
Z vodstvenega položaja inšpektorata za delo je odstopil Luka Lukić. Položaj je zasedel septembra lani, ko ga je vlada za vršilca dolžnosti imenovala do imenovanja glavnega inšpektorja po opravljenem natečajnem postopku. Drugič je bil za v. d. glavnega inšpektorja imenovan marca letos, in sicer najdlje do 18. septembra."Lukić je svoje delo na inšpektoratu opravljal uspešno in je s svojim vodenjem prispeval k pomembnim dosežkom na področju varstva delavskih pravic," so ob tem še sporočili z vlade.
Lukić je po njihovih informacijah odstopil zaradi "več nepričakovanih osebnih okoliščin", ki so vedno bolj oteževale usklajevanje med poklicnim in osebnim življenjem. Ker meni, da se svojemu delu zaradi osebnih zadev ne bi mogel posvetiti v tolikšni meri, kot si funkcija zasluži, je ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti podal svoj odstop.
"Prepričan sem, da je funkcija glavnega inšpektorja izjemno pomembna in da zahteva popolno predanost. V čast si štejem, da sem imel priložnost in zaupanje voditi inšpektorat," je povedal ob umiku s položaja.
Zamenjala ga je inšpektorica Katja Čoh Kragolnik

Nova vršilka dolžnosti glavne inšpektorice je postala dosedanja inšpektorica Katja Čoh Kragolnik, ki je doslej opravljala delo delovne inšpektorice na območni enoti Maribor in je bila hkrati tudi sindikalna zaupnica zaposlenih na inšpektoratu. Lukić je dejal, da novi v. d. glavne inšpektorice popolnoma zaupa, saj da bo funkcijo opravljala strokovno in predano.
Čoh Kragolnikova je ob imenovanju dejala, da verjame, da je inšpektorat trenutno na dobri poti, ki jo je treba nadaljevati. Napovedala je, da bo še naprej izvajal obsežne in kompleksne nadzore, sankcioniral sistematične kršitve delavskih pravic, kaznoval kršitve varstva in zdravja pri delu ter zagotavljal spoštovane socialnih pravic.
"Kapitan se je zamenjal, vendar barka še vedno pluje v pravo smer," je tudi povedala ter obljubila, da bodo z ekipo nadaljevali s pomembnim delom in stremeli k preprečevanju kršitev delavskih pravic in varni delovni klimi v Sloveniji.
Zaposleni na inšpektoratu so lani opravili 15.698 inšpekcijskih pregledov, ugotovili 14.351 kršitev, izdali 7051 upravnih in prekrškovnih ukrepov in vložili 33 kazenskih ovadb. Skupaj so izrekli za 2,75 milijona evrov glob (2021 za 3,5 milijona evrov, leta 2020 pa za 4,1 milijona evrov glob).
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.