Predstavniki sveta delavcev in sindikata zaposlenih v Tobačni Ljubljana so na današnjem srečanju z ministrom za delo, družino in socialne zadeve Vladom Dimovskim ponovili stališče uprave, da bodo vse odpravnine izplačane v zakonskem roku, torej še pred iztekom odpovednega roka, ki večini zaposlenih začne teči s 5. aprilom. Ministra so tudi seznanili s postopki, ki jih podjetje izvaja v zvezi s prenehanjem delovnega razmerja za presežne delavce, ter aktivnostmi, ki jih v skladu z navodili ministrstva za delo izvajata lokalni sklad dela ter pristojna območna služba zavoda za zaposlovanje, so sporočili z ministrstva.
Predstavniki zaposlenih so izrazili tudi bojazen, da bodo odpravnine v višini nad zakonsko določenim minimumom obdavčene. Minister Dimovski jim je zagotovil, da zakon o delovnih razmerjih določa samo spodnjo višino odpravnin, te pa so v skladu s kolektivnimi pogodbami lahko ustrezno višje. Zato je bil sprejet ministrov predlog, da se za vsakega izmed 168 presežnih delavcev izračuna višina dejanske odpravnine in njene obdavčitve glede na obstoječo in prihodnjo zakonodajo, glede na spremembe zakona o dohodnini, ki se trenutno sprejemajo v državnem zboru, in z namenom, da se zagotovi vsem zaposlenim najugodnejše pogoje, kot jih še dopuščajo veljavni predpisi.
Sicer pa so v tem času prek sklada dela v organizaciji zavoda za zaposlovanje že potekale motivacijske delavnice za vseh 168 presežnih delavcev, katerih namen je predvsem seznaniti presežne delavce z možnostmi za pridobitev nove zaposlitve. V tem času oziroma že pred odpovednim rokom so nekateri presežni delavci, predvsem tisti z višjo strokovno izobrazbo, tako že dobili novo zaposlitev. Manj pa je povpraševanja po delavcih z nižjo poklicno kvalifikacijo, zato je v teh primerih minister Dimovski predlagal ustrezno dokvalifikacijo oziroma prekvalifikacijo teh oseb, s posebnim poudarkom na deficitarnih poklicih.
Kot je znano, se je družba Imperial Tobacco, ki je večinski lastnik Tobačne Ljubljana, odločila za reorganizacijo svojih proizvodnih obratov, v okviru katere bo prišlo do zaprtja obratov v treh državah, med drugimi tudi v Tobačni Ljubljana. Za ta ukrep se je Imperial Tobacco odločil zaradi prevelikih proizvodnih zmogljivosti znotraj družbe. Te je družba imela že prej, vendar jih je nekako kompenzirala na račun uvoznih dajatev, ob vstopu Slovenije in ostalih pristopnic v EU pa se bodo dajatve ukinile, zaradi česar bodo stroški vzdrževanja teh presežnih zmogljivosti previsoki, je januarja na novinarski konferenci dejal generalni direktor Tobačne Ljubljana Peter Uhlig.