Minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant je poudaril, da je sodba višjega sodišča, po kateri mora Slovenija Mirageu plačati 8,3 milijona evrov odškodnine, pravnomočna. Ministrstvo zdaj po njegovih besedah skupaj z državnim pravobranilstvom preučuje, ali je možna revizija, za katero pa se bo odločilo le, če ne bo preveč tvegana. V nasprotnem primeru bo država podjetje poplačala.

Virant je komentiral, da ravnanje države v zadevi Mirage predstavlja "šolski primer norčevanja iz zdrave pameti državljanov" oz. "kako se ne dela z javnim denarjem".
V tej zadevi je bilo po njegovih besedah s strani države narejenih več napak. Najhujši sta bili uvedba nalepke za tehnični pregled motornih in priklopnih vozil, kar je bil "navaden birokratski nesmisel", saj "od njih nihče, razen tistih, ki so jih tiskali, ni imel ničesar", ter pogodba z izvajalcema Cetis in Mirage, ki je bila sklenjena zaupno, torej brez javnega naročila, čeprav za to ni bilo "nobenega razumnega razloga".
Pogodbo sklenili v času Drnovškove, nalepke pa ukinili v času Janševe vlade
Pogodba je bila sicer sklenjena za določen čas petih let, in sicer leta 2001, ko je bil notranji minister Rado Bohinc. V zvezi s tem primerom so se tedaj pogosto omenjali tudi interesi takratnega generalnega sekretarja vlade Mirka Bandlja. Aktualni notranji minister o morebitni njuni odgovornosti danes ni želel govoriti, saj se ne želi "iti kriminalista". Napovedal pa je, da bodo celotno dokumentacijo predali pristojnim službam, ki bodo ocenile, ali se da na tej podlagi razviti kakšne postopke ali ne. Sam se sicer boji, da je primer zastaral.
Virant je poudaril še, da je bil v pogodbi vračunan visok dobiček. Kot je spomnil, je nalepka stala pet evrov, iz sodbe pa je razvidno, da bi proizvajalec z vsako nalepko iztržil 3,8 evra čistega dobička. Poleg tega v pogodbi ni bilo klavzule, ki bi urejala možnost, da država nalepke ukine.
Prav to pa se je zgodilo leta 2005 v času notranjega ministra Dragutina Mateja. A tedaj je po Virantovih besedah sledila tretja napaka. Odpoved pogodbe je bila namreč enostranska, "speljana na nespameten način ob ignoranci strokovnih pravnih mnenj".
Če bi se z Mirageom dogovorili, bi bila odškodnina nižja, že zato, ker ne bi bilo za več kot tri milijone evrov zamudnih obresti, je dejal minister. Poleg tega bi morebitni sporazumni dogovor za državo lahko pomenil tudi manjši osnovni znesek, je dodal.
Mate: Vlada je odločitev sprejela soglasno
Nekdanji notranji minister Mate je danes poudaril, da je kot minister preučeval vse administrativne prepreke za državljane in naletel tudi na to nalepko. Predlagal je, da se nalepka ukine, saj ni imela dodane vrednosti. "Vlada je odločitev sprejela soglasno, prav tako je odločitev za spremembo zakonodaje podprl parlament z veliko večino glasov," je poudaril.

Kot je še dejal, je notranje ministrstvo podjetju Mirage v procesu pogajanj ob prekinitvi pogodbe ponudilo poravnavo za dobiček, kot so ga navedli v sami strukturi cene, kar bi znašalo med 70.000 do 80.000 evrov odškodnine. "To je podjetje zavrnilo in se sklicevalo na to, da je bil dobiček posamezne nalepke 900 tolarjev, kar v strukturi cene pomeni 73 odstoktov cene. Ministrstvo je bilo torej glede strukture cene zavedeno," je opozoril.
Po njegovem mnenju je glede na vse omenjeno dokaj nenavadno, da je sodišče presodilo, tako kot je, pri čemer se je še vprašal, ali so bili sodišču vsi dokazi predočeni in ali so mu bili pravilno predstavljeni.

Na vprašanja in trditve o treh pravnih mnenjih, ki naj bi opozarjala na to, kaj lahko pomeni odločitev za prekinitev pogodbe, je odvrnil, da so pravne službe ministrstva opozorile na možnost tega, da naj bi predčasna prekinitev pogodbe pomenila možen zahtevek za plačilo za dobiček. "Vendar pa je v strukturi cene, kot rečeno, ta dobiček bil v predlagani verziji 80 tolarjev, v dejanski verziji pa 76 tolarjev, kar bi pri količinah, ki so se naročale in uporabljale, znašalo med 70 in 80.000 evri odškodnine za leto in pol ob predčasni prekinitvi pogodbe. To pa bi bila po moji oceni sprejemljiva odškodnina," je pojasnil.
Ob tem je tudi poudaril, da je postopek sprememb zakonodaje v zvezi z odpravo tovrstnih obveznih nalepk trajal nekaj časa, v tem času pa je podjetje Mirage načrtno naredilo nenormalne velike zaloge nalepk.
Glede odločitve sodišča je še dejal, da težko sodi, na podlagi česa je sodišče odločilo, tako kot je, "je pa nenavadno, da me kot tedanjega ministra nihče nikoli ni povabil kot pričo na sodišče, kjer bi lahko zelo natančno opisal in opozoril, kje se dokumenti nahajajo. V času, ko sem sam še bil minister, je ministrstvo pravobranilstvo opozarjalo na vse te podatke, ki sem jih omenil," je še izpostavil.
Janša: To je 'nek vrh ledene gore sodne korupcije v Sloveniji'
Sodba višjega sodišča predstavlja "vrh ledene gore sodne korupcije v Sloveniji", je danes dejal nekdanji premier Janez Janša in dodal, da sodbe višjega sodišča še ni prebral, da pa jo bo.
"Vsi se spomnimo tistih nalepk, ki so bile popolnoma nepotrebne. Lepilo se jih je na avtomobilske šipe zato, da so prijatelji tedanjega generalnega sekretarja vlade Mirka Bandlja dobro zaslužili," je bil kritičen.
"Ta pogodba je bila potem prekinjena, nalepke so bile ukinjene, ljudem so bili prihranjeni milijoni pri nepotrebnih stroških. Dvomim, da je kdo v Sloveniji, ki pogreša to nalepko, ki je še dodatno kazila vetrobranska stekla in predstavljala velik strošek," je dodal.
Po Janševih besedah so tedaj vpleteni v zadevo zdaj preračunali, da je šla v pozabo in prek svojih zvez zlobirali sodbo, "ki bo tistim, ki so izgubili ta neupravičeni posel, dodelila neko visoko, milijonsko odškodnino iz davkoplačevalskega žepa".
KOMENTARJI (946)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.