Slovenija

Vlada odpoveduje kolektivno pogodbo

Ljubljana, 21. 10. 2010 08.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Sindikati javnega sektorja, ki jih vodi Janez Posedi, niso podpisali aneksa h kolektivni pogodbi. Vlada je zato s sklepom odpovedala kolektivno pogodbo. "Dogovor, ki ga predlaga vlada, je razumen," vztraja ministrica Irma Pavlinič Krebs.

Za podpis aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovora o ukrepih na področju plač za prihodnji dve leti tudi tokrat ne bo dovolj podpisov. 22 sindikatov, ki so vključeni v pogajalsko skupino pod vodstvom Janeza Posedija, se za podpis ni odločilo, je povedal sindikalist Dušan Miščević.

Dušan Miščević
Dušan Miščević FOTO: POP TV

Za veljavnost bi moralo aneks podpisati vsaj 15 od 29 reprezentativnih sindikatov, tako je zdaj že jasno, da podobno kot že konec avgusta tudi tokrat zanj ne bo zadostne podpore. Poleg 21 sindikatov, ki so konec preteklega oziroma začetek tega meseca sodelovali v stavki, je v pogajalsko skupino pod vodstvom Posedija sicer vključen tudi Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije Vir.

Ta se stavki ni pridružil in je že poleti podpisal takratno verzijo aneksa. Po besedah Miščevića v pogajalski skupini od danes sodeluje še en sindikat, ki aneksa prav tako ne namerava podpisati. O odločitvi omenjenih sindikatov je Miščević danes že obvestil ministrstvo za javno upravo. Glede njihovega nadaljnjega ravnanja pa pravi, da je "zdaj v bistvu na potezi vlada".

Kot je dodal, pričakujejo, da bo novembra pri izplačilu oktobrskih plač upoštevana tretja četrtina odprave plačnih nesorazmerij. Ali bo temu tako, bodo videli 5. novembra, ko je plačilni dan v državnih organih. "Glede na navodilo, ki ga je ministrica dala uporabnikom proračuna, da se to ne izplača, pa se to verjetno ne bo zgodilo," ugotavlja Miščević in v tem primeru napoveduje tožbe.

'Dogovor je razumen'

Ministrica za upravo Irma Pavlinič Krebs je povedala, da je vlada zato s sklepom odpovedala kolektivno pogodbo in naročila pripravo nove. Podpisovanje bi bilo namreč mogoče le, če bi svojo podporo sporočilo vsaj 15 sindikatov, vendar pa jih je zaenkrat le šest. Posedi je vladi sporočil tudi, da noben od sindikatov, ki so sodelovali v stavkovnem odboru, ne namerava podpisati pogodbe.

"Dogovor, ki ga predlaga vlada, je v luči dogajanj v drugih evropskih državah, razumen," je poudarila Pavlinič Krebsova. Politika do javnih uslužbencev je po oceni vlade korektna, zavezali smo se tudi, da leta 2011 ne bo drugih posegov na področju plač, je še povedala ministrica.

V petek bo tako sindikatom s priporočeno pošto vročena odpoved kolektivne pogodbe za javni sektor, odpoved pa bo objavljena tudi v uradnem listu.

Vlada je ministrstvu še naročila, naj pripravi novo kolektivno pogodbo, ki bo enaka tej, razen člena o 50. členu kolektivne pogodbe, ki določa roke za odpravo plačnih nesorazmerij.  Nova kolektivna pogodba bo veljavno sklenjena, če jo bodo podpisali sindikati, ki predstavljajo več kot 40 odstotkov zaposlenih. Če v šestih mesecih ne bo dovolj podpisov, pa bodo plače uredili z zakonom, je še napovedala Pavlinič Krebsova.

Glede pričakovanj dela sindikatov o izplačilu tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij pri oktobrskih plačah pa Pavlinič Krebsova pravi, da so sindikatom javnega sektorja jasno povedali, da je realizacija tretje četrtine možna, vendar bi morali ta učinek nevtralizirati z znižanjem plač, na kar pa ni pristal noben sindikat.

Če se bo kateri od javnih uslužbencev odločil za tožbo, bo državni pravobranilstvo v imenu Republike Slovenije v tem postopku podalo ugovor. Sodišču bo predlagalo, da z odločitvijo počaka, dokler ne bo končne odločitve glede vladne zahteve za razvezo 50. člena, na podlagi katerega bi javnemu uslužbencu pripadla ta pravica.

