Vlada je na predlog novega ministra za promet Radovana Žerjava (SLS) razrešila Rajka Siročiča z mesta predsednika uprave Družbe za avtoceste (DARS). Na njegovo mesto je imenovala dosedanjega načelnika upravne enote Ljutomer Tomislava Nemca, ki je sicer član nadzornega odbora SLS. Poleg Siročiča je stolček izgubil tudi član uprave Abdon Peklaj, Darsova uprava pa je "bogatejša" za dva člana - Žan Jan Oplotnik bo namestnik Nemca, župan občine Škofljica Boštjan Rigler (SDS) bo član uprave. V upravi Darsa ostaja Aleš Hojs, novi člani so bili imenovani za dobo pet let, mandat pa nastopijo danes.
Minister Žerjav je po seji vlade izrazil prepričanje, da so postavili kompetentno ekipo. "Z Nemcem dobivamo odličnega vodjo poslovnih procesov, z Oplotnikom odličnega finančnega strokovnjaka, ki je že zdaj svetoval upravi Darsa, z Rigelnikom pa strokovnjaka na področju gradbeništva," je dejal.
Nemec: Ne prihajam iz branže
Nemec je za 24ur.com povedal, da v imenovanju vidi strokovni izziv. Zaveda se, da je Dars ''velik sistem, kjer se obrača veliko davkoplačevalskega denarja''. Prav tako bo skušal zadeve optimalno urediti, saj meni, da so v vsakem sistemu notranje rezerve. Nemec bo najprej prevzel posle, se spoznal s sodelavci in se seznanil s projekti. Zaveda se, da ''ne prihaja iz branže'', vendar meni, da ima dovolj izkušenj za vodenje Darsa. ''Upravno enoto sem vodil dokaj uspešno. Menim, da lahko z vizijo, energijo in vztrajnostjo veliko dosežemo,'' je dejal.
Novi šef Darsa o morebitnih zamenjavah v družbi ni želel govoriti. ''V vsakem primeru verjamem v obstoječ kader,'' je le pojasnil. Z ministrom Žerjavom sta se že srečala, vendar kot znanca in poslovno, je še zatrdil.
Siročič: Delo sem opravljal vestno
Siročič, ki mu pripada odpravnina v višini šestih mesečnih plač, je za 24ur.com povedal, da je odločitev vlade sicer legitimna, vendar mu ni všeč način. Meni namreč, da mu ne morejo očitati nestrokovnosti, saj je ''delo opravljal vestno in v dobro družbi''. Novi upravi želi, da bi znala odgovoriti na vprašanja vladi, na katera vprašanja, Siročič ni želel izdati. Očitke glede poslov s SCT Siročič zavrača. Vsi posli, ki so jih sklenili, so bili legitimni, dediščino, ki jo je prejel, ko je nastopil mandat, pa je skušal karseda strokovno rešiti, je še dejal.
Kaj je vzrok za razrešitev?
Minister Žerjav naj bi se za razrešitev Siročiča odločil zaradi podražitve gradnje šentviškega predora, o katerem že leta tečejo vroče razprave na prometnem ministrstvu in Darsu, predvsem o SCT, ki ga vodi Ivan Zidar. Po mnenju poznavalcev naj bi bil namen zamenjav na Darsu ustaviti največjega graditelja avtocest, ljubljanski SCT, in preprečiti dosedanjo prakso Zidarja, ki naj bi z aneksi k pogodbam povečeval stroške gradnje avtocest.
V zadnjih nekaj mesecih se je v zvezi z izvajanjem nalog Darsa pojavilo več primerov, ki so po mnenju prometnega ministrstva problematični in so močno odmevali v javnosti: ob zapori pri obnovitvenih delih na vzhodni ljubljanski obvoznici je prišlo do hude prometne nesreče s smrtnimi žrtvami, pri mednarodnem ocenjevanju avtomobilističnih organizacij je bila izvedba označevanja gradbišč na slovenskih avtocestah zelo slabo ocenjena, veliko je bilo zapletov pri gradnji predora Šentvid, kjer se je rok za predajo prometu že večkrat prestavil, stroški gradnje pa so se močno in tudi večkrat zvišali.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.