V petek je svoj nepreklicni odstop podal predsednik drugostopenskega razsodišča Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS) Miro Denišlič. Kot poroča časopis Dnevnik, je Denišlič predsednici ZZS Gordani Živčec Kalan v odstopni izjavi sporočil, da so ga do takšne odločitve pripeljali "dogodki zadnjih mesecev z brezplodnim razpravljanjem, v katerem vodstvo ZZS ni našlo lepe besede za požrtvovalno, strokovno poglobljeno in pošteno delovanje razsodišča". Predsednica ZZS Gordana Živčec Kalan naj bi odstopno izjavo Denišliča komentirala v ponedeljek po preučitvi v zbornici. Sicer so člani razsodišča svoj nepreklicni odstop napovedali že pred torkovo sejo, na kateri naj bi potrdili sklep skupščine ZZDS, ki je Zlatki Kanič s pediatrične klinike UKC Maribor omilila kazen.
Drugostopenjsko razsodišče je 30. junija lani Kaničevi prisodilo odvzem licence za štiri mesece in ji naložilo tri mesece dodatnega izobraževanja, medtem ko ji je skupščina ZZS prisodila javni opomin in trimesečno izobraževanje. Pri tem je po Denišličevem mnenju kršila pravilnik o organizaciji in delu razsodišča.
Predstavnik Nekrepovih obžaluje in razume
Odvetnik družine Nekrep Andrej Pitako meni, da je odstop Denišliča obžalovanja vreden, ampak razumljiv. "Obžalovanja vreden zaradi tega, ker kot pooblaščenec družine Nekrep po smrti njunega sina Bora že dve leti čakam na odgovor ZZS na vsa ta vprašanja, ki sta jih starša, še preden sem ju zastopal, postavljala zbornici. To je bilo konec marca 2008 in zbornica je zadevo zavlačevala vse do prve odprte in javne predstavitve medijem, 26. novembra 2008," je povedal omenjeni odvetnik.
Šele takrat se je začela ZZS po njegovih besedah "sploh gibati". Dodal je, da starša po pritožbi na zbornico nista imela v postopku pred razsodiščem prve pa tudi druge stopnje, nikoli možnosti kakor koli vplivati na potek postopka, saj ju nihče ni nič vprašal.
Po odločitvi drugostopenjskega razsodišča in pritožbi Zlatke Kanič, sicer lečeče zdravnice pokojnega Bora, na izrek prvostopenjskega razsodišča, je po mnenju Pitaka nerazumljivo, da skupščina ZZS, kljub temu, da "gre za osebo, ki jo je očitno treba po vsej sili zaščititi, diskreditira in dezavuira svoj organ, ki ga je sama izvolila".
"Denišlič kot predsednik drugostopenjskega razsodišča je bil v izredno težkem položaju, ker so ga pravzaprav na tako nesramen način prestavili v kot, kakor češ, ti ne znaš odločati, nimaš našega zaupanja. Tako da je njegov odstop pravzaprav razumljiv," je poudaril Pitako.
Kaj naj starša, ki še vedno čakata odgovor?
Ob tem se je Pitako vprašal, kaj to pomeni za starša, ki še vedno čakata odgovor, ali bo Kaničeva sploh kaznovana, oziroma ali bo zbornica sploh v stanju, da bi ji izrekla kakšen ukrep. To se dejansko vleče dve leti in s takšnim primerom se odvetnik Pitako, kot je dejal, še ni srečal. V tujini se tovrstne zadeve rešujejo zelo elegantno, pravi odvetnik in iz svojih dosedanjih poklicnih izkušenj pove, da na stanovski ravni zdravniške zbornice v Avstriji, Švici, Nemčiji, in na Nizozemskem takšne primere rešujejo na posebnih razsodiščih.
Ta pa so organizirana tako, da imajo tako oškodovanci kot tudi obdolženi zdravniki možnost povedati svoje. In to se rešuje po mirni poti, da so vsi bolj ali manj zadovoljni.
"In tudi kasneje, ko pride do morebitnega odškodninskega zahtevka, se to uredi po normalni in predvsem hitri poti. Zbornice v Evropi tovrstne zadeve uredijo v nekaj mesecih, sodišča pa najkasneje v treh letih," še povedal odvetnik Pitako.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.