'Začasen ukrep'

Premier Borut Pahor je medtem poudaril, da je šlo za neizogiben ukrep vlade, saj da so se makroekonomske razmere tako spremenile, da drugače ne gre. "Zaposlene v javnem sektorju prosim, da razumejo ukrep kot začasen," je še dejal Pahor.

"Vlada se je odločila, da bi lahko izvedli finančno konsolidacijo, ki je pogoj, da lahko še naprej uspešno dela. To ni slovenska posebnost, enako se dogaja v drugih evropskih vladah, s tem da so posegi v nekaterih drugih državah veliko hujši. To je tudi zaradi nižjega javnega dolga, ki ga Slovenija ima. Če bi se Slovenija začela zadolževati za plače in pokojnine, bi bil to njen konec," je še poudaril premier.

Štrukelj ogorčen

Odpoved kolektivne pogodbe za Konfederacijo sindikatov javnega sektorja Slovenije ni sprejemljiva in ji nasprotujejo, je dejal predsednik konfederacije Branimir Štrukelj.

Pojasnjuje, da odpovedi kolektivne pogodbe načelno nasprotujejo ne glede na to, da bo tako rekoč istočasno ponujena sklenitev nove, ki bo po vsebini sledila tistemu, kar so bili pripravljeni podpisati v aneksu h kolektivni pogodbi.

Kot poudarja, so se sindikati, ki predstavljajo ogromno večino organiziranih javnih uslužbencev, pogajali in poiskali kompromisno rešitev. Zato vlada po njegovih besedah nima absolutno nobenega argumenta, da odpoveduje kolektivno pogodbo.

Ne glede na večino sindikatov, kakršna je predvidena za sklepanje aneksov h kolektivni pogodbi, to po njegovem še ne pomeni, da se je mogoče s kolektivnimi pogodbami "igrati, kot da so piškoti, ki se spečejo v desetih minutah". Tu je 20 let dela, odpoved kolektivne pogodbe pa pomeni vrnitev nazaj v čas pred socialnim dialogom in demokracijo v naši državi, poudarja Štrukelj.

Kot pravi, bo v nekaj dneh začela veljati sprememba zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki je sicer slaba, ker na nek način še vedno favorizira kvorum večine sindikatov, vendar omogoča tudi sklenitev aneksa po težjem pogoju: če ga podpišejo sindikati, ki imajo v svojem članstvu vsaj 40 odstotkov vseh zaposlenih v javnem sektorju.

To pomeni, da bi vlada lahko sklenila aneks in ji zato ne bi bilo potrebno odpovedati kolektivne pogodbe, je povzel in dodal, da od vlade pričakujejo še, da bo umaknila zahtevo za razvezo 50. člena kolektivne pogodbe in pristopila k pogajanjem o odpravi anomalij v plačnem sistemu.

V SVIZ podprli podpis aneksa

V SVIZ so sicer podprli podpis aneksa. Kandidacijsko-volilna komisija sindikata je preverila zbrane glasove in ugotovila, da je tudi tokrat – prvič so se sindikalni zaupnice in zaupniki o podpisu omenjenih dokumentov namreč opredeljevali že konec avgusta letos in takrat jih je 71 odstotkov oddalo glas za podpis – večina zaupnic in zaupnikov podpis podprla.

Branimir Štrukelj
Branimir Štrukelj FOTO: Dare Čekeliš

V petek bo potekala še izredna dopisna seja Glavnega odbora (GO SVIZ) kot najvišjega organa sindikata, ki skladno s Statutom SVIZ Slovenije daje soglasje k podpisu dokumentov. Člani glavnega odbora so se seznanili z rezultati glasovanja med zaupniki in bodo na tem temelju odločali ter se dokončno odločili.

Sindikati imeli teden dni časa 

Sindikati so imeli teden dni časa, da pri članstvu in svojih organih preverijo, ali je zanje zadnji vladni predlog sprejemljiv. Slednji predvideva prenos izplačila odprave plačnih nesorazmerij v dve zaporedni leti po tistem, v katerem bi gospodarska rast presegla 2,5 odstotka. Vsaj v letu 2011 bi plače tudi sicer ostale zamrznjene.

