Minister za pravosodje Aleš Zalar je dal javno zavezo, da se vsaj v času gospodarske krize odvetniške tarife ne bodo spremenile. Poudaril je, da bo tudi po krizi lahko prišlo do morebitnega dviga odvetniških tarif samo v izjemnih primerih na podlagi dokazil odvetniške zbornice, da so se bistveno povečali stroški.
![Aleš Zalar](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Nov2008/60220405.jpg?v=d41d)
Minister se bo pred tem posvetoval s strokovno in širšo javnostjo "o tem pomembnem vprašanju za državljane" in odločitev o dvigu tarif sprejel po skrbnem razmisleku. Odvetniki morajo po ministrovem mnenju v tem trenutku deliti usodo vseh v tej državi.
Noveli zakona o brezplačni pravni pomoči in zakona o kazenskem postopku, ki ju je v ponedeljek v parlamentarno proceduro vložila poslanska skupina SDS, sta za Zalarja najbolj prepričljiv dokaz, da so ministrstvo za pravosodje, vlada in pozneje parlament ravnali prav, ko so se odločili za normativno urejanje tega področja.
"Stranka, ki je sicer pred tem zahtevala referendum o istih vprašanjih, zdaj predlaga, da se uredi ista vprašanja v zakonu," je poudaril. To je po njegovem mnenju najboljši dokaz, da tudi opozicijo skrbi, da bodo dejansko nastale protiustavne posledice, če ne bi bila uveljavljena novela zakona o odvetništvu.
Pojasnil je, da so zdaj v zakonodajnem postopku trije zakoni, ki urejajo isto materijo, in sicer zastopanje odvetnikov po uradni dolžnosti in zagotavljanje brezplačne pravne pomoči. Vendar noben od teh zakonov po njegovih besedah še ni zaključil zakonodajnega postopka, tudi zakon o odvetništvu ne. Zato bodo na ministrstvu pripravili mnenje k vloženima novelama, v katerem bodo opozorili na težavo v zvezi s poslovniškimi pravili, kar po Zalarjevih besedah pomeni, da noveli ne bosta mogli biti obravnavani, dokler ne bo vprašanje v zvezi z novelo zakona o odvetništvu dokončno razrešeno ali na ustavnem sodišču ali na referendumu.
Zalar je dodatno pojasnil, da so iz DZ prejeli obvestilo, da ni pogojev za to, da bi lahko DZ obravnaval noveli SDS, preden ne bo ustavno sodišče odločilo o posledicah referenduma o noveli zakona o odvetništvu. Novela zakona o kazenskem postopku, ki jo je vložila SDS, pa po Zalarjevih besedah blokira zakonodajno dejavnost vlade. Vlada je namreč v medresorsko usklajevanje poslala novelo zakona o kazenskem postopku, s katero nameravajo veljavni zakon uskladiti s tremi odločbami ustavnega sodišča, je povedal minister.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.