Predsednik republike Borut Pahor je namreč minuli teden za 24. april razpisal redne državnozborske volitve, za dan, s katerim začnejo teči roki za izvedbo volilnih opravil, pa določil 14. februar.
Od danes tako lahko politične stranke določajo svoje kandidatne liste, volivci pa imajo možnost, da s podpisi izrazijo podporo posameznim listam. To lahko storijo na upravnih enotah, ki bodo v ta namen odprle posebna okenca, volivcem pa se za obisk upravne enote ne bo treba naročiti.
Prav tako je od danes že mogoče vlagati kandidature. Kandidate za poslance lahko predlagajo politične stranke in volivci. Politična stranka lahko vloži listo kandidatov v vsaki volilni enoti, če jo podprejo najmanj trije poslanci, oziroma v posamezni volilni enoti s podpisi najmanj 100 volivcev. Če pa želi kandidatno listo vložiti skupina volivcev, mora njeno kandidatno listo v posamezni volilni enoti s podpisi podpreti najmanj tisoč volivcev.
Tiste stranke in liste, ki bodo želele vstopiti v volilno tekmo, lahko to storijo do 24. marca do polnoči, ko se izteče rok za vložitev kandidatnih list. Še prej, do 9. marca, pa morajo organizatorji volilne kampanje odpreti posebne transakcijske račune, s katerih bodo poravnavali vse stroške volilne kampanje. Ta bo sicer uradno stekla 24. marca.
V volilno tekmo se sicer podajajo vse parlamentarne stranke, na prestop parlamentarnega praga pa bodo ciljale tudi nekatere zunajparlamentarne in nove stranke. Vse pospešeno nadaljujejo predvolilne aktivnosti, zaključujejo svoje kandidatne liste in dokončno potrjujejo volilne programe, s katerimi bodo tokrat nagovarjale volivce.
Za parlamentarne volitve skoraj 1,7 milijona volilnih upravičencev
Na državnozborskih volitvah 24. aprila bo glas lahko oddalo 1.699.433 volilnih upravičencev, je objavilo ministrstvo za notranje zadeve. Med njimi je tudi dobrih 100.000 volivcev s stalnim prebivališčem v tujini, ki bodo lahko glasovali po pošti ali na diplomatsko-konzularnih predstavništvih.
Pred aprilskimi parlamentarnimi volitvami so danes začeli teči roki za izvedbo volilnih opravil, ministrstvo za notranje zadeve pa je dolžno ta dan na svoji spletni strani objaviti število volilnih upravičencev v državi, posamezni volilni enoti in volilnem okraju.
V volilne imenike je skupaj vpisanih 1.699.433 volilnih upravičencev, med njimi je 1.594.182 volivcev s stalnim prebivališčem v Sloveniji ter 105.251 volivcev s stalnim prebivališčem v tujini. Ti bodo po pošti prejeli glasovnice, lahko pa bodo glasovali tudi na enem izmed 31 volišč na sedežih diplomatsko-konzularnih predstavništev.
Poleg splošnih volitev bodo 24. aprila svoja predstavnika v DZ volili tudi pripadniki avtohtone italijanske in madžarske narodne skupnosti. Volilno pravico za volitve poslanca italijanske manjšine ima 2771 volivcev, za volitve predstavnika madžarske narodne skupnosti pa 5563.
Z današnjim dnem sicer lahko politične stranke in volivci že predlagajo kandidate za poslance, kandidatne liste pa bo mogoče vlagati do 24. marca.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.