Slovenija

'Odhod bo imel posledice'

Ljubljana, 14. 03. 2008 09.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Furlan trdi, da ni odšel zaradi sporov. "Kakšne bodo posledice, bo pokazal čas," napoveduje generalna tožilka.

Vodja posebne skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala Harij Furlan je sporočil, da z generalno državno tožilko Barbaro Brezigar nista imela sporov, zaradi katerih bi se odločil za odhod na mesto mednarodnega tožilca v BIH. Potrdil je tudi, da skupino zapušča tožilka Vesna Rebernik Jamnik. Slednja odhaja na mesto okrajne sodnice na Okrajnem sodišču v Slovenj Gradcu.

Harij Furlan ne odhaja zaradi sporov z Brezigarjevo.
Harij Furlan ne odhaja zaradi sporov z Brezigarjevo. FOTO: POP TV

Kot je zapisal, je bil razlog za njegov odhod "dejstvo, da je bil imenovan na mesto mednarodnega tožilca v posebnem oddelku za organizirani kriminal in korupcijo tožilstva BIH". Odločbo je prejel 6. marca, dan pozneje pa je ministrstvo za pravosodje tudi obvestil, da se odpoveduje funkciji vodje skupine za pregon organiziranega kriminala.

Furlan pri tem zanika, da z mesta vodje skupine odhaja zaradi sporov z generalno državno tožilko. Kot navaja, sporov z Brezigarjevo nista imela, "odnosi z njo pa so bili, tako kot z drugimi tožilci, profesionalni".

Harij Furlan, tožilec, ki je pred mesecem v akciji "čista lopata" pred sodišče privedel najpomembnejše slovenske gospodarstvenike, se je odpovedal funkciji vodje skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala, ker je bil imenovan na mesto mednarodnega tožilca v Bosni in Hercegovini. Furlan pa ni edini, ki odhaja. Posebno tožilsko skupino zapušča tudi Vesna Rebernik Jamnik. Konec februarja pa je državnotožilski svet iz posebne skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala izključil Boštjana Penka, ker je odstopil od pregona v zadevi Orion.

Klub temu, da bo skupina z odhodom Rebernik Jamnikove ostala še brez tretjega člana oziroma članice, Furlan zapletov pri delu skupine zaradi odhodov ne pričakuje. "Delo bo potekalo kontinuirano in timsko kot do zdaj," je zapisal in dodal, da sta bila z uredbo generalne državne tožilke v skupino za čas šestih mesecev premeščena okrožna državna tožilka in pomočnik okrožnega državnega tožilca. "V skupini tako delajo ena višja državna tožilka, štirje okrožni državni tožilci, dva pomočnika okrožnega državnega tožilca ter dva višja pravosodna svetovalca. V okviru skupine deluje tudi specializirani oddelek, kjer delata ena višja državna tožilka in ena okrožna državna tožilka," je še zapisal.

Tožilci močno obremenjeni

Iz urada generalne državne tožilke so sporočili, da so tožilci močno obremenjeni.
Iz urada generalne državne tožilke so sporočili, da so tožilci močno obremenjeni. FOTO: POP TV

Urad generalne državne tožilke v zvezi z odhodom Furlana opozarja, da so člani skupine že nekaj časa močno obremenjeni z delom na zelo zahtevnih nalogah. Kakšne bodo posledice njegovega odhoda, pa bo pokazal čas, so zapisali v uradu.

Po navedbah urada "bi težko trdili, da odhod katerega koli člana skupine, še posebej sredi procesa opravljanja pomembnih nalog, ne bi imel posledic". Vodja skupine pa je ob seznanitvi Brezigarjeve o svojem imenovanju na mednarodno tožilsko funkcijo povedal, da je delo na posameznih zadevah razporejeno drugim tožilcem in v takšnih fazah obravnavanja, da njegov odhod ne bo vplival na potek dela na teh zadevah.

Zagotavljajo, da bodo na Vrhovnem državnem tožilstvu članom skupine, ki opravljajo resno in zahtevno delo, še naprej nudili vso potrebno pomoč in podporo. Skupina je bila pred kratkim zato okrepljena z novima članoma. "Zavedamo se, da je kvalitetno delo tožilcev osnova za zaupanje v institucije države. Temu cilju smo sledili do sedaj in mu bomo tudi v bodoče," so še sporočili iz urada generalne državne tožilke.

