Vlada je na današnji seji obravnavala dve uredbi o dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju. Prva govori o omejitvi cen dopolnilnega zavarovanja, druga pa o predlogu zakona, ki dopolnilno zavarovanje prenaša v osnovno.
Zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan je povedal, da je vlada danes sprejela pravni temelj za prvo izmed omenjenih uredb, s katero bo od jutri naprej zamejila cene dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. "Vlada je sprejela pravni temelj, uredba bo danes objavljena v Uradnem listu, jutri bomo cene zamrznili," je povedal.
"Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je nekaj, kar je v javnem interesu," je ob tem tudi poudaril.
Meja plačila dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja se bo tako ustavila na 35,67 evra. To pomeni, da zavarovalnice premij ne smejo dvigniti in da se znesek dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pri eni izmed treh zavarovalnic ne bo povišal. "Zdravstveni sistem se draži, a je za vlado nesprejemljivo, da se cene zavarovanja dražijo," je poudaril.
Dodal je, da so zavarovalnice dvige cen "prenesle na pleča ljudi" in da je vlada "morala odreagirati".
Obseg zdravstvenih storitev se z omejitvijo ne bo zmanjšal, je še pomiril. "Košarica zdravstvenih storitev ostaja enaka. Prebivalcem Slovenije se pravice ne zmanjšujejo. Zamrznili smo le ceno," je tudi dodal minister.
Tako bo, dokler vlada ne bo sprejela spremembe zakona, s katero bi se dopolnilno zdravstveno zavarovanje preneslo v obvezno. Takrat se bo prispevek plačeval kot del obveznega zavarovanja, in sicer z upoštevanjem uveljavljenega postopka pobiranja prispevkov.
Plačnik za zaposlene bi bili delodajalci, za upokojence pa Zpiz. Oproščenim plačila obveznega zdravstvenega zavarovanja pa bo tudi ta prispevek kril proračun.
Za upokojence se po pojasnilih ministra "ne spremeni nič". Upokojenec tudi danes na račun dobi neto pokojnino, od katere dopolnilno zdravstveno zavarovanje preko položnice plača zasebni zavarovalnici, po novem pa bo obvezni zdravstveni prispevek "nakazan neposredno na ZZZS", je Bešič Loredan pojasnil.
Na Zpizu so za STA pojasnili, da z novelo zakona niso bili predhodno seznanjeni. Ob pregledu predloga, objavljenega na spletni strani DZ, pa ugotavljajo, da predlog za nekatere skupine zavarovancev po zakonu določa, da je zavezanec za plačilo obveznega zdravstvenega prispevka zavod. To so tisti, ki so že sedaj oproščeni plačila dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, denimo otroci, ki so prejemniki družinske pokojnine in so po dopolnjenem 18. letu nezmožni za delo. "Za navedene zavarovance se prispevek ne bo odtegoval od njihovega pokojninskega prejemka," so pojasnili na Zpizu.
Kot je bilo razumeti ministra, pa bo za prebivalce, ki jim je po zakonu priznana pravica do plačila prispevka za obvezno zavarovanje iz proračuna, tudi obvezni zdravstveni prispevek plačan iz proračuna. "V kolikor si nekdo sam ne more tega plačati, je pod pragom revščine, bomo to pokrili," je dejal. Sicer pa bodo to, kdo bo zavezanec za obvezni zdravstveni prispevek, podrobneje definirali tekom parlamentarne procedure, je bilo razumeti ministra.
Minister je še poudaril, da smo na točki, kjer se ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje, a da bomo morali zato v enem letu zagotoviti učinkovito financiranje javnega zdravstvenega sistema.
Povedal je še, da je direktorica že omenjene zavarovalnice, ki je s 1. majem želela dvigniti zavarovalniške premije, z njim večkrat poskušala stopiti v stik. Poskuse je označil za lobiranje.
Je pa Bešič Loredan danes izrazil tudi pripravljenost za dialog z zasebnimi zdravstvenimi zavarovalnici, v dohodke katerih sicer posegata tako napovedana uredba kot omenjeni poslanski zakon. "Vendar je zdaj zgodba obrnjena, z njihove strani mora priti pobuda," je dejal minister. Vse zavarovalnice bodo tako sprejeli na pogovore, v kolikor bo podan uraden predlog za sodelovanje z ministrstvom v iskanju dolgoročnega sistema financiranja. Direktorica zavarovalnice, ki naj bi s 1. majem dvignila cene, pa naj bi po ministrovih besedah poskušala do ministra priti tako formalno kot neformalno. "Vendar veste, to je lobistični stik, to je nesprejemljivo, zato je nisem sprejel," je pojasnil.
Če bi zavarovalnice do ministrstva prišle pred napovedanimi dvigi cen in se "zavedale, da je dopolnilno zdravstveno zavarovanje eden od stabilnih temeljev financiranja javnega zdravstvenega sistema, in ne zgolj zavarovalni produkt", bi se zgodba lahko obrnila drugače, še pravi minister. Ker so želele zavarovalnice prenesti višje stroške na pleča ljudi, "smo morali odreagirati in smo", je še dodal
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je sprejem uredbe zamrznitve cen dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja napovedal včeraj.
Poslanci Gibanja Svoboda so v parlamentarni postopek že vložili spremembo zakona, s katero bi se dopolnilno zdravstveno zavarovanje preneslo v obvezno. Prispevek bi se plačeval z upoštevanjem uveljavljenega postopka pobiranja prispevkov.
Plačnik za zaposlene bi bili delodajalci, za upokojence pa Zpiz. Spremenil bi se tudi prejemnik sredstev, in sicer bi namesto treh zavarovalnic prejemke pobiral Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. S tem vlada poskuša preprečiti podražitve in dobičke zasebnih zavarovalnic.
Vlada je sicer na današnji seji razpravljala tudi o podaljšanju regulacije cen elektrike in plina za gospodinjstva ter mala in srednje velika podjetja.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.