Na predlog poslanske skupine SDS na seji obravnavajo zlorabe postopka poenostavljene prisilne poravnave in njihove javnofinančne vplive, zlasti v luči odpisa dolga družbam Electa Inženiring, Electa Naložbe in Electa Holding. V stranki so obravnavo predlagali, ker gre za javna sredstva. Na seznamu obveznosti teh družb so dolgovi finančne uprave in podjetij, ki so v delni državni lasti.
Komisija naj bi med drugim ministrstvu za pravosodje naložila pripravo poročila o poenostavljenih prisilnih poravnavah z visokim odpisom dolga in vključenostjo države ter o izstopajočih primerih in pripravo predloga popravkov zakonodaje.
Predsednik komisije Anže Logar je ob začetku seje povedal, da na njej ni kar štirih predstavnikov resorjev, ki so sicer potrebni za razpravo glede odpisa dolga v primeru Janković. "Še posebej škandalozno pa je, da brez opravičila na seji ni predstavnikov Nacionalnega preiskovalnega urada."
Logar je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da je zakonodaja, ki je bila sprejeta v državnem zboru, omogočila težke zlorabe dolžniško-upniškega razmerja na račun upnikov. Kot je poudaril, komisija želi ugotoviti obseg zlorabe, kdo je to zlorabo omogočil ter kako se je sploh zgodilo sprejetje zakonodaje v DZ.
Logar: Podobne sheme se lahko uporabljajo tudi za pranje denarja
Kot pravi Logar, bi bilo treba pod drobnogled vzeti celoten postopek in ugotoviti, ali je res vse šlo po črki zakona in če v zadevo res ni bil vpleten fiktivni upnik, ki je odkupoval terjatve. "Podobne sheme se lahko uporabljajo tudi za pranje denarja," je povedal Logar.
Glede očitka, da so sporni zakon v času vlade Alenke Bratušek podprli vsi, tako koalicija kot opozicija, h kateri je takrat pripadala Logarjeva SDS, predsednik komisije odgovarja, da gre za laž, ki si jo je "nedostojno privoščil predsednik vlade". Logar je ob tem dejal, da je bil Marjan Šarec takrat član stranke (PS), ki je omogočila takšno spremembo, ki je dala priložnost Zoranu Jankoviću oziroma njegovi družini, da se je znebila 29 milijonov evrov dolga.
Ob tem se je strinjal, da je SDS sicer podprla sprejetje zakona, vendar je kasnejši spremembi, ki jo je sprejela vlada in je praktično omogočala izbris 99,9 odstotka dolga, nasprotovala, "ker se je zavedala tveganja zlorabe".
Glede vloge Jana Beca, ki je odkupoval dolgove Jankovićevih sinov preko svojih podjetij, se Logar sprašuje, "kako lahko nekdo, ki ima 127 tisoč evrov negativnega kapitala in dolguje 900 tisoč evrov, odkupi terjatev v vrednosti šest milijonov evrov in sproži prisiljeno poravnavo". Logar se sprašuje, ali so se z omenjenim upnikom ukvarjali organi pregona.
KOMENTARJI (599)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.