Šturm podpira Brezigarjevo

Minister za pravosodje Lovro Šturm ima zagotovila, da delo posebne skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala "ni okrnjeno", Brezigarjeva pa "uživa vso podporo". Šturm je delo skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala ocenil kot "na splošno dobro". Čeprav ima minister zagotovila, da delo tožilcev ni okrnjeno, pa je opozoril, da bo nekdo nujno moral prevzeti delo dosedanjega vodje skupine, brž ko mu bo prenehala funkcija.

Pravosodni minister podpira Brezigarjevo.
Pravosodni minister podpira Brezigarjevo. FOTO: POP TV
Poslanec SDS Branko Grims meni, da odhod enega ali dveh tožilcev iz posebne skupine tožilcev ne more ogroziti dela tožilstva.

Šturm je napovedal, da "se bo skupina po vsej verjetnosti popolnila", čeprav "je prezgodaj za konkretna imena". Po njegovih besedah bi bilo namreč nekorektno govoriti o kandidatih brez njihove vednosti ter preden se pridobijo mnenja vseh vpletenih v postopek imenovanja.

Na vprašanje, kdaj bo skupina popolnjena, je Šturm odgovoril, da bo to "ob pravem času". S popolnitvijo manjkajočih tožilskih mest za ministra ne bo težav, kajti "Slovenija ima vrsto zelo kvalitetnih tožilk in tožilcev, ki so predani svojemu delu, in med njimi ne bo težko dobiti ustreznih, ki bodo kos vsem izzivom". Eden od razlogov, zaradi katerih Šturm meni, da ne bo težko dobiti kandidatov, je spremenjen odnos do dela in vloge tožilcev ter spoštovanje pravne države.

Tožilci potrebujejo podporo

Podpredsednik Zares Branko Lobnikar je v odzivu na dogajanje v skupini tožilcev za pregon organiziranega kriminala zapisal, da ti tožilci pri svojem delu potrebujejo podporo znotraj institucije, predvsem vodilnih. Kot je zapisal, so namreč pri svojem delu "izpostavljeni številnim pritiskom in ogrožanjem".

V SLS ne želijo komentirati situacije na vrhovnem tožilstvu, saj menijo, da je to še preuranjeno oz. nimajo dovolj informacij za to.

Prav zaradi tega morajo po mnenju Lobnikarja delati timsko ter na podlagi izmenjave strokovno podprtih mnenj, "vodstvo pa mora zaupati v takšne strokovne odločitve". V kolikor takšne podpore ni, "lahko prevladajo modeli vedenja, ki temeljijo na nepotizmu in klientelizmu", je še dodal.

"Tisti, ki se jim ponudi priložnost delati na zanje ustreznem delovnem mestu drugje, razočarani zapustijo tožilstvo, saj zaradi neurejenih delovnih pogojev, v katerih se ne upošteva strokovnost, ne morejo biti uspešni," meni Lobnikar. Dodal je, da je tudi v tem mogoče iskati motiv za odhod vodje skupine Harija Furlana.

'Tožilci in sodniki – privilegirana kasta'

Za predsednika SNS Zmaga Jelinčiča Plemenitega pa je odhod Furlana nov dokaz, da so tožilci in sodniki "privilegirana kasta, ki lahko zaradi dosmrtnega mandata počnejo, kar se jim zazdi". Kljub temu Furlanov odhod po njegovem ne more ogroziti dela same skupine.

V LDS so zaskrbljeni

Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat je povedal, da odstop Harija Furlana vidijo kot njegovo osebno odločitev za nov službeni in tudi strokovni izziv. V NSi menijo, da ima Furlan do takšne odločitve vso pravico, vsekakor pa pričakujejo, da bo skupina tožilcev za pregon organiziranega kriminala na vrhovnem državnem tožilstvu čim prej ponovno v polni postavi.

Iz LDS so sporočili, da so nad situacijo na vrhovnem državnem tožilstvu zaskrbljeni, ker menijo, da izrazita kadrovska oslabitev posebne tožilske skupine ne bo krepila občutka pravne varnosti v državi. Ob tem želijo opozoriti, da je vlada Janeza Janše pristojnosti te skupine močno razširila in to na predlog generalne državne tožilke, zato jih še toliko bolj čudi, zakaj vrhovno državno tožilstvo ni pravočasno zagotovilo ustrezne zapolnitve prostih mest v skupini.

