Ustavno sodišče je na današnji seji obravnavalo skladnost arbitražnega sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško s slovensko ustavo, a odločitve še ni sprejelo, je po koncu seje sporočil generalni sekretar sodišča Erik Kerševan.
Ustavno sodišče je danes obravnavalo predlog vlade za presojo o tem, ali je točka 3a sporazuma, ki arbitražnemu sodišču nalaga določitev meje na kopnem in morju na zavezujoč način in kot dokončno rešitev spora, v skladu s 4. členom ustave. Ta določa, da je Slovenija ozemeljsko enotna in nedeljiva država. Vlada je ustavno sodišče vprašala tudi, ali je točka 3a v skladu z določbo temeljne ustavne listine, da so mednarodno priznane državne meje tudi meje nekdanjih republik SFRJ.
Mnenje ustavnega sodišča o skladnosti mednarodne pogodbe z ustavo je za državne organe pravno zavezujoče, kot je v dosedanjih odločitvah poudarilo ustavno sodišče. Ustava določa, da ustavno sodišče v postopku ratifikacije izreka mnenje o skladnosti mednarodne pogodbe z ustavo na predlog predsednika republike, vlade ali tretjine poslancev.
Kot je pojasnil generalni sekretar ustavnega sodišča Erik Kerševan, je bil tak instrument v preteklosti že uporabljen oziroma je bilo ustavno sodišče večkrat pozvano za tovrstno mnenje. To se je denimo zgodilo leta 2003 pri t. i. Vatikanskem sporazumu, pa tudi pri nekaterih sporazumih s sosednjo Hrvaško.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.