V zvezi s poročanjem nekaterih medijev, zlasti hrvaških, da Slovenija zaradi vstopa v schengensko območje na meji s Hrvaško "ruši mostove", so na ministrstvu za javno upravo (MJU) pojasnili, da se rušijo zgolj brvi, ki so bile tako ali tako postavljene nezakonito. Pri tem so še pojasnili, da bo v skladu s schengenskim zakonikom do konca leta potrebno zapreti 115 "prehodnih točk", med njimi 14 omenjenih brvi, na katerih je bilo prehajanje meje že doslej prepovedano.
Podobno so pojasnili tudi na zunanjem in notranjem ministrstvu. Omenjenih 115 nezakonitih prehodnih točk na meji s Hrvaško je bilo določenih že pred časom, o tem, da jih bo potrebno zapreti, pa je bila obveščena tudi Hrvaška, zatrjujejo na MZZ. Gre predvsem za točke, ki so jih uporabljali domačini in kmetje, ki imajo obdelovalno zemljo na drugi strani meje. Ne pomeni pa to, da bi med temi točkami zapirali tudi kak mejni prehod; na teh točkah je bilo namreč že sedaj prepovedano prehajanje meje, so še poudarili na ministrstvih.
Kot so pojasnili na MJU, bo večina tovrstnih prehodov zaprtih z zapornicami, katerih ključe bodo imeli upravičenci njihove uporabe. Tako naj bi imetniki zemlje na drugi strani meje v skladu s Sporazumom o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) med Slovenijo in Hrvaško še vedno lahko uporabljali te poti, bi pa bilo to onemogočeno drugim. Nekaj teh prehodov pa naj bi trajno onesposobili, med njimi tudi 14 brvi oz. podobnih zasilnih priprav za prečkanje rek, ki so jih postavili tamkajšnji prebivalci sami, "na črno". Šlo naj bi predvsem za brvi čez Kolpo in Sotlo.
Zadeva sicer močno odmeva predvsem na Hrvaškem, kjer tamkajšnji časniki skoraj dnevno poročajo, da Slovenija ruši mostove s Hrvaško in ruši maloobmejne mejne prehode. Hrvaški Jutarnji list je tako v današnji izdaji poročal, da se bo v okolici Čabra "rušilo šest mostov do Slovenije" in da so tamkajšnji prebivalci, tako na hrvaški kot slovenski strani, izrazito proti takemu početju.
Pri tem hrvaški mediji še izpostavljajo mnenja, da tovrstno rušenje ne bo zaustavilo morebitnih nezakonitih prebežnikov, ki bi želeli prečkati mejo. To naj bi bil sicer po pisanju hrvaških medijev glavni razlog slovenskih oblasti za omenjeno početje.
Tudi poslanec SD Aurelio Juri je v torek vlado pozval, naj preneha z rušenjem mostov na meji s Hrvaško. Četudi gre za del priprav na vstop Slovenije v schengensko območje, pa bi prestope nedovoljenih poti lahko onemogočili z zaporami, ne pa z rušenjem že zgrajenih objektov, še posebej, ker bo "slej ko prej" tudi Hrvaška vstopila v isti prostor, je prepričan Juri. Pri tem je spomnil tudi, da "ne pomni, da bi severna in zahodna soseda (Avstrija in Italija), ko sta vstopali v schengenski prostor, počeli enako" do Slovenije.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.