Po vseh preštetih glasovnicah z današnjega glasovanja na referendumu o zakonu o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) je znano, da je za uveljavitev zakona glasovalo 27,36, proti pa 72,64 odstotka volivcev. Volilna udeležba je bila 14,63-odstotna.
Ob 14,63-odstotni volilni udeležbi je po neuradnih podatkih na vprašanje: "Ali ste za to, da se uveljavi zakon o Radioteleviziji Slovenija, ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 20. oktobra 2010?" pritrdilno odgovorilo 67.659 oziroma 27,36 odstotka volivcev, proti uveljavitvi zakona pa 179.631 oziroma 72,64 odstotka volivcev.
Preštete so sicer vse glasovnice z današnjega glasovanja, a izidi referenduma še niso dokončni. V ponedeljek bodo k izidom prišteli tudi glasove, ki bodo prispeli po pošti iz Slovenije. Teden dni pozneje, 20. decembra, pa bo prešteli še glasovnice, ki bodo prispele po pošti iz tujine. Glasovanje na referendumu pa še čaka prebivalce območja Zadloga in Mrzlega Loga pri Idriji, kjer referendum zaradi poplav danes ni potekal in ga bodo izvedli prihodnjo nedeljo.
Končnih izidov glasovanja sicer omenjene glasovnice ne bodo bistveno spremenile in ne morejo več vplivati na izid referenduma.
Velik udarec ali dokaz o kakovosti Grimsovega zakona?
Če novi zakon o RTVS ne bo prišel v življenje, bo to velik udarec za RTVS, je povedala ministrica za kulturo Majda Širca. RTVS bo po njenih besedah v veliki meri zablokirana glede možnosti razvoja in ostala bo v statusu quo. Ker so eno leto po referendumu zakoni nedotakljivi, bo RTVS "vsaj še eno leto v vsakdanjem življenju čutila vse slabosti t. i. Grimsovega zakona, ki smo jih čutili vsi skupaj v preteklosti", je dejala ministrica.
"Zavrnjena je rešitev, ki je pomenila korak naprej v Sloveniji, premik iz statusa quo in ali iz barikad, ki jih je bilo očitno še zmeraj preveč potrebno braniti," je še dejala.
Ob tem je povedala, da je bil veljavni zakon o RTVS oz. t. i. Grimsov zakon narejen čez noč, bil je plod politične odločitve in je prinesel v to hišo nezdrav duh političnega vpliva. "To ni dobro za svobodne medije in za nas državljane," pravi ministrica.
Kot kažejo trenutni rezultati, bo zakon o RTVS zavrnjen. To kaže, da so ljudje spoznali, da si ne želijo spolitizirane, skomercializirane in sprivatizirane televizije, je v izjavi na sedežu SDS dejala poslanka stranke Eva Irgl. Po njenem mnenju se je še enkrat dokazalo, da je t. i. Grimsov zakon očitno dober. "Enkrat je že bil izglasovan na referendumu, danes pa je bil Širčin zakon zavrnjen," je izpostavila.
''Največje darilo POP TV ob 15. obletnici''
Koalicijske stranke poudarjajo nizko volilno udeležbo. To je sporočilo politiki, da nas imajo volivci pri takih zadevah dovolj, meni predsednica LDS Katarina Kresal, prvak DeSUS Karl Erjavec pa: "To je poraz politike." Koalicija poziva k razmisleku o referendumski zakonodaji.
Tudi poslanka največje koalicijske stranke SD Majda Potrata je izpostavila nizko volilno udeležbo, ki gre "na račun predlagateljev referenduma". Ti so po njenih besedah poznali vse okoliščine in dejstva, a so vseeno vztrajali z zahtevo po referendumu, tudi po neizglasovanem vetu na zakon.
Prvak Zares Gregor Golobič pa ocenjuje, da gre "za triumf strankarske politike, ki je z današnjim referendumom ne glede na barvo ohranila možnost, da bo še naprej na nedopustne načine posegala in se vmešavala v delo in programske vsebine RTVS''. Po njegovih besedah gre za poraz stroke, civilne družbe in profesionalizma. Današnji izid je tudi najlepše darilo nacionalne televizije POP TV ob njihovi 15-letnici, je še dejal.
Janša: Koalicija bi se morala odločiti za predčasne volitve
Volivci z današnjim izidom referenduma vladi sporočajo, da se ukvarja s temami, ki niso povezane z izhodom iz krize, je v izjavi za medije ocenil predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša. Koalicija bi to morala vzeti resno in se odločiti za predčasne volitve ali spremembo svojih prioritet ter se začeti ukvarjati z gospodarsko krizo.
"Kljub temu, da je tranzicijska levica s polno politično težo stopila za Širčin zakon, je bil ta zavrnjen. V tem je pomembno politično sporočilo," ocenjuje Janša. Volivci po prepričanju Janše "zagotovo ne dajo prav vladni koaliciji, ki je za eno od prioritetnih nalog smatrala to, da spreminja ta zakon, da ureja status izbrisanih, odvetniške tarife, status in privilegije notarjev ter drugih posebnih skupin".
V SLS pozdravljajo današnjo odločitev volivk in volivcev, ki so po njihovem mnenju povedali, da je novi zakon o RTVS slab in škodljiv. Glede nizke udeležbe pa podpredsednica SLS Olga Franca meni, da je bil današnji referendum nepotreben in da bi morali politično energijo usmeriti v ključne izzive trenutnega časa.
Rezultat referenduma je bil po besedah predsednika SNS Zmaga Jelinčiča pričakovan, nekoliko ga je presenetila le razlika. "Ljudje le niso neumni in so dali klofuto koaliciji, ki je želela pokrasti še tisto, kar ima RTVS v lasti," je prepričan prvak SNS.
Zunajparlamentarna stranka SMS-Zeleni Evrope pozdravlja odločitev večine volivk in volivcev, ki so s prepričljivo večino zavrnili nov zakon o RTVS. Vendar menijo, da potrebujemo nov zakon, saj niti sedaj veljavni zakon po njihovem mnenju ni dober.
Filli: Padel je tudi institut referenduma
Danes je padel novi zakon o RTV Slovenija, padel pa je tudi institut referenduma, je dejal generalni direktor RTVS Marko Filli. RTVS zaradi izida referenduma ne bo deloval boljše ali slabše, je pojasnil Filli in dodal, da bodo tudi v prihodnje delali vestno v skladu z zakonom.
Generalni direktor RTVS je obljubil, da se bodo trudili po svojih močeh, da pripravijo za poslušalce, gledalce in uporabnike spleta čim boljšo programsko ponudbo. Kakovost storitev RTVS ni v ničemer povezana z novim ali starim zakonom, ampak je odvisna od ljudi, ki jih ustvarjajo, je ocenil Filli.
Filli obžaluje izid referenduma predvsem zaradi dveh projektov, pri katerih se bo tudi v prihodnje zapletalo. Gre za tematski kanal za kulturo, za katerega je bila v novem zakonu osnova za njegovo vzpostavitev, v starem zakonu pa tega ni.
KOMENTARJI (822)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.