Kot razlog je navedel nepripravljenost upravnega odbora univerze, da bi preučil podrobno finančno poročilo, ki ga je pripravil. Upravni odbor je na petkovi seji sprejel sklep, da je Zbašnikovo imenovanje utemeljeno, niso pa želeli obravnavati njegovega poročila o nezakonitem in finančno škodljivem šolanju kitajskih državljanov.
"V takšnih razmerah ne morem upati, da bo moje delo smiselno in uspešno," je v sporočilu za javnost zapisal Zbašnik. Spor zaradi vodenja in finančnega poslovanja fakultete se je začel konec septembra, ko se je v prostore dekanata nasilno vselil Egon Žižmond, ki je po Zbašnikovih besedah eden od vpletenih v finančne nepravilnosti v zvezi s šolanjem kitajskih državljanov.

"Rektor mariborske univerze Ludvik Toplak je kljub pred kratkim imenovanem dekanu ekonomsko-poslovne fakultete Žižmondu zaradi domnevnih finančnih nepravilnosti imenoval Zbašnika. Njegova naloga naj bi bilo poročanje o nepravilnostih, vendar po Zbašnikovih besedah člani upravnega odbora niso želeli obravnavati njegovega poročila. Medtem pa je izvoljeni dekan Žižmond že predlagal ustanovitev neodvisne komisije, ki bo preiskala domnevne finančne nepravilnosti na fakulteti," poroča za 24ur iz Maribora dopisnica Duška Žolger Čebular.
Fakulteta naj bi pred dvema letom vpisala več kitajskih študentov, vendar programa do sedaj še ni začela izvajati, precejšen del sredstev, ki so bila za študij vplačana, pa po Zbašnikovih navedbah na račun fakultete sploh ni bil nakazan. Zbašnik je zato ob imenovanju napovedal, da želi raziskati razmere in odkriti odgovorne. Spor glede pristojnosti je trajal do petka, ko je upravni odbor univerze odločil, da je bilo imenovanje Zbašnika v skladu s pravili univerze, vendar je ta zaradi naštetih razlogov odstopil.
Odstopa pa ni sprejel kolegij rektorja Univerze v Mariboru, ki je predlagal rektorju mariborske univerze Ludviku Toplaku, da Zbašnikov odstop ne sprejme do imenovanja novega v.d. dekana EPF. Med drugim kolegij predlaga dekanom in organom UM, še posebej pa organom EPF, da notranje probleme EPF rešujejo tam, kjer so nastali, in to izključno po zakoniti poti v skladu z zakoni, statutom UM ter pravili akademskega reda. V skladu s stališči upravnega odbora ter zahtevami študentskega sveta UM kolegij še posebej poudarja, da bi morala EPF reševati notranje probleme v okviru pravnih predpisov brez političnega in drugega vmešavanja, saj je to v interesu vseh.