Podoben aneks in dogovor je vlada sindikatom ponudila v podpis že poleti. Takrat ga je podpisalo pet sindikatov iz Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije in eden od 22 sindikatov pogajalske skupine, ki jo vodi Posedi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

***KTJ***
21. 10. 2010 23.12
Kot kaže nekaj besedila manjka ... pa sej nima veze ... malce pomislite, če smo res uslužbenci JU krivci za vso to nastalo situacijo v državi .... LP
***KTJ***
21. 10. 2010 23.04
rastafela in waco Že od vsega začetka spremljam ta absurna pogajanja in gonjo vlade po kvazi varčevanju. In ves ta čas spremljam tudi razne komentarje na forumih. Ja, prav imate in opravičeno ste jezni glede stavke in pogajanj. Vendar se bojim, da ste jezni na napačne ljudi. Žal pa s to gonjo proti uslužbencih javne uprave delate nam in sebi medvedjo uslugo in vladi dajete podporo pri njenih nerazumljivih ukrepih, katere izvajajo v imenu recesije. Moti me in žalosti me dejstvo, da ste tako ogorčeni pri naših zahtevah. Žal se v takšnih časih pride na plano tako znana slovenska faušija. Nisem zaposlen pri policiji, delam v zdravstvu, natančneje v nujni medicinski pomoči (v reševalnem vozilu - za lažje razumevanje). In to počnem že 12 let. Dnevne, nočne, vedno v enakem ritmu - ne glede na vikende, praznike itd. Vsak mesec naredim 40 nadur, kar ni prosta izbira kakor mogoče mislite ampak je to obveza. Moja plača z malico in nadurami doseže nakako 1100 eur. Kar niti ni tako malo! Vem, da vsak osel misli, da je njegovo delo najtežje - pa vendar mislim, da nam ne morete očitati lahkotnega in brezstresnega ter umirjenega dela! Mogoče ravno nasprotno! Nihče nas ne vpraša po stresu in izgorelosti na delovnem mestu. Že šest let se borimo za primerno zaščitno in delovno obleko (sedaj delamo na terenu v vseh vremenskih pogojih v bombažnih (!) hlačkah). Kljub naravi dela in odgovornostih ni dovolj denarja za prepotrebna izobraževanja in usposabljanja in še bi lahko našteval! Pa vendar delamo, ker imamo to delo radi in nam pomeni način življenja in po mnogih stresnih in žalostnih trenutkih, se nam včasih zgodi tudi kaj lepega in to nam da zagona in moči za nadaljno delo. In verjamem da je tako tudi pri policistih. Ne gre samo za povišanje plač. Zavedamo se, da je veliko ljudi ostalo brez dela in da so na robu preživetja. In ja, zavedamo se, da ste med vami mnogi, ki niste pošteno plačani za svoje delo in izobrazbo. Pa vendar. Več kot šest let smo imeli zamrznjeno plačo. Vse z namenom neke uskladitve plač. Celo več - trgali so nam od plač, polnili nek fond, ki pa je do danes izginil. Medtem, ko je gospodarstvo cvetelo in so plače rastle, so nam dajali prazne obljube. In to smo požirali in delali dalje. Zahtevamo samo tisto, kar smo po dolgih letih obljub končno dobili podpisano na papirju. Verjetno je res, da je kar lepo število zaposlenih v JU, kateri ne opravljajo svojega dela v celoti in so med nami ljudje, katere bi morali bolj izkoristit. Pa vendar ne mecite vse v isti koš! Zakaj pravim medvedjo uslugo - poglejte, če lahko vlada v neki pravni državi prav legalno (legitimnost je tukaj vprašljiva) poseže v osnovne socialne pravice zaposlenih v JU, kaj si lahko potem privoščijo šele zasebni delodajalci?!? Veliko očitkov pada na račun stalnosti in rednih ter po vašem prevelikih osebnih dohodkov. Tako kot vi očitate nam, da lahko gremo delat drugam, tako si lahko tudi vi priskrbite boljše službe! Če si jih ne zmorete, potem ste bodisi žrtve sistema, trenutnih gospodarskih razmer ali pa nesposobni in