Slovenija

'Odličen čas za prevetritev zdravstvene blagajne'

Ljubljana, 26. 03. 2009 14.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

ZZZS bo leto najverjetneje zaključil z 51 milijoni evrov minusa, opozarja Fakin in poudarja, da zdravstveni sistem ne more več funkcionirati tako kot zadnjih 40 let.

Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je na današnji seji kljub sprva drugačnim napovedim delodajalcev potrdila spremenjen predlog ukrepov za zagotavljanje finančne vzdržnosti zdravstvene blagajne.

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije FOTO: POP TV

Strokovne službe zavoda imajo 30 dni časa, da pripravijo novo finančno projekcijo in v njej upoštevajo konkretne naloge z njihovimi nosilci in finančnimi ukrepi, so sklenili člani skupščine. Ukrepi pa bodo morali upoštevati finančno vzdržnost zdravstvene blagajne.

Predstavnik zaposlenih v skupščini Igor Antauer je med razpravo ocenil, da je sedaj "odličen čas, da prevetrimo poslovanje zdravstvene blagajne".

Vladni predstavnik v skupščini Marjan Česen je ob tem ocenil, da "bo treba narediti rezervni scenarij, saj za zdaj še vsi delamo po neki inerciji iz preteklih let. Treba je kritično pregledati košarico pravic zavarovancev. Začnimo z resno debato o našem zdravstvenem sistemu, saj ne more več funkcionirati tako kot zadnjih 40 let".

Fakin je po seji skupščine ocenil, da bi v zdravstvu z različnimi ukrepi lahko privarčevali še od 50 do 150 milijonov evrov. A to le z zelo resnim in strpnim dogovarjanjem.

ZZZS bo glede na zadnje makroekonomske projekcije letošnje leto najverjetneje zaključil z dobrimi 51 milijoni evrov minusa, leto 2010 pa že z 265 milijonov evrov minusa, je opozoril direktor zavoda Samo Fakin. "Pri takih številkah se lahko pogovarjamo le še o širitvi prispevnih osnov ali pa debata o košarici pravic – kaj so socialne in kaj medicinske pravice," je na vprašanje, kje je še mogoče privarčevati, dejal Fakin in dodal: "To so težki posegi, zato je težko določiti, pri koliko milijonih evrov manj prihodkov se začnejo nepriljubljeni ukrepi, kot je krčenje pravic." Prepričan je, da "do tega ne bo prišlo, saj bo vlada prej sprejela druge ukrepe".

Zadnja napoved Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) za marec kaže na negativno rast prispevne osnove, in sicer za dva odstotka. To za nacionalno zdravstveno blagajno ob štiriodstotni negativni gospodarski rasti pomeni okoli 80 milijonov evrov manj denarja.

Samo Fakin
Samo Fakin FOTO: POP TV

Med ukrepi, ki jih je še mogoče sprejeti za zajezitev rastoče luknje v zdravstveni blagajni, Fakin med drugim vidi "boljšo organizacijo dela, manj napotitev k specialistom, zelo jasna navodila o napotitvah na preiskave in jasno razmejitev, kaj sodi v bolnišnico in kaj je mogoče opraviti v dnevnih ambulantah". Ob tem je Fakin kot primer navedel operacije karpalnega kanala, ki jih v UKC Ljubljana že opravljajo ambulantno, medtem ko so bolniki za ta poseg v ostalih bolnišnicah še vedno hospitalizirani.

Prihranki so po njegovih besedah možni tudi pri zdravilih. "Mi smo lahko zelo rigorozni pri zdravilih in jih nekaj prenesemo v prostovoljno zdravstveno zavarovanje ali pa jih sploh ne umestimo na listo," je pojasnil Fakin.

A daleč največji strošek je zdravstvena služba, ki pobere 1,5 milijarde evrov letno in pri dobri organizaciji bi lahko dosegli največje prihranke, pravi Fakin.

Pri teh varčevalnih ukrepih so po besedah Fakina ključni zdravniki, saj "imajo v rokah svinčnik, ki je najdražje orodje, zato brez njih ne bo šlo. Treba pa se bo pogovoriti tudi o določenih pravicah iz kolektivne pogodbe, ki so ena izmed ovir k boljši organizaciji". Pri tem je Fakin izpostavil "razkorak med dopusti zdravnikov in drugimi delavci v zdravstvu, kar pomeni, da so drugi zaposleni, ki imajo manj dopusta, v službi, ko zdravnikov ni".

"Največja nevarnost, ki jo vidimo, je, da v tem trenutku nihče v državi ne zna napovedati, kaj se bo dogajalo v naslednjih mesecih. Zavod bo to tedensko spremljal in sproti ukrepal," je še napovedal prvi mož zdravstvene blagajne.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

strogoff
27. 03. 2009 13.47
Soprano ga nima rad ! _ _ _ ;-)))
Buena Vita
26. 03. 2009 20.07
HEH V DVEH MESECIH SEM ZAGONILA ČEZ DVESTO € ZA ZDRAVILA,KER SO BELA LISTA,PLUS PLAČUJEM DVOJNO DOPOLNILNO ZAVAROVANJE,TOBOŽE ;;,VSE IMAM ZASTONJ PAČ NIČ NI RES,TA DRUGO LETNO ZAVAROVANJE ZA ZDRAVILIŠČE IN TERAPEVTSKE POTREBE SPLOH NIKJER NE PRIZNAJO,NOČEJO SLIŠAT SAMO DA NAS SKUBEJO,IN POD JANŠO NI BILO TAKO,SMO IMELI TEŽJI BOLNIKI VEČ PRAVIC
Buena Vita
26. 03. 2009 20.02
HJA BLAGAJNA JE ZELO DOBRO PREVETRENA SAJ JE PRAZNA
babls
26. 03. 2009 19.45
Spomnim se še časov, ko je določene preiskave lahko naročil splošni zdravnik in se na podlagi njih odločil h kateremu specialistu bo poaslal pacienta. Potem je prišel čas, ko so pametne glavice pogruntale, da mora splošni zdravnik glede na sum napotiti pacienta takoj k specialistu in vrste pred specialističnimi ordinacijami so se pričele daljšati in pacienti krožiti med specialističnimi ambulantami, da se je končno odkrila prava diagnoza......
blah-blah
26. 03. 2009 19.35
...manj napotitev k specialistom....to je stavek ob katerem me je oblil mrzu pot.to pomen,da bojo zdravniki raj šparal in ljudem predpisovali "lekadole", namest da bi jih poslal k specialistu,češ,saj ni nič narobe z vami gospod,ne bodte tak hipohonder.vsi v naši familiji smo zamenjal osebno zdravnico,ki je z vsemi to počela,kljub temu,da je imel oz .jo še ima HUDO bolezen...seveda je fotr en dan popizdu in šel na samoplačniške preglede kjer so ugotovili to,prej ga je pa krava pošiljala domov pa še emkrat celo k psihiatru.groza!
Milan Koleznik
26. 03. 2009 18.39
niso krivi izgub bolniki,pač pa birokracija direktorjev zdr.dom.toliko bi radi imeli oni in njihovi svojci da za bolnike ne ostane veliko.spet je tu požrešnost ,a mogoče bolnikov.Kos bi moral biti v vseh držanih službah in ustanovah,pa bi s vedelo kam gre denar.direktorji vsega zdravstva.
Milan Koleznik
26. 03. 2009 16.20
Pojdite za zavode in naredite red vsepovsod.
strogoff
26. 03. 2009 15.09
Soprano ga nima rad ! _ _ _ :-)))