
"Polovica sredstev je bila naša, polovico pa smo pridobili s pomočjo posojil pri bankah," je finančno konstrukcijo pojasnil Šlemer, ki sicer pričakuje, da se bo celotna investicija povrnila v približno desetih letih. Ustanovitelja Panonice Energetike sta sicer poleg zadruge, ki ima 35-odstotni delež, še zavod Krovni podjetniški inkubator iz Slovenskih Konjic, ki je prispeval zemljišče, ter domžalsko podjetje K8, ki je dodalo večji del finančne pogače.
Uporabljali bodo gorivo, pridobljeno iz izrabljenih rastlinskih olj
Elektrarna razpolaga z močjo 950 kilovatov, kar približno ustreza zmogljivosti največjih slovenskih sončnih elektrarn, a je njena prednost po Šlemerjevih besedah med drugim tudi ta, da potrebuje vsega 200 kvadratnih metrov prostora, ki so ga našli v benediški obrtni coni. Približno enako količino bo elektrarna oddajala tudi toplotne energije, pri tem pa bo na uro porabila okoli 240 litrov biodizla.
"To se sliši veliko, a glede na ustvarjeno količino energije je v bistvu malo. Smo se pa strogo odločili, da bomo uporabljali gorivo, pridobljeno iz izrabljenih rastlinskih olj. S tem rešujemo tudi ekološko vprašanje, kam s temi olji, čeprav nam je zaenkrat žal, da bomo surovino morali pridobivati iz Avstrije, saj v Sloveniji ni primernega ponudnika," je pojasnil prvi mož Panonice Energetike in dodal, da bodo letno potrebovali približno 1,8 milijona litrov goriva.
Sicer pa bodo električno energijo oddajali neposredno v omrežje, saj so že sklenili pogodbo z državnim podjetjem za odkup električne energije Borzenom, medtem ko bodo toplotno energijo delno uporabljali za ohranjanje temperature biodizla, preostanek pa se bo uporabil v bodočem vrtnem centru in rastlinjakih neposredno ob elektrarni.
Že snujejo načrte za morebitno širjenje
Biodizelske elektrarne so v Evropi začele nastajati šele nekje po letu 2001, zato se Benedikt po njegovih besedah vpisuje v svetovni zemljevid krajev, ki se napajajo z električno energijo iz biodizla. Trenutno je v Evropi okoli 50 tovrstnih elektrarn tega ranga, medtem ko je največja na Nizozemskem, z močjo 87 megavatov. V Panonici Energetiki zato že snujejo načrte za morebitno širjenje elektrarne in postavitve še kakšne na drugih območjih.
Zadrugo Panonica so ustanovile tri krajevne skupnosti; Gornja Radgona, Črešnjevci in Radenci, takrat kot kabelskega operaterja, na zboru zadružnikov leta 2008 pa se je preimenovala v Panonico – zadrugo za investicijska vlaganja in energetiko. Danes združuje okoli 800 zadružnikov, ki skozi zadružne deleže sodelujejo pri upravljanju ter dobičku zadruge.
"Ideja o izgradnji biodizelske elektrarne je bila ključna, na slovenskem trgu smo želeli vpeljati inovativnost na področju energetike, strmeti k družbeno odgovornem ravnanju ter dokazati, da ideje lahko vedno postanejo realnost," je ob odprtju povedal predsednik zadružnega upravnega odbora Marko Žula in dodal, da so se od same odločitve o vstopu na področje energetike naprej usmerili izključno k obnovljivim virom energije.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.