'Logična posledica političnih direktiv'

Odhod vodje tožilcev skupine za pregon organiziranega kriminala pri vrhovnem državnem tožilstvu je "logična posledica političnih direktiv, ki usmerjajo in kreirajo delo organov pregona", so prepričani v nepovezani poslanski skupini. Menijo so, da Furlanov umik ni posledica močne obremenjenosti z delom, kot navajajo na tožilstvu.

"Žalostno je, da se je vodja skupine raje umaknil na novo delovno mesto, kot da bi se spoprijel z nosilci organiziranega kriminala," so zapisali v poslanski skupini nepovezanih poslancev. "To pa očitno dokazuje, da so nekdanji vladni uradniki in današnji svetovalci SDS izjemno močni in izvzeti iz sistema dotakljivosti," so še zapisali.

'Žalostna realnost pravne države'

Miran Potrč upa, da situacija na vrhovnem državnem tožilstvu ne bo trajala dolgo.
Miran Potrč upa, da situacija na vrhovnem državnem tožilstvu ne bo trajala dolgo. FOTO: POP TV
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič odhoda Furlana na mesto mednarodnega tožilca v BiH ne želi komentirati, saj, kot je dejal, ne pozna okoliščin, zaradi katerih se je Furlan tako odločil. V stranki o njegovi odločitvi niso bili obveščeni, pa tudi ne želijo biti.

Vodja Socialnih demokratov Miran Potrč je dejal, dase porajaj dvomi v korektne in zakonite odnose in ravnanja na državnem tožilstvu. Kot razlog za nastalo situacijo je izpostavil Brezigarjevo in pravosodnega ministra Šturma, saj želita oba, po njegovem mnenju, ustvariti vtis polne nepolitičnosti in zakonitega ravnanja, delujeta pa tako, da uveljavljata politično odvisnost vseh institucij tretje veje oblasti od vlade in njenih političnih ciljev.

