Tržiški župan in poslanec SDS Pavel Rupar, ki je v zadnjih dneh zaradi afere z najemnico njegovega ljubljanskega stanovanja in neprijavljenih stanovanj Komisiji za preprečevanje korupcije v žarišču medijske pozornosti, je ponudil odstop z mesta poslanca v parlamentu. Prvak SDS in premier Janez Janša je odločitev Ruparja po telefonskem pogovoru z njim pozdravil. "S tem bo razbremenil preiskavo dogodkov v zvezi s tem primerom," je dejal Janša, ki je prepričan, da je prav, da Rupar odstopi kot poslanec, saj so državnozborske volitve šele čez dve leti. Rupar je Janši v pogovoru tudi zatrdil, da bo dokazal svojo nedolžnost.
Predsednik SDS je pohvalil Ruparjevo namero, saj bo šlo za prvi primer v Sloveniji, da bo poslanec vrnil mandat zaradi tega, da bi razbremenil preiskavo, čeprav ga k temu nič ne zavezuje. Glede županske funkcije v Tržiču, kjer želi Rupar še enkrat ponoviti mandat, pa je Janša dejal, da je odločitev o tem v rokah volivcev.
Irglova v imenu SDS
Tudi poslanka SDS Eva Irgl je v imenu Slovenskih demokratov pozdravila Ruparjev odstop. Kot je dejala, v stranki sicer še nimajo nobenega dokumenta o odstopu, vendar pa je pri nekaterih sumih kršitev prišlo do stvari, "ki se ne morejo reševati samo tukaj". Menila pa je tudi, da "če je prišlo do kršitev in če je že kot poslanec odstopil, potem isto velja tudi za župansko funkcijo".
Na vprašanje, ali je Rupar kršil etični kodeks, je Irglova odgovorila, da "glede na to, da je sam napovedal odstop, potem verjetno on to sam najbolje ve". "In verjetno je presodil, da je prišlo tudi do kršitev. Do kakšnih, pa sama ne morem soditi, ker nimam vpogleda v celotno zgodbo," je še dodala. Na vprašanje, ali je Rupar še zaželen član stranke, pa je Irglova odgovorila, da se v stranki o tem še niso pogovarjali.
Bo Ruparja zamenjal Homan?
Ruparju bo mandat prenehal, ko bo o tem državni zbor sprejel ugotovitveni sklep. Predpogoj za to je pisna izjava poslanca, ki jo mora poslati državnemu zboru. Po Golobičevih podatkih ima glede na največje število glasov prvi možnost prevzeti mandat Bojan Homan, ki je predsednik gorenjske regijske koordinacije SDS.Golobič je pojasnil, da mora Državna volilna komisija na podlagi izida glasovanja na zadnjih parlamentarnih volitvah leta 2004 ugotoviti, kateremu kandidatu z iste liste v volilni enoti, v kateri je bil izvoljen Rupar, pripada pravica, da prevzame poslanski mandat. Kandidata komisija o tem obvesti in mu da osem dni časa, da sporoči, ali sprejema mandat.
Dokumenti na komisiji
Rupar se je sicer danes samoiniciativno oglasil na Komisiji za preprečevanje korupcije in ji predal vse manjkajoče dokumente v zvezi s premoženjskim stanjem, med drugim tudi glede dveh stanovanj, ki ju komisiji ni prijavil, je povedal predsednik komisije Drago Kos.
Predsednik protikorupcijske komisije je napovedal, da bo komisija na seji 23. oktobra v prisotnosti Ruparja razpravljala o morebitnih ukrepih zoper poslanca. "Rupar se je oglasil pri nas, izpolnili smo obrazec za spremembo premoženjskega stanja in zdaj je svojo obveznost izpolnil. Zanimalo pa nas bo, zakaj tega ni prijavil prej," je dejal Kos.
Z današnjim obiskom se je Rupar izognil postopku, ki ga predvideva zakon o preprečevanju korupcije. Kos je namreč v sredo napovedal, da bo ravnal v skladu z 11. členom zakona, ki daje komisiji pooblastilo, da funkcionarja pokliče na zagovor v zvezi s podatki iz obrazca o premoženjskem stanju, ki ga morajo funkcionarji vsako leto predložiti komisiji.
Kos je pojasnil, da je Rupar z nepredložitvijo podatkov kršil zakon o preprečevanju korupcije, vendar pa sankcij, ki jih predvideva zakon, komisija ne bo mogla izreči. Rupar je namreč zdaj svojo obveznost izpolnil, tako da sankcije v smislu zmanjšanja plače ali poziva k odstopu ne pridejo več v poštev.
Bo pa komisija na seji 23. oktobra poleg zahteve, da naj Rupar pojasni, zakaj ni pravočasno posredoval podatkov, preverjala tudi, ali jih ni posredoval namenoma. V tem primeru lahko po Kosovih besedah komisija zoper Ruparja vloži kazensko ovadbo po 265. členu kazenskega zakonika. Ta člen med drugim določa, da se lahko uradna oseba, ki v uradno listino, knjigo ali spis vpiše lažne podatke ali pa ne vpiše kakšnega pomembnega podatka, kaznuje z zaporom do treh let.
Na ugotovitev, da se bo Rupar verjetno skliceval prav na to, da tega ni storil namerno, je Kos odgovoril, da bodo presojali vse okoliščine primera, tudi njegove javne izjave o tem, zakaj komisiji ni prijavil lastništva dveh stanovanj. "Moramo biti do njega pošteni in mu omogočiti, da se do tega opredeli," je še dejal Kos.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.