Okrajno sodišče v Piranu je v četrtek, 4. maja, izdalo začasno odredbo v tožbi Joška Jorasa proti Republiki Hrvaški zaradi motenja posesti. Sodišče je s tem ugodilo zahtevam tožnika in odločilo, da je Hrvaška dolžna v 24 urah po prejemu odredbe z Jorasove tako imenovane evropske poti odstraniti štiri betonska cvetlična korita in tako omogočiti ponovno uporabo poti za hojo in vožnjo z vsemi prevoznimi sredstvi. Če Hrvaška tega ne bo storila, lahko to na njene stroške naredi Joras sam, je odločilo sodišče.
Duševne bolečine zaradi korit
V predlogu za izdajo začasne odredbe je tožnik izdajo sicer utemeljil z dvema razlogoma. Najprej zato, da "se prepreči nastanek težko nadomestljive škode", ki mu je bila povzročena - zaradi postavitve je moral namreč "okrniti svojo poslovno dejavnost"; poleg tega zaradi kršitve temeljnih pravic "trpi duševne bolečine".
Joras je tudi poudaril, da Hrvaška kot tožena stranka "s tem ne bi utrpela hujših neugodnih posledic od tistih, ki bi jih brez izdaje odredbe trpel on sam". Glede na to, da so bila cvetlična korita po njegovem mnenju postavljena "zgolj iz nagajivosti", bi bila namreč edina škoda, ki bi jo z izdajo začasne odredbe utrpela toženka "cena storitve umika oziroma prestavitve, ki pa bi po predračunu znašala le 6.000 SIT".
Odločitev sodišča za Zagreb nesprejemljiva
Odločitev piranskega sodišča glede Jorasove tožbe proti Hrvaški je nesprejemljiva, pravno neutemeljena in nična, saj "slovensko sodišče nima pristojnosti na hrvaškem državnem ozemlju", so sporočili s hrvaškega ministrstva za zunanje zadeve in evropske povezave.
Ministrstvo je ob tem "spomnilo na znano stališče Hrvaške ..., da se mednarodni mejni prehod Plovanija, tako kot hiša Joška Jorasa, nesporno nahajata na hrvaškem državnem območju, v občini Buje. Neprekinjeno sta, tako v nekdanji Jugoslaviji kot v samostojni Hrvaški, del hrvaškega državnega območja in pod nenehno pristojnostjo hrvaških državnih organov."
"Pristojni državni organi Hrvaške bodo v okviru svojih pristojnosti sprejeli potrebne ukrepe in dejanja, da bi preprečili nepooblaščene dejavnosti na območju mednarodnega mejnega prehoda Plovanija," so še sporočili s hrvaškega ministrstva.
Spomnimo:
Hrvaški policisti so v petek, 21. aprila, na Jorasovo tako imenovano evropsko pot postavili štiri velika betonska korita in mu s tem onemogočili prost dostop do njegove posesti južno od Dragonje. Kot v četrtkovi odredbi pojasnjuje piransko sodišče, gre za kolovozno pot, ki se na južnem bregu Dragonje pred hrvaško mejno kontrolno točko Plovanija odcepi desno z državne ceste.
Joško Joras je še isti dan na policijsko postajo v Piranu poslal zahtevo, da mu "nemudoma omogočijo prost in varen dostop do osebnega bivališča". Obenem je zahteval, da se mu "zagotovi varstvo, dostojanstvo, varstvo premoženja in vse ostale temeljne pravice in svoboščine" v skladu s slovensko ustavo in zakoni.
Pred tem je prišlo v sredo, 20. aprila, ob naši južni meji do novega incidenta. Hrvaški policisti so namreč z Jorasove posesti najprej odgnali sodnega izvedenca s koprskega sodišča, Jorasa, ki je skušal iti po svoji tako imenovani evropski poti, in njegovega odvetnika Danijela Starmana pa za krajši čas pridržali. Slovenski MZZ je sicer nemudoma posredoval pri hrvaških oblasteh in dosegel izpustitev Jorasa in Starmana, na Zagreb pa je naslovil protestno noto.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.