brez poguma! Zatorej, človek, ki mi tu gor klobasa, da ima opravljen strojni faks in joka, da dela za 900 eur, je zame nesposoben!!! Meje EU so odprte in pretok delovne sile tudi. Če pa ste radi v zavetju mamice in varnega rodnega dvorišče, potem pa ostanite na tem, kjer ste! Koliko jih je med vami, ki ste podali kakršnokoli ovadbo ali sum na nepravilnosti delodajalcev v zvezi z delovno zakonodajo. Mirno gledate, kako se vam delovne obveznosti iz meseca v mesec večajo, plače pa padajo? Koliko izmed vas prejema dvojne plačilne liste? Ste priča vsakodnevnim mobingom in kratenjem osnovnih pravic delavca? Mislim, da vas je tu gor ogromno!!! Koliko od vas pa je kaj storilo glede tega? Po mojem izredno malo. Res je, lahko izgubite službe pa vendar s svojim početjem dajate še večjo moč delodajalcu!!! Imate sindikate, imate predstavnike delavcev, ... Rekli boste, da
5301
21. 10. 2010 22.42
vsi ki tukaj gor jočete in se prepirate kateri sektor je večji revež, vam povem: - internet je za marsikoga nadstandard - kdor se boji policaja zaradi pihanja, alkohol ni potreben, zato ne vem zakaj ga pijete - na radar pade tisti ki ima avto (revež ga nima) - kdor je kadilec, naj se zamisli, koliko denarja na mesec da za cigarete -itd... vsak se pač odloči za svojo službo. tudi tisti v realnem sektorju ne bi delali vsake. pač, kar jim leži. je pa tako, da je vsak krvav pod kožo in ni važno v katerem sektorju delaš, oboji se pogovarjajo o čimlažjem zaslužku. na koncu pa so še tisti, ki z bonitetami in socialno podporo živijo bolje kot marsikateri delavec. pa ne samo pri nas, tudi v tujini. razlika med javnim sektorjem in realnim je samo ta, da javni ima plače vedno na vpogled, medtem ko realni lahko marsikaj plačuje na roko. in to je tisto kar ne bo nihče iz realnega nikoli priznal. zaključek: realni sekor - bodite tiho, če se pa že glasite, potem položite na mizo vse karte, tudi tiste skrite. če bi bili vsi pošteni, potem tega, kar se dogaja ne bi bilo. pa ne pozabite, manj kot potrebujete policaje, gasilce, zdravnike, pa ne vem še koga iz javnega sektorja, rajši jih imate. priznajte si to. za konec pa še to. v obeh sektorjih sem delal, vendar nikoli nisem videl razlike. če imaš vest in veš, da moraš za plačo nekaj narediti, boš to tudi storil.
tali?ni tom
21. 10. 2010 21.02
kdo pa kterga policaja sil da je v taki službi , če mu je tako težko delat za 900 evrov !!! pa naj pusti to "slabo plačano službo" pa naj gre delat v realni gospodarski del , pa bo delal recimo v tovarni,trgovini al pa v jarku za 560 pa bo videl kaj je realno stanje v eni realni službi v sloveniji , tam če ti ne paše delat lahko greš in to takoj pa delat je treba nadure in vikende in praznike pa tu ne dajo avta da z njim visiš nekje za vogalom in z radarjem colaš dnar in tut ne oblečejo te ampak lepo samo delaš dokler ne rečejo da je dovolj!! ni mi jasno da, če je tako hudo zakaj ne gredo delat drugam!!!!???? jaz grem takoj za ta dnar in šel bi , pa mi zdravje ne da tu kjer delam pa delam mnogo slabše delo in to za manj dnara!! sram vas je lahko vse ki stavkate zato mker bi radi nemogoče , mi ki pa delamo kot konji za minimalno naj pa crknemo al kaj??? če ne bo nas tut javnega sektorja ne bo!!!
bootsy
21. 10. 2010 20.57
V sloveniji se vsak dan odvijajo kriminalke....
srebrnibreg
21. 10. 2010 19.56
gregi10 Me zanima koliko delovnih ur imaš na mesec. Glede nevarnosti ti pa priporočam, da greš na primer malo pogledat delavce na viadukt Peračica. Tisto vaše skrivanje z radarjem kjer to sploh ni potrebno je pa itak preveč plačano
