Vrhovno sodišče je odločilo – mariborska okrožno, okrajno in višje sodišče ne morejo več soditi nekdanjemu županu Francu Kanglerju v kazenski zadevi. Eden od primerov, v katerem mu mariborsko tožilstvo očita sprejemanje koristi zaradi nezakonitega posredovanja, se zdaj seli na novomeško sodišče.
"Vsa leta smo skušali mariborskim sodiščem dopovedati, da ne morejo zagotoviti poštenega in pravičnega sojenja," pripoveduje odvetnik Kanglerja Peter Žnidaršič. Žnidaršič razlaga, da so bila mariborska sodišča gluha glede upoštevanja dejstva, da sta bila Kangler in sodnik, ki je odrejal preiskovalne ukrepe, ki so temelj vseh nadaljnjih postopkov, v hudem sporu. Spor izhaja še iz leta 2002, ko je Kangler kot poslanec in član KNOVS želel opraviti nadzor na Sovi, sodnik Janez Žirovnik, takrat še uslužbenec tajne službe, pa se je temu upiral.
Vrhovno sodišče je kot pomemben faktor upoštevalo tudi, da je preiskovalni sodnik Žirovnik odredil izvajanje prikritih preiskovalnih ukrepov, čeprav je drug preiskovalni sodnik pred tem zavrnil isti predlog za izdajo odredbe. "Spor je bil hud, to so potrdile vse zaslišane priče. Mogoče je na tem mestu res potrebno poudariti, da smo za to, da so sodišča sploh zaslišala, te priče, potrebovali nekaj let. Najprej v Murski Soboti, nato še v Mariboru, vse do vrhovnega sodišča smo morali," pot do odločitve vrhovnega sodišča popiše Žnidaršič.
Vrhovni sodniki se zavedajo, da obravnavana zadeva bistveno odstopa od dosedanje sodne prakse, hkrati pa so v konkretnem primeru podane druge okoliščine, ki bi lahko vplivale na zaupanje, ki ga mora sodišče uživati pri obdolžencu in povprečno razumni javnosti. "Za nas je ta sklep presenečenje. Pričakovali smo ga cel čas, vendar glede na to, da so sodišča leta zavračala vse naše predloge za delegacijo pristojnosti, je presenečenje," je dejal Žnidaršič. Po neuspelem poskusu na preiskovalni komisiji, ko je Kangler spor z Žirovnikom skušal dokazati s poročilom Sove o incidentu, a ga je ta po 17 letih nenadoma prepoznala kot zaupnega. Po tem, ko je tožilec Niko Pušnik javno priznal, da so nanj pritiskali, ker je zavrgel eno od Kanglerjevih zadev, umaknil obtožni predlog v drugi zadevi in delno v tretji – nanj naj bi se spravila kar tajna služba.
Sklep vrhovnega sodišča se lahko bere kot nezaupnica mariborskim sodiščem, z jasnim sporočilom: ne vzbujajte občutka nepristranskosti.
"Ta odločitev je zame bila pričakovana, po osmih letih so spoznali, da mi sodišča v Mariboru ne morejo zagotoviti nepristranskega in pravičnega sojenja," je sklep vrhovnega sodišča označil Kangler. Odprta ima še dva kazenska postopka, pove sam, bil pa je v 21 postopkih. Naslednji ga torej čaka v Novem mestu. "V nobenem nisem bil pravnomočno obsojen," doda nekdanji mariborski župan.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.