Predsednik Sindikata IPS (SIPS) Predrag Topić, ki mu je družba Nedjo v sredo izročila izredno odpoved delovnega razmerja, se bo prihodnji teden nad to odločitvijo pritožil na delovno sodišče. Početje delodajalca razume kot diskriminacijo osebe, ki se je izpostavila v boju za delavske pravice, poskus zatrtja sindikata in ne nazadnje napad na ustavo.
Izredna odpoved, ki je po mnenju SIPS neutemeljena in za katero se je delodajalec odločil kljub zahtevi sindikata po zadržanju izvršitve, Topić razume kot odziv na samo formiranje sindikata, ki združuje delavce podizvajalcev Luke Koper. Delavci IPS so se namreč, potem ko so se v lanskem letu prvič sindikalno organizirali, poleti pridružili stavki žerjavistov, ki je za več kot teden dni ohromila koprsko pristanišče.
"Odločili so se, da nas na ta način kaznujejo," je Topić očital podjetjem IPS. Po njegovih podatkih naj bi se namreč pripravljale izredne odpovedi tudi za ostale člane izvršnega odbora sindikata.
Z izredno odpovedjo pa delodajalec ne nazadnje krši tudi tristranski dogovor, ki so ga sklenili ob koncu lanske stavke v Luki, meni Topič. Ob tem je opozoril na še vedno neurejen položaj teh delavcev in se vprašal: "Ali je Slovenija načrtovala, da ti delavci pridejo v Slovenijo, se jih potroši in pošlje nazaj v njihovo domovino? Ali pa imajo pravico, ker so tudi oni tisti, ki polnijo blagajne, dobiti tudi iz te blagajne kaj nazaj? Ali sploh imajo pravico živeti dostojno, normalno kot vsi drugi prebivalci Republike Slovenije?"
Sindikat bo v zvezi z dogajanjem zahteval tudi jasno stališče uprave Luke. Pri tem je Topić znova poudaril sume, da za dejanjem družbe Nedjo stoji eden od članov uprave Luke. Neuradno se kot "človeka iz ozadja" sicer omenja namestnika predsednika uprave Tomaža Martina Jamnika.
Topić zavrača kršitve
Topić je danes sicer spet zavrnil očitane mu kršitve – predčasno naj bi zapustil delovno mesto, zamudil z obveznim zdravniškim pregledom ter bil na neodobrenem dopustu – in jih označil za absurdne.
Tako je pojasnil, da se delavci IPS na izmenah nikoli ne "štempljajo", pač pa prihajajo na delovišče in ga zapuščajo po navodilih delovodje. Delo namreč terja včasih več, včasih pa manj časa, Luka pa pogodbeno podjetje ne glede na to plača vedno enako.
Topić trdi tudi, da odkar dela za družbo Nedjo, ni nikoli prejel pisne odmere letnega dopusta, ampak se o dopustih tako kot o izmenah dogovorijo po telefonu. Topić je pokazal tudi papirje, ki po njegovih besedah dokazujejo, da je zdravniški pregled opravil pravočasno.
'Napad na samo sindikalno organiziranost'
Predsednik sindikata žerjavistov Mladen Jovičič, ki zaenkrat razen solidarnosti s sindikatom SIPS ni napovedal posebnih aktivnosti, je napad na Topića označil za napad na samo sindikalno organiziranost. Opozoril je, da bo Topićev primer vplival tudi na odnose do delavcev drugod po državi: "Delodajalci bodo od zdaj naprej gotovo nekoliko bolj opogumljeni, da nastopajo represivno do sindikalistov ali sploh do delavcev, ki poskušajo urediti svoje delovne pogoje."
Prav tako napoveduje, da če bo Topić ostal brez službe, se delavci IPS ne bodo nikoli več uspeli spet organizirati. Jovičič je pri tem izpostavil še, da se v Evropi že 20 let ni zgodilo, da bi sindikalist dobil odpoved delovnega razmerja.
Jovičič je hkrati navedel "upravičene sume", da za Nedjom stoji Luka Koper. Pri tem je navedel dodatne posle, ki naj bi jih Nedjo dobil v pristanišču po tem, ko so vodilni v družbi na sodišču pričali zoper dvojico, ki ju je vodstvo Luke obtožilo, da sta zahtevala podkupnino.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.