Slovenijo so zadnje dni preplavili protesti, veliko pa je tudi zaskrbljenosti zaradi nasilnih izgredov, ki so izbruhnili v nekaterih slovenskih mestih. Med zaskrbljenimi so tudi Vesna V. Godina, Boris Vezjak, Tone Partljič, Andrej Fištravec, Borut Osonkar, Primož Premzl ter Janja Vidmar, ki so na slovenske politike naslovili odprto pismo. V njem poudarjajo, da dogajanje na mariborskih ulicah opazujejo s hkratnim navdušenjem in veliko zaskrbljenostjo.
"Naše navdušenje se navezuje na vznikanje spontane demokracije v Mariboru, na mobilizacijski uspeh skupine na Facebooku, na silovit glas preziranega ljudstva, ki je prišlo do besede in na zelo neposreden način izrazilo svoje mnenje na ulicah. Razumemo ga kot krik upora zatrtih množic, občank in občanov, v Mariboru kot poziv k odstopu župana Franca Kanglerja in tudi k razpustitvi mestnega sveta. K menjavi mestne oblasti v celoti! Hkrati smo prepričani, da se za takim glasom protestnikov skrivajo številne osebne socialne stiske ljudi, ki si želijo z zamenjavo političnih struktur, v katere več ne zaupajo in ne verjamejo, doseči boljše življenje. Takšno njihovo upanje je nadvse razumno in gromko vzklikanje docela upravičeno," so omenjeni zapisali v pismu.
"Sleherni napad na policiste je nevzdržen"
Njihova velika zaskrbljenost pa je namenjena vsem dogodkom, ki spremljajo mirne proteste občank in občanov. "V prvi vrsti nasilnim, kaotičnim in vandalskim dejanjem, s katerimi strežejo tisti, ki si ne želijo, da bi večina smela legitimno postavljati jasne zahteve. Sleherno nasilno ravnanje izgrednikov, bodisi da prihaja s strani posameznikov ali organiziranih skupin provokatorjev, je treba obsoditi kot sovražno prizadevanjem protestirajočih državljank in državljanov. Hkrati je treba začeti preventivno kaznovati tovrstne nasilnike. Sleherni napad na policiste je nevzdržen, škodljiv in kratkoviden, čeprav se zavedamo, da morajo ustrezni organi preiskave raziskati, ali so policisti s svojimi ravnanji prekoračili pooblastila in ali je bila uporaba nekaterih metod in sredstev upravičena," so zapisali podpisniki pisma.
A kdo je torej kriv za nastalo situacijo? Podpisniki menijo, da radikalne skupine niso krive za razmere, ki so zdaj zajele že celotno državo. "Še naprej ostaja razlog in prvi vzrok zanje politika: lokalna in državna. Župan Franc Kangler z vsakim dnem arogantnega vztrajanja na županskem položaju poglablja svojo odgovornost za nastale dramatične razmere. Premier Janez Janša (in drugi predstavniki oblasti) z vsakim dnem nepozivanja k njegovemu odstopu skupaj z županom prevzema dramatično veliko soodgovornost. Njegov cinizem, češ da so Mariborčani sami krivi, ker so izbrali Kanglerja, ne kandidata SDS na zadnjih volitvah, je vreden obsodbe in polnega pomilovanja. Posebej velja poudariti, da je mariborski župan že nakazal, da bo odšel, če bo odstop terjal predsednik vlade, ne ljudstvo. Politika, lokalna in vladna, se ščitita z roko v roki in se nam posmehujeta. Natanko ta vrsta neizmerne nadutosti in zanikanja volje množice omogoča, da se razmere še poslabšujejo. Nihče ne ve, kako dolgo se še bodo in kakšne tragične razsežnosti lahko zadobijo," menijo in zato pozivajo strankarsko politično elito, naj sprevidi, da je "prišel čas njihovega slovesa".
"Pozivamo k njihovemu razumu, če ga je še kaj ostalo! Z vsakim dnem, ko se vztrajno oklepa oblasti in dobesedno skriva pred razjarjeno množico, postaja vedno večji grobar demokracije in nas s še večjo silovitostjo v teh težkih časih pelje v prepad," so končali svoje pismo.
Zaključek EPK ne odpade, ampak bo prilagojen razmeram v mestu
15. decembra bo v Mariboru potekala zaključna prireditev Evropske prestolnice kulture (EPK), so dejali na zavodu Maribor 2012. "Bomo pa prilagodili koncept zaključne prireditve varnostni situaciji v mestu," so povedali. Sklep EPK je bil že od vsega začetka predviden kot slavje za meščane, z vrsto različnih dogodkov ves konec tedna in brez uradnih govorcev. Dogajanje bodo še bolj razpršili po mestu, natančen program pa bodo javnosti predstavili na začetku prihodnjega tedna.
KOMENTARJI (208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.