
Prav tako v nekaj dneh do konca leta ni mogoče dovolj temeljito oceniti vseh širših posledic takšnega ukrepa, pripraviti ustreznih predlogov zakonov, opraviti potrebno parlamentarno razpravo in zagotoviti soglasja socialnih partnerjev za odlog reforme. Davčni zakoni bodo tako 1. januarja v vsakem primeru stopili v veljavo, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Enoletni odlog uveljavitve davčne reforme, ki naj bi se začela v celoti uresničevati, je predlagal strateški svet za gospodarski razvoj. Kot ocenjujejo na vladi, so opozorila strateškega sveta v zvezi s pomanjkljivostmi sprejete davčne reforme utemeljena, še posebej tista, ki se nanašajo na povečano tveganje pri izpolnjevanju nominalnih konvergenčnih kriterijev za vstop v Evropsko denarno unijo, na dodatni izpad davčnih prihodkov od že predvidenih v državnem proračunu v letu 2005, na nekatere nejasnosti in nekonsistentnosti v davčnih zakonih, na pozno objavo podzakonskih aktov in znane probleme pri delovanju Davčne uprave RS.
Vlada bo v prvem trimesečju prihodnjega leta na podlagi dodatnih analiz izpada določenih prihodkov predlagala DZ rebalans proračuna za leto 2005 ter ustrezno prilagoditev javnofinančnih izdatkov. Republiška davčna uprava bo oblikovala ustrezne odgovore na nekatera še odprta vprašanja pri izvajanju nove davčne zakonodaje, ministrstvo za finance pa bo v najkrajšem možnem času pripravilo predlog celovite prenove davčnega sistema.