Zunanji minister Dimitrij Rupel je sprejel odstop političnega direktorja zunanjega ministrstva Mitje Drobniča, ki se je decembra lani v Washingtonu sestal z visokimi ameriškimi političnimi predstavniki.
Na MZZ so povedali, da nimajo dodatnih pojasnil glede odstopa, v kabinetu predsednika vlade Janeza Janše pa so pojasnili, da se na odstop ne bodo odzvali. Zaradi objave vsebine Drobničevih pogovorov z visokimi predstavniki ameriškega State Departmenta je bil na posvet v domovino poklican slovenski veleposlanik v ZDA Samuel Žbogar, ki je še vedno v Ljubljani. Kdaj se bo veleposlanik vrnil v ZDA, ni znano.
Odzivi strank na Drobničev odstopNa odstop političnega direktorja zunanjega ministrstva Mitje Drobniča so se danes odzvali tudi predstavniki poslanski skupin ter ga podprli. Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko (OZP) Jožef Jerovšek (SDS) je Drobničev odstop podprl. "Domnevam, da je Drobnič ponudil odstop zaradi delčka objektivne odgovornosti. Prav gotovo ne gre za subjektivno odgovornost, ampak želi s tem pripomoči k razčiščevanju zadeve in pokazal je visoke diplomatske profesionalne standarde," je Jerovšek še dejal za radio Slovenija.
Po mnenju Jožefa Školča (LDS) je razumljivo, da odgovorni uradnik, v tem primeru Mitja Drobnič, ponudi odstop. Vprašanje pa je, če so s tem razrešena vsa vprašanja, ki jih ta škandal prinaša. Jožef Horvat (NSi) je izrazil prepričanje, da se je zunanji minister Dimitrij Rupel odločil, da sprejme Drobničev odstop na podlagi rezultatov interne preiskave na zunanjem ministrstvu. "Če je ugotovil, da je Drobnič kriv za to, kar se je zgodilo, z dokumenti, ki ne bi smeli priti v javnost, potem je to logična posledica napak, ki jih naredil," je dodal za radio Slovenija.
Darja Lavtižar Bebler (SD) se strinja z Drobničevem odstopom, zdi pa se ji nezaslišano, da je diplomatski pogovor prišel v javnost. Spomnila je, da so bili veleposlaniki, ko je bila na MZZ, zelo previdni, ko so pisali različne depeše. "Mislim, da je spodobno to, kar je Drobnič naredil, čeprav nisem prepričana, da je on glavni krivec," je menila za radio.
Sramota v času predsedovanja
Odzvala se je tudi skupina nepovezanih poslancev Lipa. V sporočilu za javnost so zapisali, da je odziv MZZ in slovenske vlade na razkritje vsebine dokumenta zunanjega ministrstva, ki je nastal po sestanku Drobniča z visokimi predstavniki State Departmenta, z "lovom na čarovnice" zgolj še en dokaz pojmovanja demokracije premiera Janeza Janše in pomeni sramoto v času slovenskega predsedovanja uniji.
Američani namignili svoja pričakovanja
O pritiskih ZDA na Slovenijo kot predsedujočo EU se je v slovenski javnosti začelo govoriti, potem ko sta časnik Dnevnik in beograjska Politika minuli petek objavila vsebino dokumenta zunanjega ministrstva, ki je nastal po sestanku političnega direktorja MZZ Drobniča z visokimi predstavniki ameriškega State Departmenta 24. decembra v Washingtonu.
Na tem srečanju naj bi ameriški predstavniki dali Drobniču vedeti, kaj ZDA pričakujejo od Slovenije v času njenega predsedovanja EU.
Pisanje časnikov in dejstvo, da je v javnost prišla vsebina internega dokumenta MZZ, sta zelo odmevala. Dnevnik se je namreč v prispevku skliceval na dokument MZZ, ki je nastal po omenjenem sestanku. Na sestanku naj bi ameriški predstavniki omenili, kaj bi si želeli od slovenskega predsedovanja v zvezi s Kosovom, Bližnjim vzhodom in Kavkazom ter kaj naj bo zapisano v deklaraciji na vrhu EU in ZDA, ki bo predvidoma junija v Sloveniji.
Lesjak ni prepričan, da je odstopila prava oseba
Po mnenju odgovornega urednika Dnevnika Mirana Lesjaka bi moral odstopiti tisti, ki je z "nekim ne dovolj premišljenim ravnanjem omogočil medijem, da neovirano poročajo o tem dokumentu." "Treba je ugotoviti, katera je ta oseba. V kolikor pa dejstvo, da so mediji pridobili ta dokument, priča o tem, da gre za izraz nekih neurejenih razmer na ministrstvu, je za te razmere odgovoren minister. Minister je nenazadnje odgovoren tudi za politiko, ki jo ima Slovenija tako do ZDA in EU. Del teh stališč je predstavljen v tej diplomatski depeši in slovenska javnost je, kolikor je meni znano, nad temi stališči začudena in presenečena. Najbrž mora tudi minister oceniti, kolikšna je njegova odgovornost za to," pravi Lesjak.
Kot je še dejal, je bil Drobnič, sodeč po dokumentih, ki jih je objavil Dnevnik, zgolj udeleženec nekih pogovorov. "Če mu priznamo to dejstvo, da je tam nastopal kot udeleženec, potem bi lahko odstop razumeli kot priznanje neke napake ali odgovornosti za to, kar je on tam zastopal na sestanku. Odstop ni povezan z vsebino stališč, ki jih je tam zastopal ali slišal, ampak z dejstvom, da je bil ta dokument objavljen. In tukaj nisem prepričan, da je gospod Drobnič tisti, ki ga je mogoče šteti za odgovorno osebo. Pod dokument je podpisan naš veleposlanik, dokument ni bil označen z neko stopnjo zaupnosti in dvomim, da je gospod Drobnič oseba, ki bi morala odločiti o takšni oznaki. O takšni oznaki odloča nekdo drug in ta drug, če že, je vsaj toliko odgovoren kot gospod Drobnič," je dejal Lesjak.
Na vprašanje, kako komentira trditve, da sta slovenski Dnevnik in srbska Politika usklajeno objavila vsebino omenjenih dokumentov, Lesjak odgovarja, da ni šlo za usklajeno objavo. "Gre za dokument, ki ga je ekskluzivno pridobila Dnevnikova novinarka, članek o tem pa sta pisala dva Dnevnikova novinarja. Mi nikakor nismo bili seznanjeni, da namerava Politika na isti dan kot Dnevnik poročati o isti zadevi. To se je vendarle zgodilo in po informacijah, ki jih imam, se je to zgodilo zato, ker novinar, ki je sodeloval pri pisanju Dnevnikovega članka, ni dovolj skrbno ravnal z informacijami, ki jih je pridobil, in zaradi tega smo že sprožili ustrezne disciplinske postopke," je še pojasnil.
"Curljalo je tudi pri nas, kot je curljalo na MZZ," je še dejal Lesjak in dodal, da v ozadju ni nobene velike zarote, kot jo hoče pokazati in nam jo obesiti zdaj slovenska politika z namenom, da bi preusmerila pozornost javnosti z bistvenih vprašanj, ki so se sprožala ob objavi in zadevajo dejansko suverenost slovenske zunanje politike.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.