Ustavno sodišče je razveljavilo interventni zakon, ki je predvidel odstrel 175 medvedov in 11 volkov, so sporočili iz organizacije Alpe Adria Green. Sodišče je presodilo, da je zakon kršil tretji člen ustave, ki govori o delitvi zakonodajne, izvršilne in sodne veje oblasti. Ker ga je razveljavilo že zaradi neskladja s tem načelom, ni preizkušalo drugih zatrjevanih protiustavnosti, piše v odločbi.
Pobudo za oceno ustavnosti interventnega zakona sta vložila Pravno-informacijski center nevladnih organizacij in Društvo za ohranjanje naravne dediščine Slovenije julija lani. Sodišče se je strinjalo, da odvzem živali zavarovanih vrst iz narave urejata zakon o ohranjanju narave in uredba o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah, odvzem pa določi vlada z odlokom. Upravno sodišče je več odlokov razveljavilo, nato pa je DZ z zakonom prevzel nalogo izvršilne veje oblasti in onemogočil izvajanje sodne veje oblasti.
Ustavno sodišče je izpostavilo, da "načelo delitve oblasti zahteva, da posamezna veja oblasti ne sme prevzemati pristojnosti drugih vej oblasti", in s to odločitvijo pritrdilo pobudnicama ustavne presoje in tudi mnenju zakonodajnopravne službe DZ, ki je na to protiustavnost interventnega zakona opozarjala pred njegovim sprejemom.
Ker bi se veljavnost zakona jeseni iztekla, se je ob novih napadih zveri že razvnela razprava o novem odstrelu medvedov in volkov. Državni svet je tako pripravil predlog novele zakona o interventnem odvzemu medvedov in volkov iz narave. Njegova uveljavitev pa je zaradi neustavnosti osnovnega zakona, kljub temu da ga vlada podpira, pod vprašajem.
Predlog novele predvideva odstrel 220 rjavih medvedov od maja do konca aprila prihodnje leto in odstrel 30 volkov od maja do konca januarja prihodnje leto. Pri volkovih predvideva kvotni odvzem, širi prostor za odstrel in povečuje dovoljeno odstopanje telesne mase za odstrel medveda z 20 na 30 odstotkov. Pogoji za odstrel volka so manj zahtevni, kazni za kršitelje pa so nižje.
Več kot 30 slovenskih nevladnih organizacij se je ob vladni podpori temu predlogu s pismom obrnilo na predstavništvo Evropske komisije in pisarno Evropskega parlamenta v Sloveniji, v katerem pozivajo k zavzetju za takojšnjo uveljavitev moratorija na odstrel zveri v Sloveniji. Bruselj bi moral po njihovem mnenju subvencije pogojevati z uvajanjem dobrih praks na tem področju.
Ministrstvo pripravlja nove podlage za odvzem zveri iz narave
Ministrstvo za okolje in prostor bo po odločitvi ustavnega sodišča, ki je razveljavilo zakon o interventnem odvzemu medveda in volka iz narave, še naprej "podpiralo strokovne rešitve, ki bodo omogočale čim hitrejšo vzpostavitev ravnovesja med sobivanjem z velikimi zvermi in varnostjo človeka". "Dejstvo je, da upravljanje z velikimi zvermi v Sloveniji terja strokovne in glede na čas (pričetek nove pašne sezone) tudi hitre ter konkretne rešitve," so še poudarili.
Za odvzem rjavega medveda iz narave na Agenciji RS za okolje (Arso) že teče postopek za selektiven in omejen odvzem iz narave v skladu z uredbo o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah. Predviden odvzem bo temeljil na strokovnih argumentih, kvotah, dinamiki in drugih pogojih, ki izhajajo iz strokovnih izhodišč za upravljanje rjavega medveda v Sloveniji za obdobje 2020-2023 ter iz strokovnega mnenja Zavoda za gozdove Slovenije, so pojasnili na ministrstvu. Odločba bo veljavna do 30. septembra.
"V diskusiji so bile v največji meri upoštevane pripombe nevladnih organizacij, kmetov in lokalnih skupnosti, ker so le na takšen način lahko odločitve legitimne, strokovno utemeljene in s tem lahko računamo tudi na to, da bodo zdržale morebitno upravno-sodno presojo," so zatrdili na ministrstvu. Poleg tega bo Arso v posamičnih primerih po potrebi izdajal tudi odločbe za odvzem po sedmem členu uredbe, ki dovoljuje tak odvzem z namenom zagotavljanja zdravja in varnosti ljudi.
Za odvzem volka strokovna argumentacija oziroma raziskava v smislu strokovnih podlag še ni bila izdelana. Interesna in strokovna skupina sta namreč sprejeli stališče, da je treba izboljšati sistem izdajanja odločb v posamičnih primerih. S tem namenom je bil pripravljen predlog smernice za dokazovanje pogojev za odvzem volka iz narave z odstrelom, ki bo olajšala tako pripravo vlog kot tudi izdajo odločb za odstrel volka, so pojasnili.
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.