SORODNI ČLANKI

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Adolph
15. 03. 2008 17.25
cisti lopati seje zlomil drzaj . . . . .
andrija_posavec@t-2.net
15. 03. 2008 06.03
Strinjam se z doki007,Brezigarjeva je na strani politike in ne tožilstva,namreč ta oblast bi hotela pred volitvami v jesen narediti pravo zmedo na vseh koncih in krajih in počasi ji to uspeva ker smo ljudje tiho!
balon200
14. 03. 2008 19.31
Zgleda ji je šef naročil, da naj začne grozit.
doki007@email.si
14. 03. 2008 15.11
ha ha ,...pa ja veste da je brezigarca poplnoma politična ,....ona deluje tako kot narekuje vlada in koalicija ,...sej ni čudn da jo herr flick podpira pa čeprav ne ve kaj podpira ,...!!!
deyvi.edini@gmail.com
14. 03. 2008 15.06
Kako so vsi mediji povzeli konstrukt o odhodu Furlana zaradi spora z Brezigarjevo. Ena informacija, da je loputnil vara in iz tega se takoj naredili zaključek. Ob enem se pa poda informacija, da je Furlan že lani oktobra podal vlogo za mesto mednarodnega tožilca v BIH za katero je sedaj dobil pozitiven odgovor in, da je zaprosil za zamrznitev delovnega mesta na tožilstvu. Kontroverznost naših medijev je že absurdna. @Tonček Balonček@ Ponavljam samo za tebe. Generacije, ki so končale šolanje v sedemdesetih in osemdesetih letih so bile popolnoma zavedene. (Šolski sistem jim je spral možgane z predmeti *družbeno politična vzgoja, temelji marksizma in samoupravljanje ipd) . Vsi preživeli, ki bi tem generacijam lahko povedali, da obstaja, še druga resnica so bili tako ustrahovani z krutostjo povojnega sistema, da so se bali »pisnit« . Glede na politično klimo se še danes ne izpostavljajo. Te generacije v tistem času niso imele drugačne možnosti vpliva gospodarsko politično dogajanje v državi, kod preko partije. Velika večina je v partiji videla priložnost za kariero in ta se oklepa leve opcije še, danes. So bili pa tudi taki, ki so kmalu spregledali in poskušali že takrat vnesti neke spremembe preko zlagane partijske demokracije. Ti so koncem osemdesetih izstopili iz partije ali so bili pa izključeni. Podobne zadeva so se dogajale v ZSMSju. Zato metati v isti koš ljudi, ki imajo še danes doma partijsko knjižico, ker jo 91tega niso imeli komu vrniti in tistimi, ki so jo vrnili v osemdesetih ali so jim jo pa vzeli ne vzdrži nobena teorija.
Buena Vita
14. 03. 2008 15.05
JA pa se res bližajo volitve janša z svojimi še s prstom ni treba migat-levakarji mu delate reklamo daje veselje SDS-u bo ostalo denarja še za dve vili-glejte glejte kako se špara,delaš boljše ,pokažeš malo rezultatov,in vsi foušarijci ti delajo zastonj reklamo bravo Slovenija jij joj jej juj jaj-kaj se vam blede?Cerarjeva ni v politiki,ona je samo podpredsedica LDS--GUMBC,KAJ NE VESTE ?LDS-OVCI SO LIBERALNI=== ZA NJIH NI ZAKONOV NE PRAVIL,NJIHOVO USTAVO PA POZNA SAMO POTRČ ZAKAJ PA NEBI SMEL FURLAN NA BOLJE PLAČANO DELOVNO MESTO V TUJINO MAR BODO PREPOVED PISALI NOVINARJI RDEČKARJEV?ALI KAKŠNA KOMISIJA,ALI KAR POTRČ(on itak vse zna) A NE DA NI POTREBA PO RDEČI KNJIŽICI???? ČE IŠČEŠ SLUŽBO ZLATA MOJA PENZIJA
<)))><
14. 03. 2008 14.39
coctacola | 14.03.2008 | 14:32 Verjetno mu grozijo. Ljudje s katerimi ima opravka so vsega zmožni. ********* Pejd nazaj u Kolosej, pa še naprej glej risanke in partizanske filme.
coctacola
14. 03. 2008 14.32
Verjetno mu grozijo. Ljudje s katerimi ima opravka so vsega zmožni.
<)))><
14. 03. 2008 14.11
Furlan: Ne odhajam zaradi sporov A boste zdej levaki rekli, da Furlan laže? HMMM tud tega ste sposobni, se mi zdi. Še en dokaz, kako padate na novinarska podtikanja, pa čeprav pod vprašajem. Bedniki!!!
doki007@email.si
14. 03. 2008 13.16
spet neka grimsova izjava v plavem ,...dva tožilca manj ne bo nič oviral delo tožilstva ,....pa se nej brezigarjeva mal usede na stol pa začne tuhtat spise ,....mormo vedt da je groms SDS ov ,...in da zlo podpira lepotico brezigarco ,...!!!---
Tonček Balonček
14. 03. 2008 13.07
Smešno se mi zdi tole preseravanje, današnji oblastniki so bili skoraj vsi v parkiji, člani ZKS, da ne rečem, da so dndanašnji konvertiti! Razen Peterleta, ki s eje pred osamosvojitvijo skrival v raznih državnih službicah ter Cukjatija, ki je ždel na Koroškem in čakal na razplet njegovega spreobrnjenja v civila, so vsi ostali povzpetniki po načelu,: Kjer se da, se vključimo in malo taktizirajmo!!!!
Tonček Balonček
14. 03. 2008 13.07
