Vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar je danes v Bruslju po pogovorih o slovensko-hrvaški meji dejal, da je potreben še en tehnični sestanek, vezan na časovnico. "Potem pa mi pričakujemo, da bomo končali ta sporazum in ga tudi podpisali," je dejal. Dodal je, da ne pričakuje sprememb, ki bi zahtevale vračanje v postopek državnemu zboru. Tehnični sestanek na strokovni ravni bo po Žbogarjevih besedah v kratkem, a datum še ni dogovorjen.
Danes je bil v pogovorih Slovenije, Hrvaške, švedskega predsedstva EU in Evropske komisije po Žbogarjevih besedah na mizi drugi predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna s spremenjeno časovnico. Dokument je pripravilo švedsko predsedstvo, ki je priča v pogovorih Slovenije in Hrvaške ter naj bi v prihodnje tudi predlog na koncu dalo obema stranema v potrditev in podpis.
Žbogar ima mandat, Jandroković pa ne
"Jaz imam zelo jasen mandat s strani vlade in državnega zbora in v tem okviru smo se danes pogovarjali," je poudaril Žbogar. Na vprašanje, ali je predlog usklajen s hrvaško stranjo, pa je odgovoril, da so se danes o tem pogovarjali in da je hrvaška stran že večkrat rekla, da je drugi Rehnov predlog izhodišče za pogovore in za dokončno uskladitev arbitražnega sporazuma.
Vendar pa za razliko od ministra Žbogarja, ki ima mandat za parafiranje tega sporazuma, hrvaška stran danes po ministrovih besedah še ni imela mandata, ker še ni izpeljala procedure doma. "Zato potrebujejo najprej končno besedilo, mi pa se gibamo v okvirih, potrjenih v državnem zboru," je pojasnil Žbogar.
Odprto samo vprašanje časovnice
V odgovoru na vprašanje, kaj se je torej danes na sestanku obeh ministrov s švedskim zunanjim ministrom Carlom Bildtom in evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom zgodilo, je Žbogar pojasnil: "Pogledali smo, kaj je bil dogovor predsednikov vlad, pogledali predlog Rehn 2 z dne 15. junij in govorili o tem, kakšne morebitne prilagoditve so potrebne pri tem sporazumu."
"Z naše strani je odprto samo vprašanje časovnice," je dejal Žbogar. Na vprašanje, ali je torej razen časovnice vse dogovorjeno, je minister odgovoril: "Kot je rekel hrvaški kolega, dogovor je, da ne bi šli v podrobnosti."
Tako Žbogar ni želel povedati, kaj je po današnjih pogovorih za Hrvate še sporno. "To boste pa njih vprašali. Dogovorjeno je, da ne govorimo o podrobnostih, in ni korektno, da govorim o njihovih stališčih," je dejal. "Mislim, da je sporazum načeloma usklajen," je še dodal.
Srečanje Pahor-Kosor 20. oktobra v Zagrebu
Premier Borut Pahor je danes povedal, da je za 20. oktober v Zagrebu načrtovan velik poslovni forum, ob robu katerega se bo predvidoma sešel tudi s hrvaško kolegico Jadranko Kosor. Na vprašanje, ali bosta tedaj že podpisala arbitražni sporazum o načinu reševanja meje med državama, pa premier ni želel odgovoriti.
Glede današnjega nadaljevanja pogajanj s Hrvaško o meji pa je Pahor dejal, da je vse potekalo v skladu s pričakovanji in dodal, da je zadovoljen. Povedal je še, da je tudi Kosorjeva že dobila mandat za podpis sporazuma.
Bildt in Rehn zadovoljna
Bildt je vlogo predsedstva EU v pogovorih o slovensko-hrvaški meji pojasnil z besedami, da so to dvostranski pogovori Slovenije in Hrvaške ter da ju predsedstvo pri tem spodbuja. "Najlepše pri tem, kar vidimo v tem trenutku, je to, da je to resnično dvostranski proces in da se je pokazala uspešnost takega pristopa," je dejal.
Tudi komisar Rehn je poudaril, da je zelo zadovoljen in srečen, da sta državi dogovor našli dvostransko. O svoji vlogi v procesu iskanja rešitve za vprašanje meje pa je povedal, da je šla skozi tri faze. V prvi od januarja do junija je bil "dejaven posrednik", potem v premoru in ob odstopu Iva Sanaderja "nedolžni gledalec", danes pa igra vlogo "sodelujočega opazovalca".
Jandroković skrivnosten
Hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković pa ni želel pojasniti, kakšno je hrvaško stališče glede dokumenta o arbitražnem sporazumu, ki je na mizi. "Smo na pravi poti, o podrobnostih pa ne morem govoriti," je dejal.
"Dogovorili smo se, da ne gremo v podrobnosti. Prosim, sprejmite to v tem trenutku," je odgovoril Jandroković na vprašanje, ali je arbitražni sporazum, ki je na mizi, že usklajen s hrvaško stranjo in kakšno je stališče Hrvaške. "Verjamem, da vas bomo kmalu lahko obvestili o dobrih novicah – za Hrvaško in za Slovenijo," je dejal.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.