Potem ko je DeSUS včeraj napovedal izstop iz vladne koalicije, je o razlogih za to malce bolj obširno spregovoril predsednik stranke Karl Erjavec.
Kot pravi, stranka DeSUS ni želela ustvarjati pogojev za politično krizo, saj je Slovenija že tako ali tako v hudi gospodarski in finančni krizi. "Ker vlada ni upoštevala nobenega našega predloga v zvezi s pokojninsko zakonodajo in glede na to, da predsednik vlade ne želi preprečiti referenduma ter se o tem ne želi več pogovarjati z nami in s sindikati, smo ocenili, da je bil odstop ministrice za lokalno samoupravo zadnja kaplja čez rob za odhod iz koalicije," je pojasnil na spletnem portalu nacionalne televizije.
Prepričan je, da njihov odhod iz koalicije pomeni prvi korak iz blokade, v kateri so se znašli. "Vlada očitno ni več sposobna izpeljati nobene resne reforme, to pa pomeni izgubljanje časa in priložnosti za izboljšanje stanja v družbi in zlasti v gospodarstvu." Kot je že dejal, meni, da bo moral naslednji korak za deblokado narediti predsednik vlade. "Nadaljnje vztrajanje stranke DeSUS v koaliciji bi pomenilo podaljševanje agonije, v kateri se je znašla vlada, zato menim, da smo kot stranka storili nekaj dobrega."
Na vprašanje, kakšno je pravzaprav dejansko stanje v vladi, je Erjavec odgovoril, da je vzdušje slabo, ker ni medsebojnega zaupanja, torej pogoja, da ekipa lahko dobro deluje. "V koaliciji je stalno prisotno neko medsebojno obračunavanje zaradi nekaterih parcialnih interesov, tipičen primer je TEŠ 6. Menim, da je Pahor pod vplivom in pritiski različnih lobijev in interesnih skupin,“ je zapisal.
Erjavec je prepričan, da je DeSUS edina stranka v parlamentu, ki se dejansko bori za državljane in ne samo za lastne "stolčke". "Zato našo stranko vsi napadajo in nas želijo smešiti.“ Najboljša rešitev za Slovenijo bi bil tako odstop vlade in čimprejšnje predčasne volitve. "Podpiram predčasne volitve, ne glede na to, da lahko dosežemo tudi manj sedežev v parlamentu. Občutek imam, da bo vlada odstopila po hudem porazu na referendumu o pokojninski reformi.“
Po njegovem mnenju Slovenija nima mandatarja tipa Janeza Drnovška, ki bi bil najbolj primeren predsednik vlade v naslednjem mandatu. "Stranka, ki bo zmagala na volitvah, bo morala ponuditi najboljšo osebo za to funkcijo.“
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.