Smešno se mi zdi tole preseravanje, današnji oblastniki so bili skoraj vsi v parkiji, člani ZKS, da ne rečem, da so dndanašnji konvertiti! Razen Peterleta, ki s eje pred osamosvojitvijo skrival v raznih državnih službicah ter Cukjatija, ki je ždel na Koroškem in čakal na razplet njegovega spreobrnjenja v civila, so vsi ostali povzpetniki po načelu,: Kjer se da, se vključimo in malo taktizirajmo!!!!
tomi.passion@gmail.com
14. 03. 2008 12.30
hinko.murovec....očitno ti je ustava tuja in govoriš zelo na pamet. Sodnike v tej državi predlaga predsednik repubilike, imenuje pa jih DZ. Kdo so že bili dosedanji predsedniki? Vsi so bili vidni člani komunistične partije, ta pa je vodila tud DZ, vse do leta 2004. Od takrat pa do danes je bilo imenovih bore malo sodnikov, bolje rečeno sodnic. Koliko je naše sodstvo neodvisno od bivših političnih nomenklatur pove dejstvo, da so oprostili Mitjo Ribičiča, Milana Kučana pa kljub neštetim grehom, še povohali niso. Svojega botra menda ja ne bodo kaznovali. Toliko o neodvisnosti sodstva, ki je še vedno zakrnelo v rokah partije. Kdaj so že obsodili kakšnega komunista????? Se ne spomnim.
doki007@email.si
14. 03. 2008 12.25
ha ha ha ,....kdo pa bo razlagal probleme sodstva in tožilstva,....pa ja ne minister šturm ,...ta gelipter dela strankarsko NSi ,...in še nek naziv ma kot neki MALTEŠKI GROF ,...,....sramota ,....ne vem kaj bi bilo če bi moral na hitr stisnt iz dvorane ,..kako bi bilo ,..!!???
hinko.murovec@siol.net
14. 03. 2008 12.20
Tisti, ki še govori o samostojni tretji veji oblasti je enostavno naiven. Sodstvo ni bilo nikoli povsem ločeno od oblasti niti v najbolj idealnih primerih, sedaj pa se počasi vedno bolj odkrito združuje z vlado SDSa in JJ diktaturo. Tistih par pogojno poštenih in neodvisnih sodnikov in tožilcev , ki so bili vsaj malo " samostojni " in neodvisni se pač umika iz svinjske in vedno bolj javne JJ kuhinje. Slovenija počasi prehaja v stanje ureditve, ki prevzema posamezne elemente večjih vrst vladavin in režimov z izborom oblik , ki omogočajo nekakšen " demokratičen absolutizem". Ljudi je možno podjarmit na veliko načinov od gole prisile, do psihičnega in finančnega terorja, šikaniranja in ignoriranja, zavajanja in goljufanja. JJ in njegova garnitura so po scenariju , ki ga že dolgo piše tujec kot pridna hlapčevsko kolaborantska združba precej uspešni izvajalci uvajanja sistema, ki bo Slovenijo v celoti razkrojil in prikrito prisilil v nekakšno asimilacijo z " belo omelo " , ki bo iz prvotnega zajedalca prevzela vlogo nosilca glavnih funkcij , sama Slovenija - Slovenci pa bomo brez možnosti odpora prepuščeni na milost in nemilost tujcem z vseh koncev ( pretežno Vatikanu in kapitalistom pobeglih izdajalcev ) , saj bo pred tem vse prešlo v tuje roke in to skladno z " JJ zakoni " torej vse zakonito ter tako vsak odpor nezakonit. Pametno , definitivno pokvarjeno in izvedeno s strani osvoboditeljev. LP
luka.6000000@gmail.com
14. 03. 2008 11.57
ja seveda če od pravnikov nihče več noče bit tožilc vsi so raje odvetniki treba bi bilo res tako narediti kot majo v nekaterih državah da država lahko najame odvetnike da preganjajo KD v imenu države
zurbrigen
14. 03. 2008 11.39
Ma treba jir vse komplet v rit nasuvat, tko cerarjeva kot brezigarjeva, obe sta mešetarili s politiko. Največji fenomen je pa g. Marjan Pogačnik, ta je v 1 letu prišel od direktorja policije do sodnika (vmes pa je bil še tožilec, pr. sodnik, sodnik) :) Luda kuča skratka. Finta je v tem da poznam primer ko je Pogačnik kot direktor policije, odobril tajno sledenje in slikanje zoper neko skupino ljudi, čez cca leto dni pa je kot okrožni sodnik odločal o sklepu zoper odpravo pripora zoper iste osebe katere je pred letom dni sledil, sevede jim pripora ni odpravil :) Dobra finta ane, isto kot če bi goljufi samo sebi vodil celoten postopek na sodniji. LOL
euro
14. 03. 2008 11.21
Kako zelo zavzeto je Potrč pred nekaj leti v parlamentu zagovarjal predlog izvolitve neodvisnega ustavnega sodnika Ribičiča (člana ZLSD). Potrč bi lahko tudi zase dejal: "...vse to poraja dvome v Potrčeve korektne in zakonite odnose in ravnanja v državnem zboru."
bonsai9@email.si
14. 03. 2008 11.18
DKM, Cerarjeve nism nč omenjal. To si jo ti navedel. Jst sm poimenoval samo Brezigarjevo, ki je tipična predstavnica SDS. Kdo je pa hodu tožarit po Italiji v 90-ih? Ista je kot Predanova. Zakaj pa ni sama prevzela čez Orion, če je imela boljšo idejo. Pojma nima.
YAMPOI
14. 03. 2008 11.05
Hvala bogu se je zacela cistit golazn, ki je tako obremenjena, da ima polne omare neresenih postopkov. Zdej ko je pa koncno ministr, ki kej dela na tem pa vsi rep med noge pa drugam.