Primerov, ko so zaposleni v času bolniške odkrili, da jih je delodajalec odjavil iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, je vse več. Nemoralnemu delodajalcu ni težko odjaviti delavca. Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) mora oddati le obrazec M2 ali pa isto naredi prek e-portala.
Lani je sicer ZZZS zaradi zlorab uvedel novost, ki naj bi onemogočila ali vsaj otežila zlorabe. Delodajalec, ki zaposlenega iz zavarovanja odjavi več kot 8 dni po prekinitvi delovnega razmerja, mora predložiti dokazilo o odpovedi. Kako pa lahko na ZZZS zagotovo vedo, kdaj se je odpoved dejansko zgodila?
Ne morejo, priznavajo sami, saj morajo delodajalcu, ki mu tudi ni težko ponarediti dokazil, verjeti na besedo. Goran Zrnič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije meni, da je ponarejanje podpisov delavcev postalo "že nacionalni šport v Sloveniji".
Predstavnik za odnose z javnostjo pri ZZZS Damjan Kos pravi, da razmišljajo o spremembi zakona, tako da bi moral delodajalec o odjavi obvestiti delavca.
Zrnič meni, da to ni rešitev. Po njegovem bi bilo smiselno, da se odpoved zgodi le z izrecnim soglasjem delavca ob prisotnosti delavca ali z overjenim notarskim potrdilom.
Zakonsko podlago pa bi morali dati na ministrstvu za delo in zdravje, kjer pa pravijo, da bodo takšne odjave iz zdravstvenega ali pokojninskega zavarovanja v novem zakonu postale delo na črno.
KOMENTARJI (277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.