am_staff
21. 10. 2010 19.05
Pride čas, ko bomo mi volivci vam vsem odpovedali pogodbe in plače.
gregi10
21. 10. 2010 18.58
Lahko debatiramo, samo hočem ti povedat, da pri nas delajo z enako izobrazbo za 900EUR. Sam delajo vse dni, pa tudi ponoči. Potnih stroškov dobijo pa skor več kot plače. To je žalostno..
alterego
21. 10. 2010 18.53
pa kaj, v prejšnjem režimu tud nismo poznali kolektivnih pogodb! a se mogoče vračamo nazaj?
ProE
21. 10. 2010 18.51
gregi10, moja napaka, nima smisla debatirat o čemerkoli s policajem
gregi10
21. 10. 2010 18.37
rastafela Da ti razložim glede pristojnosti. Nismo mi krivi, ker o tem ne odločamo mi. Drugače pa ti delaš od ponedeljka do petka, od 7-15 ure. Praznike prosto, vikende prosto, ponoči doma spiš. Ne rabiš se ukvarjat z pijanimi, posiljevalci, morilci itd Nimaš dovoljenja, s katerim ti država ob določenih pogojih dovoljuje odvzem življenja nekomu!! Drugače pa lahko prideš z diplomo na policijo delat, vsak dan, vse vikende in boš imela tako plačo kot sedaj;)
ProE
21. 10. 2010 18.25
gregi10 sem dipl. inž. v gospodarstvu, moja plača je 900 evrov neto, v službo se vozim 80km v eno stran. Dobim tretjino potnih stroškov in plesnivo malico namesto denarja. Dobite še PREVEČ! Itak samo kazni pišete NAM, ki GARAMO ZA VAS, ko vas pa človek potrebuje pa vedno rečete, da ''zadeva ni v vaši pristojnosti''.
MOSSAD001
21. 10. 2010 18.23
titovka 21.10.2010, 18:19 Takole menjaš položaj,pazi da te ne odvlečejo na GO!! ;)))
titovka
21. 10. 2010 18.19
hahaha, ta je pa dobra.več kot dobra!res sem butasta, težko zastopim...ampak kaj takšnega, ja borči...kako se pa sedaj lahko naenkrat odpove kolektivna pogodba in to enostransko????ko so pa menedžerski lopovi na tapeti se počaka, da zakrijejo sledi in uničijo dokumentacijo in se reče, da se treba držati njihovih pogodb...seveda, pogodbe bogov so nedotakljive...SRAMOTA BORČI, VELIKA SRAMOTA!!
wlf461
21. 10. 2010 18.19
tu gor komentirajo sami javni uslužbenci...od kod pa vam toliko časa,če pa imate tako veliko dela??????
noire
21. 10. 2010 18.07
Hvala bogu, da jo odpoveduje. Že zdavnaj bi jo morala.
gregi10
21. 10. 2010 18.06
Pa še to g. Pahor. Ko pravite, da se država ne misli zakreditirat za plače v Sloveniji. Glavno da smo ze za Grčijo, da lahko imajo še naprej minimalno plačo 1.200EUR. Pa še katera država se bo našla, za katero se bomo z veseljem zakreditiral, ker Slovenci smo pač taki, da bolj kot nas....., bolj smo veseli!!!!
robofil
21. 10. 2010 18.00
Tala Erika Pečnik je pa kar fletna
Drejc MB
21. 10. 2010 17.58
Najpametneje bi bilo da gospod Pahor in gospa Krebs dasta odpoved, ker očitno nista dorasla svojemu delu. JU zelo dobro ve koliko je proračunskega denarja in kako se troši... zato jim je zelo težko trditi, da denarja ni, oz. denarja ni za njih, ker je potrebno reševati priviligirance, ki so zakuhali to krizo..... Naj gospod Pahor takoj zapre vsaj 50 odgovornih za manipulacije z tajkunskimi krediti, za manipulacije in neplačevanje delavcev in prispevkov državi, pa bo JU razumela da denarja ni. Če tega ni sposoben naj da odpoved..... pravzaprav ne vem sploh zakaj hodi v službo, če s svojo plačo ne more preživeti... Naj si poišče boljše plačano službo in vseboj vzame še gospo Krebs,...
tv1
21. 10. 2010 17.55
to so neumnosti, če so javni delavci, ne morejo kr tko izbirat kot se jim zdi, država ima za javne delavce, ne samo v Slovenijo,povsod po svetu svoj status in javni delavec dela v dobro države če ni podkupljen .-))) na vrhu, saj delavecu na šalterju je vseeno , kakšna navodila dobi .-)))