Na Okrožnem sodišču v Ljubljani se je danes začel prvi poravnalni narok, v katerem koprski župan Boris Popovič od države zahteva 16.667 evrov odškodnine zaradi po njegovem mnenju nezakonitega pripora iz leta 2003. Popovičev pravni zastopnik Franci Matoz je povedal, da ''zahtevajo odškodnino zaradi nezakonitega ravnanja preiskovalnega sodnika in ostalih, ki so v tej zadevi sodelovali pri odrejenem priporu 9. septembra 2003.''
Matoz je predlagal, da sodišče v okviru glavne obravnave, narok za glavno obravnavo bo 26. maja, zasliši več prič, ki bi potrdile dejstvo, da je šlo dejansko za politično naročeni pripor. Popovičev zagovornik je tako predlagal zaslišanje tedanjega generalnega direktorja policije Marka Pogorevca, tedanje generalne državne tožilke Zdenke Cerar, poslanca SDS Pavla Ruparja in tedanjega državnozborskega poslanca Lojzeta Peterleta. Te priče bi po navedbah Matoza potrdile, da je Pogorevc "izjavil, da je bil postopek zoper Popoviča politično motiviran, tako kot tudi sam pripor. Rupar, Pogorevc in Peterle so se sestali pred drugim krogom zadnjih predsedniških volitev s Popovičem in takrat je bila ta izjava dana," je povedal Matoz. Sodnica njegovega predloga ni sprejela.
Zaradi določitve višine odškodnine pa je Matoz predlagal zaslišanje Popovičevih ožjih sorodnikov. Sodnica Katarina Parazajda je predlog sprejela, tako bodo kot priče zaslišani Popovičeva žena Eva Popovič, njegova sestra Laura Ban in njegova mati Solza Popovič.
Matoz je ocenil, da sodišče predloga o zaslišanju nekaterih prič ni sprejelo, ker ocenjuje, da bo sodišče raziskovalo le višino odškodnine in da podlaga zahtevka za odškodnino ni sporna, je prepričan Matoz. Sodnica je tako po njegovem mnenju ocenila, da je bil pripor nezakonit, zato bo zaradi določanja višine odškodnine zaslišala le Popovičeve najožje sorodnike glede duševnih bolečin koprskega župana.
Ko bo kazenski postopek proti Popoviču zaključen z oprostitvijo, se bodo akterji zgodbe, na podlagi katere je bil Popovič priprt, znašli v kazenskem postopku, je še napovedal Matoz.
Kot je znano, je policija Popoviča 9. septembra 2003 zaradi suma zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, pranja denarja in neupravičenega dajanja daril priprla skoraj za mesec dni. Razlog za to je bila nevarnost, da bo koprski župan vplival na priče. Iz pripora je bil izpuščen, ko je vrhovno sodišče presodilo, da pripor ni bil utemeljen.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.