Slovenija

Odstavili muftija v Sloveniji

Ljubljana, 11. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
B.M./J.U./STA
Komentarji
0

Kot posledico nesoglasij znotraj islamske skupnosti v Sloveniji, so v Sarajevu potrdili odstavitev muftija Osmana Đogića.

Mufti Osman Đogić: Odstavljen ali odstopljen?
Mufti Osman Đogić: Odstavljen ali odstopljen? FOTO: POP TV

Đogića naj bi odstavili, saj naj bi se zavzemal za večjo avtonomijo slovenskih muslimanov pri izbiri svojega voditelja. "Verniki slovenske islamske skupnosti bi morali imeti pravico izbirati svojega vodjo, tako kot v drugih nekdanjih jugoslovanskih republikah," je povedal Osman Đogić.

Tako naj bi svojega muftija izbirali predvsem v Sloveniji živeči muslimani, njihova 'centrala' v Sarajevu pa naj bi njihovo izbiro zgolj potrdila. Slovenski mufti zatrjuje, da še naprej opravlja svojo dolžnost, saj njegova razrešitev "ni bila izpeljana po pravilih". Muftiju bi mandat sicer potekel 21. maja.

Po podatkih iz Sarajeva naj bi tamkajšnja centrala islamske verske skupnosti za območje nekdanje Jugoslavije sprejela Đogićev odstop, potem ko je posebna komisija po naročilu vrhovnega verskega poglavarja Mustafe efendije Cerića pregledala muftijevo dosedanje delo v Sloveniji.

Mufti Osman Đogić v družbi s tajnikom islamske skupnosti s sedežem v Ljubljani Nevzetom Porićem (levo): Sožitje med obema se je postopoma skrhalo, dokler ni dokončno 'počilo'. (Foto: D.Čekeliš)
Mufti Osman Đogić v družbi s tajnikom islamske skupnosti s sedežem v Ljubljani Nevzetom Porićem (levo): Sožitje med obema se je postopoma skrhalo, dokler ni dokončno 'počilo'. (Foto: D.Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Iz Islamske skupnosti v Sloveniji so danes poslali sporočilo za javnost ter dokumente Islamske skupnosti v BiH, po katerih je bil slovenski mufti 30. aprila razrešen, za začasnega koordinatorja pa imenovan mariborski imam. V enem od dokumentov je zapisano, da poglavar muslimanov v BiH reis-ul-ulema Cerić ni pripravljen podati predloga za ponovno imenovanje Đogića "zaradi skaljenih medčloveških odnosov".

Islamska skupnost v Sloveniji je o Đogićevi razrešitvi obvestila Urad vlade RS za verske skupnosti. Začasni koordinator islamske skupnosti naj bi postal mariborski imam Ibrahim Malanović, ki je povedal le, da se bo na dogajanje odzval tajnik islamske skupnosti Nevzet Porić s tiskovnim sporočilom.

Đogić naj bi po odstavitvi oziroma odstopu odnesel dokumentacijo, ki vsebuje tudi podatke o financiranju džamije v Ljubljani. Kot piše sarajevski časnik Avaz je islamska skupnost v Sloveniji o tem obvestila tudi banke, pri katerih imajo muslimani odprte račune. Banke naj bi račune že blokirale, da bi preprečile zlorabe. Porić je za Avaz še izjavil, da naj bi si Đogić "na vso moč prizadeval za odcepitev od Islamske skupnosti BiH".

Đogić: Gre za proces osamosvajanja

Uvedba volitev slovenskega muftije brez vpliva Islamske skupnosti v BiH, ki po sedaj veljavnem statutu daje soglasje k imenovanju, po Đogićevih besedah ne pomeni prekinitve duhovnih vezi s Sarajevom. "V slovenskem primeru gre za proces osamosvajanja, skozi katerega so šle vse islamske skupnosti v nekdanji Jugoslaviji," je povedal Đogić. Opozoril je, da so slovenski muslimani v tem procesu nekoliko v zamudi, razlog za to pa vidi v tem, da gre za najmlajšo skupnost muslimanov na območju nekdanje Jugoslavije.

Đogić se zavzema, da bi muslimani v Sloveniji avtonomno odločali, kdo bo njihov islamski mufti (Foto: D. Čekeliš)
Đogić se zavzema, da bi muslimani v Sloveniji avtonomno odločali, kdo bo njihov islamski mufti (Foto: D. Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
"Islamska skupnost Republike Slovenije je pravna oseba, ki deluje v pravnem redu Republike Slovenije, islamska skupnost BiH pa po pravnem redu BiH. To je že od samega začetka povzročalo težave. In zato je lahko odnos med nami le duhovne narave," pojasnjuje sedaj nekdanji slovenski mufti Đogić.

Mufti se zavzema za sestanek predstavnikov slovenske islamske skupnosti. Na njem bi razčistili probleme in razpravljali o spremembah statuta, s katerimi bi med drugim uredili postopek volitev slovenskega muftije in zagotovili avtonomnost slovenske islamske skupnosti.

Prve govorice o 'puču' znotraj islamske skupnosti Bošnjakov, ki živijo v Sloveniji, so se začele pojavljati v marcu. Tako naj bi zaradi nesoglasij glede vodenja skupnosti dotedanji najožji Đogićevi sodelavci na enem od islamskih zborov zahtevali odstop verskega voditelja bošnjaških muslimanov v Sloveniji. V ozadju teh zahtev naj bi bila tajnik islamske skupnosti Porić in mariborski imam Malanović.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta