno toleranco do kakršnegakoli nasilja. Zagotovil je še, da so, čeprav je v javnosti večkrat slišati očitke o delu Policije, njihovi postopki vedno temeljiti in v okviru zakonskih pooblastil, v policijskem delu ob okviru veljavnih predpisov pa obveščajo javnost ter tudi oškodovane osebe. Njihovi začetni ukrepi so v prvi vrsti usmerjeni k takojšnji zaščiti žrtve, zavarovanju dokazov in izsleditvi storilca kaznivega dejanja, je še dejal.
"Policisti in kriminalisti, ki so prvi seznanjeni o dogodku, vedno najprej zberejo prva obvestila in se šele nato osredotočijo preiskavo, udeleženim osebam zastavijo vprašanja z namenom, da pridobijo pravo sliko, na podlagi katere se lahko odločijo, ali so izpolnjeni znaki prekrška ali kaznivega dejanja," je pojasnil. Torkov dogodek lahko torej, kot je poudaril, vsebuje tako znake prekrška kot tudi znake kaznivega dejanja. Vendar pa Policija v vseh teh primerih prioritetno k obravnavi in zavarovanju dokazov pristopi v smeri preiskave kaznivega dejanja: "Šele, ko ugotovimo, da znakov kaznivega dejanja ni, zadevo obravnavamo kot prekršek."
Ob tem je naštel, da je Policija v obeh primerih, včerajšnjem in izpred dveh tednov, opravila večkratne razgovore z žrtvami in pričami, pregledali so več posnetkov videonadzornih kamer, sledijo pa tudi postopki prepoznavanja oseb na fotografijah. "Lahko potrdim, da smo storilca prekrška izpred dveh tednov že odkrili in začeli vse potrebne postopke zoper njega."
"Trenutno imam na sodišču in Policiji pet postopkov, ki so povezani z grožnjami s smrtjo neposredno meni ali pa kolektivu inštituta. Eden od storilcev je bil pravnomočno obsojen na dva meseca pogojne kazni, ker me je hotel razkosati," je dopoldan povedala direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač, ki je bila v torek tarča fizičnega napada. A kljub temu se ne bodo umaknili ali skrivali, so jasni v inštitutu.
Na Policijski upravi Ljubljana v ponedeljek o napadu sicer niso želeli podati podrobnosti, saj da na vprašanja, ki se nanašajo na konkretno fizično osebo, ne morejo odgovoriti. So pa potrdili, da so v torek res obravnavali dogodek z znaki fizičnega nasilja na območju centra Ljubljane. V sklopu slednjega bodo predvidoma ob 15. uri podali izjavo za javnost. Govoril bo pomočnik načelnice Policijske postaje Ljubljana Center Irfan Beganović.
V Kovačevo se je v torek na Bavarskem dvoru z vso silo zaletel moški, jo odrinil ter ob tem psoval Inštitut 8. marec. Dogodek se je zgodil sredi belega dne, ob njej pa je bila tudi prijateljica Maja Koražija. Neznanec jo je spraševal tudi, kje je njen pes, in grozil, da ga bo ubil.
Zaradi fizičnega nasilja se je tako direktorica inštituta na Policiji zglasila že drugič v zadnjih desetih dneh.
KOMENTARJI (885)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.