Koliko časa ste lahko brez pametnega telefona? Ga nosite s seboj na stranišče? Vsakih nekaj minut preverjate maile, Facebook, Twitter? Kdaj smo preveč navlečeni na telefon?
Ker tehnologija nikoli ni slaba, ker je razvoj tehnologije vedno dober, slaba pa je le njegova zloraba, so v Epilogu govorili o digitalnih odvisnostih.
Spregovorili so tudi o zelo ekstremnih primerih, ki pa jih je vse več tudi v Sloveniji. Psihoterapevt Miha Kramli, vodja centra za odvisnike v Novi Gorici, pripoveduje primer iz prakse: "Gimnazijec je bil ure in ure dnevno na internetu preko mobilne aparature, ki mu je bila vedno dosegljiva. Ko se mu je enkrat to odvzelo, je šel v regresijo. Ni več hodil. Začel se je plaziti po vseh štirih. Začel je cuzati palec. Želel je iti nazaj v maternico."
Ob koncu meseca boja proti zasvojenosti strokovnjaki opozarjajo, da so močno v porastu nove oblike odvisnosti, med njimi so tudi vedno bolj zaskrbljujoči podatki o zasvojenostih z internetom, računalniškimi igrami in mobilnimi telefoni.
Za ugotovitev, kakšna je naša stopnja zasvojenosti s pametnimi napravami, obstaja pet ključnih vprašanj.
- Ali uporabljate pametni telefon dlje, kot se načrtovali?
- Ali zaradi uporabe te naprave zanemarjate opravila?
- Ali se razburite, če vas nekdo zmoti, ko ste online?
- Ali uporabljate pametne naprave tudi med obiskom stranišča?
- Ali se počutite utesnjeno, če pametni telefon pozabite doma?
Na vprašanja odgovorite s številko od 1 do 5, kjer je 1 nikoli, 5 pa vedno, nato pa rezultate seštejte. Lestvica od 5 do 25 nam pove, kakšna je naša stopnja zasvojenosti. Ampak, tudi če ste v rdečem pasu morda sploh ne rabite strokovne pomoči. Najprej poskusite sami sprejeti digitalno dieto. Več pa v zgornjem videoposnetku.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.