Ker so klubi študentskega zbora Študentske organizacije Slovenije v Ljubljani danes dokončno sestavili tehnično predsedstvo, so predsednik ŠOU v Ljubljani Jernej Štromajer in trenutni ministri danes odstopili.
"Zadovoljen sem, da je prišlo do soglasja za imenovanje tehničnega predsedstva ŠOU v Ljubljani. ŠOU v Ljubljani je zaradi nelegalno sprejete Študentske ustave v situaciji, ko mora storiti vse, da zaščiti pravice in interese študentov Univerze v Ljubljani. V prizadevanju za ponovno enakopravno zastopanje študentov Univerze v Ljubljani v ŠOS je ključna enotnost vseh študentskih skupin znotraj ŠOU v Ljubljani in to smo sedaj tudi dosegli,“ je ob odstopu sporočil Štromajer.
Gre za zaščito interesov študentov Univerze v Ljubljani
Vsi trije poslanski klubi študentskega zbora ŠOU v Ljubljani so tako danes zaključili pogajanja o oblikovanju tehničnega predsedstva. Dogovorili so se tako o razdelitvi dela kot tudi o načinu dela ter določili prioritetne naloge predsedstva. Kandidat za novega predsednika študentskega predsedstva je Aljoša Krdžić, temeljna naloga tega predsedstva pa bo po besedah predstavnikov ŠOU zaščita interesov študentov Univerze v Ljubljani.
Aljoša Krdžić, kandidat za predsednika ŠOU v Ljubljani: "Ena ključnih nalog tehničnega predsedstva bo preprečitev škode nelegalno sprejete Študentske ustave, ki postavlja študente Univerze v Ljubljani v neenakopraven položaj. Predsedstvo bo najprej poskrbelo za dolgoročno strategijo študentskega organiziranja na Univerzi v Ljubljani. V okviru tega bomo pripravili reorganizacijo delovanja ŠOU v Ljubljani, postavili nove temelje sodelovanja z ostalimi ključnimi študentskimi in državnimi inštitucijami ter opravili rebalans proračuna. Zavedamo se zahtevnosti nalog, zato je tehnično predsedstvo najboljša trenutna rešitev za vse študente Univerze v Ljubljani."
Formalno potrditev sestave tehničnega predsedstva mora opraviti Študentski zbor, ki se bo sestal v najkrajšem možnem času, predsedstvo pa bo ŠOU v Ljubljani vodilo do študentskih volitev, ki bodo oktobra.
'Študentske organizacije so avtonomne'
Predsednica ŠOS Katja Šoba je v odzivu na odstop vodstva ŠOU dejala, da so študentske organizacije pri svojem delu avtonomne, tudi pri izbiri vodstva. Kot pravi, sprejema vsakršno njihovo odločitev, saj "tudi nima pravice posegati v delovanje organizacij".
Na vprašanje, ali je po njenem mnenju vodstvo ljubljanske študentske organizacije odstopilo zaradi očitkov o netransparentnosti pri porabi denarja ali zaradi sprememb študentske ustave, Šoba odgovarja, da je to pravo vprašanje za člane študentskega zbora. Ti vodstvu podelijo mandat oziroma ga tudi odvzamejo, še pravi Šoba.
Spomnimo ...
V študentskih vrstah je nastal spor potem, ko so predsednica ŠOS Katja Šoba, Univerza v Mariboru, Univerza na Primorskem in Zveza Študentskih klubov Slovenije predlagali spremembo študentske ustave. Spremembe, ki so jih tudi sprejeli, naj bi sicer vzpostavile boljši nadzor nad porabo koncesijskih sredstev študentskih organizacij in ostrejše sankcije za kršitve, a s prerazporejanjem sredstev so ŠOU v Ljubljani odvzeli okoli 13 odstotkov denarja.
Kot je znano, je na skupščini, na kateri so kljub nasprotovanju ŠOU Ljubljana sprejeli spremembo ustave, policija odkrila sume korupcije. Na ŠOU Ljubljana so tedaj potrdili, da je policija zaradi podkupovanja delegatov na skupščini priprla nekdanjega Štromajerjevega svetovalca Željka Milovanoviča, a se je organizacija od tega distancirala.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.