
Predsednika Slovenije in Madžarske Janez Drnovšek in Laszlo Solyom sta po srečanju v Lendavi dejala, da so politični odnosi med državama odlični, gospodarski pa dobri.
Poudarila sta, da so glede vprašanj, ki zadevajo EU in reševanje odprtih vprašanj na Balkanu, njuni pogledi podobni ali celo identični, kar zadeva položaj slovenske manjšine na Madžarskem in madžarske v Sloveniji, pa sta se zavzela za načelo pozitivne diskriminacije, da bi manjšinama zagotovili obstanek in razvoj. Predsednika Drnovšek in Solyom sta ob tem predlagala ustanovitev slovensko-madžarskega sveta oziroma foruma, v katerem bi sodeloval najširši krog predstavnikov družbenega življenja.
Kot je poudaril Drnovšek, sta v pogovoru o manjšinah v obeh državah ugotovila, da se ti ne moreta izogniti asimilaciji, tendenci, ki jo je opaziti pri vseh manjšinah. Po njegovih besedah sta se strinjala, da je potrebno temu vprašanju posvetiti še večjo pozornost in na povsem konkretni ravni napraviti korake, ki bi manjšinam omogočili, da se izražajo v svojem jeziku, se v njem izobražujejo in komunicirajo. Ob tem sta govorila tudi o konkretnih vprašanjih ene in druge manjšine, je povedal Drnovšek.

Srečanje je po besedah madžarskega predsednika Solyoma odraz dobrega sodelovanja med državama in med predsednikoma. Pred srečanjem je Solyom obiskal vse inštitucije v Porabju, ki skrbijo za ohranjanje slovenskega maternega jezika, uredništvo časopisa Porabje in radia Monošter, šolo na Gornjem Seniku in cerkev v tej vasi. Težiti moramo za tem, da ohranimo manjšine tam, kjer živijo, preprečiti asimilacijo in spodbujati kulturni razvoj, je menil.
Za ohranitev kulturne identitete je potrebno na Madžarskem zagotoviti financiranje manjših šol, da denarja ne bi dobile normativno, ampak da bi dobile sredstva, ki jih potrebujejo, je še menil madžarski predsednik. Gospodarski razvoj pa lahko spodbudimo z regionalnim razvojem, je še povedal. Madžarski predsednik se je tudi zavzel, da bi knjižnica in muzej v Lendavi dobila status posebne madžarske ustanove.