Kandidat za guvernerja Banke Slovenije Andrej Rant ni dobil zadostne podpore članov parlamentarne mandatno-volilne komisije, saj se je za njegovo imenovanje zavzelo devet poslancev, deset pa jih je glasovalo proti. Podporo so mu izrekli poslanci LDS, SD in DeSUS, medtem ko njegovemu imenovanju nasprotujejo v SDS, NSi, SLS in SNS. "Izid glasovanja na mandatno-volilni komisiji ne prinaša končne odločitve. Končno odločitev sprejemajo poslanci na tajnem glasovanju na seji Državnega zbora," je za 24ur.com povedal Rant.
Predsednik republike Janez Drnovšek je Ranta za novega guvernerja Banke Slovenije za šestletni mandat predlagal po neuspeli kandidaturi zdajšnjega guvernerja Banke Slovenije Mitje Gasparija.
Kot je članom mandatno-volilne komisije povedala Magdalena Tovornik iz urada predsednika države, ima Rant 33-letne izkušnje v Banki Slovenije. Pomembno je sodeloval pri pripravah Slovenije na uvedbo evra ter aktivno sodeluje v Evropski centralni banki (ECB). Je edini, ki je bil spremljevalec sedanjega guvernerja na sestankih ECB in ga lahko nadomešča v veljavnih postopkih, je dodala in člane pozvala, naj predlog predsednika države podprejo.
Poslanska skupina SDS je že takoj povedala, da Rantove kandidature ne bo podprla, saj menijo, da je Rant "za to funkcijo slaba izbira''. "Vsi podatki in informacije, dostopne tudi poslanskim skupinam, zanikajo trditve SDS. SDS bi lahko primernost moje kandidature preverila tudi v neposrednem razgovoru. Takega razgovora si ne želi," je za 24ur.com še izjavil Rant. To je potrdila tudi SDS. "Razgovor ni edini kriterij, na podlagi katerega bi si ustvarili sliko o njegovi primernosti. Preučili smo njegov življenjepis in se odločili, da ga ne podpremo," pa so za nas sporočili z SDS.
Čakali na Drnovškovo povabilo
V NSi Ranta ne podpirajo, je povedal Jožef Horvat in spomnil, da se prvi razpis za njih še ni končal, saj se je nanj prijavil še en kandidat, ki ga je Drnovšek "zavrgel". Opozoril je, da bi moral Drnovšek poslanske skupine na pogovor povabiti, ko je imel "na mizi predloge kandidatov". Na to je opozoril tudi Sašo Peče (SNS), ki je ocenil, da vrstni red predsednika države ni bil pravi. "Zakaj sploh razgovori pri njem, če ni možnosti govoriti o različnih kandidatih," se je vprašal.
Podobno vprašanje je izpostavil Josip Bajc (SLS): Ali predsednik države s takšnim ravnanjem ne diskreditira DZ in poslanske skupine, saj je naprej predlagal Ranta, nato pa povabil na pogovore tiste skupine, ki bi to želele. "Pred naslednjim predlogom sugeriram, naj se pred objavo imena kandidata posvetuje s poslanskimi skupinami in opravi nabor, potem pa naj predlaga kandidata," je dejal.
Bojan Rugelj (SDS) je podobno menil, da je od predsednika države neodgovorno, da v DZ pošilja predloge kandidatov, za katere ne ve, ali imajo podporo ali ne. "Ali jih s tem na nek način ne diskreditira," je dodal.
Treba je pohiteti
Ivan Jelen (DeSUS) je dejal, da jih je Rant na pogovorih prepričal in da "ima reference, ki govorijo v njegov prid". Treba je najti novega guvernerja, sicer bodo v Frankfurtu drugi odločali namesto nas, je opozoril. Z njim je soglašal tudi Miran Potrč (SD), ki je spomnil, da so Ranta gostili na pogovorih, kjer se je izkazal za primernega kandidata.
Rudolf Moge (LDS) je ocenil, da se je že na prejšnji seji pokazalo, da argumenti ne štejejo. Po njegovem mnenju koalicija želi dobiti človeka po svoji meri, po drugi strani pa hoče obračunavati s predsednikom države. Cveta Zalokar Oražem (LDS) je dodala, da "gre za merjenje mišic, v smislu vzorca, da prostora za tistega, ki jasno ne pove, da podpira koalicijo, ni".
Po mnenju Milana M. Cvikla (LDS) bi Slovenija lahko danes naredila popravni izpit: kandidata bi podprli in s tem dobili guvernerja, ki je neodvisen, ter ohranili zaupanje v domači finančni sistem. "Če ne, je namen ta, da se po tem, ko se je prevzelo realni sektor - gospodarstvo, sedaj želi prevzeti še finančni sektor," je izpostavil.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.