Skupna vrednost vrnjenega premoženja denacionalizacijskim upravičencem znaša približno poldrugo milijardo evrov. To je danes na začetku seje parlamenta predsednik vlade Janez Janša (SDS) odgovoril Miranu Potrču (SD). Po Janševih podatkih bo Slovenska odškodninska družba (SOD) izročila še za 398 milijonov evrov obveznic, ki naj ne bi neposredno bremenile davkoplačevalcev.
"Po podatkih ministrstev je skupna vrednost vrnjenega premoženja 1 milijarda 426 milijonov evrov," je pojasnil Janša, ki je dejal, da gre za skupno vrednost premoženja, seštetega na podlagi zahtevkov, ki so bili vloženi do leta 2005.
Ne ve se, koliko bo dobila katoliška cerkev
Janša na konkretno poslančevo vprašanje o vrnjenem premoženju posameznim upravičencem, zlasti Rimskokatoliški cerkvi, ni mogel odgovoriti, ker še ni bila vzpostavljena evidenca oz. statistika, ki bi omogočila, da se vodi evidenca po posameznih kategorijah upravičencev. "Najbrž razumete, da če ta evidenca ni bila vzpostavljena v 12 letih, od kar se zakon izvaja, je ni bilo možno vzpostaviti tudi v tem času, odkar ste vi postavili poslansko vprašanje," je Janša dejal Potrču.
Za 400 milijonov evrov obveznic
O višini obveznosti države, ki jih mora še poravnati v prihodnje in ali bodo te obveznosti neposredno bremenile davkoplačevalce, pa je Janša dejal, da bo po podatkih Slovenske odškodninske družbe (SOD) potrebno izročiti še za 398 milijonov evrov obveznic, vendar te obveznice naj ne bi bremenile neposredno davkoplačevalcev.
SOD že 'najeda' svoj kapital
Poslanec Potrč z Janševim odgovorom ni bil zadovoljen, zato je zahteval še dodatna pojasnila, zlasti v zvezi z obveznostmi SOD. Iz poročila SOD je bilo namreč razbrati, da z letošnjim letom SOD "že sega v svoj kapital in ga zmanjšuje za izpolnjevanje obveznosti, v letu 2010 ga bo v celoti izčrpala, od leta 2011 naprej po predvidevanjih do 2015 pa bi bilo nepokritih obveznosti že za okoli 150 milijard slovenskih tolarjev," je naštel Potrč.
Janša bo denar za denacionalizirance zbral tudi z davki
Janša je poslancu odgovoril, da zaradi celotnih obveznosti SOD "ne moremo izključiti možnosti oz. potrebe za dokapitalizacijo družbe", sicer pa je omenil, da ima SOD "še druge obveznosti in ni odškodninska družba obvezna izdajati obveznice samo v postopku denacionalizacije". Potrč tudi z dopolnjenim odgovorom predsednika vlade ni bil zadovoljen, saj je prepričan, da je ostalo še veliko neodgovorjenih vprašanj, zato bo od državnega zbora zahteval, naj na naslednji seji razpravlja o vprašanjih, povezanih z denacionalizacijo, oz. odgovoru predsednika vlade. O tem sklepu bo DZ odločil v torek.