Zunanji minister Dimitrij Rupel je danes objavil vsebino odprtega pisma predsedniku republike Danilo Türku, v katerem ga poziva k čim hitrejši "razrešitvi blokade, ki je nastala v zvezi s postavljanjem slovenskih veleposlanic in veleposlanikov".
"Zdaj je odgovornost na vaši strani. Cela vrsta slovenskih veleposlaništev deluje zaradi blokade v pomanjkljivi in nezadostni sestavi, s tem pa nastaja škoda, ki lahko pokvari odlično podobo Slovenije, o kateri ste se v tem prvem letu svojega predsedniškega mandata prepričali tudi sami. Pred tem ste napovedali, da pred volitvami ne boste podpisali ukazov o postavitvi veleposlanikov, kar so nekateri razlagali, da želite postavljanje veleposlanikov prilagoditi volilnemu izidu. Predpostavljam, da se, v nasprotju s takšnimi razlagami, zavzemate za strokovno in poklicno diplomacijo, ki bi bila neodvisna od volilnih izidov ali celo dnevne politike," je v pismu med drugim zapisal vodja slovenske diplomacije.
Rupel v pismu kot neupravičene in zavajajoče zavrača opazke, da pred odločanjem na vladi predsednik države ni bil ustrezno ali da sploh ni bil informiran o kandidatih za veleposlanike.
"Kot je navada v pretežni večini evropskih držav in je bilo doslej v navadi tudi pri nas, sem vam imena kandidatov posredoval neformalno, vendar si je potek sestanka zapisala navzoča vodja vašega kabineta. V začetku junija in še vedno pred odločanjem vlade o imenovanjih sem vas v telefonskem pogovoru, ko sem se mudil v Evropskem parlamentu, seznanil z dokončnim seznamom kandidatov," pojasnjuje zunanji minister.
Ob tem je Rupel v pismu še zapisal, da "predsednik republike ne more izbirati veleposlanikov, lahko pa umiri javno razpravo in opravi, kar mu nalagata ustava in zakon. Predsednik republike lahko z javno besedo zaustavi neutemeljene napade na diplomacijo in javno izrazi podporo demokratičnim procesom in strokovnim merilom pri izbiranju kandidatov za različne odgovorne položaje".
Kar zadeva izbiro veleposlanikov, je bila slovenska vlada, ki ji poteka mandat, po oceni ministra Rupla "izrazito zadržana" in dodaja, da vlada, ko je Slovenija predsedovala EU, ni izvršila nobenega imenovanja, ampak je, da bi lahko v tem času delo na diplomatsko-konzularnih predstavništvih potekalo nemoteno in brez prekinitev, vsem podaljševala delo v zunanji službi.
"Dejstvo je, da je vse veleposlanike, ki so odšli s svojih položajev po predsedovanju, imenovala prejšnja vlada, ki jo je vodil Anton Rop," navaja zunanji minister in dodaja, da sam nima "posebnih ambicij ali zahtev in ne potegujem se za noben položaj, sem pa pripravljen, kot doslej in kot sem že večkrat prisegel pred državnim zborom, delovati v korist države, ki sem jo pomagal ustanoviti".
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.