WikiLeaks še naprej objavlja diplomatske depeše in v javnost so tako prišli novi podatki o tem, kako si je slovenska politika prizadevala za srečanje z ameriškim predsednikom Barackom Obamo. Tokrat se je pojavilo ime zunanjega ministra Samuela Žbogarja, ki naj bi Washington naravnost vprašal, "kaj bi Slovenija lahko naredila, da zagotovi srečanje med premierjem Borutom Pahorjem in predsednikom Barackom Obamo". Njegove besede objavlja spletna stran nemškega Spiegla, kjer so dokumente pridobili.
Kot nadaljujejo, naj bi pogovor tekel v smeri, ali bi morali za stisk rok z Obamo sprejeti enega zapornika ali celo dva. Kot nadaljuje Spiegel, ameriški diplomati Sloveniji niso želeli vzeti poguma, zato so le namignili, da bi se morala aktivneje vključevati v Afganistanu in tudi pri vprašanju Guantanama. Med njimi – tako piše Spiegel – pa je bilo jasno, "glavna bilateralna prioriteta Slovenije, srečanje med premierjem Pahorjem in predsednikom Obamo, bi lahko bila zanje nedosegljiva, čeprav bi naredili vse, kar zahtevamo od njih".
Na zunanjem ministrstvu so v odgovor na navedbe posredovali Žbogarjevo včerajšnjo izjavo: "O sprejetju zapornika se na vladi pogovarjamo že več kot eno leto, vse odkar je Obama sprejel odločitev, da zapre zapor, kar smo takrat vsi skupaj v EU pozdravili. A ugotovili smo, da pravne podlage za kaj takega še niso najboljše, zato doslej še nismo sprejeli nobene odločitve. V kolikor bomo v to šli, bo del našega premisleka tudi integracija takšnega človeka. Namreč, to so ljudje, ki niso bili obtoženi ničesar, torej so nedolžni. Nismo še tako daleč, da bi razmišljali, kako bi takega človeka integrirali, bo pa v primeru odločitve vsekakor treba predvideti vse korake za naprej.“
Pahor: Vzeli bi ga za nič
Pahor je po današnji seji vlade zatrdil, da nikoli nismo in nikoli ne bomo pogojevali sprejema zapornika s srečanjem z Obamo. Razloga sta dva: po eni strani ni zakonske podlage, po drugi pa bi morali na vladi najprej preveriti varnostno situacijo v tem primeru, je pojasnil. Dodal pa je, da bi bili sicer pripravljeni ujetnika iz Guantanama "sprejeti za nič", saj bi to razumel kot prijateljsko gesto. Tako kot včeraj je poudaril, da so ZDA prijateljska država, da obsoja napad na Irak in da odobrava Obamovo odločitev o zaprtju zaporov v oporišču Guantanamo.
Assangeu ne bi ponudili azila
Odločitev kogar koli, da razkrije te dokumente nezakonito, je verjetno premišljeno dejanje, ki bo do nepredvidljivih razsežnosti pretreslo varnost mednarodnega sistema. Zato Slovenija ustanovitelju WikiLeaksa Julianu Assangeu ne bo ponudila azila, je dejal Pahor.
"Razkritje depeš strahovit udarec za diplomacijo"
Slovenski veleposlanik v ZDA Roman Kirn je v Washingtonu ob poslovilnem sprejemu za republikanskega senatorja slovenskega rodu iz Ohia Georgea Voinovicha ocenil, da razkritje diplomatske depeše o Pahorjevem pogovoru na ameriškem veleposlaništvu v Ljubljani ne bo bistveno vplivalo na odnose med državama. Kot še meni, je objavljanje tovrstnih depeš strahovit udarec ne le za ZDA, ampak tudi za diplomatski poklic na splošno.
Voinovich, ki odhaja iz ameriške politike, je dejal, da je treba odgovorne za razkritje dokumentov, ki bi morali ostati tajni, kaznovati. Kot je še opozoril, so mogoče različne interpretacije izrečenih besed in dogodkov.
Spomnimo …
Iz ameriške depeše izhaja, da je Pahor obisk pri Obami povezoval s sprejemom zapornikov iz Guantanama. Ponujal naj bi tudi možnost, da pri načrtovani gradnji drugega bloka slovenske jedrske elektrarne v Krškem sodeluje ameriško podjetje Westinghouse, čeprav obstaja močna konkurenčna ponudba iz Francije.
Glede sprejema ujetnikov iz Guantanama je poudaril, da ni odobraval vojne v Iraku in se je zavzemal za zaprtje oporišča na Kubi. Kljub temu je bil pripravljen, da bi kot "prijateljska država" tudi mi sprejeli enega od zapornikov. Dodal pa je, da so za to potrebni pravna podlaga in zagotovila, da se s tem ne bo povečalo varnostno tveganje v Sloveniji.
Pahor je v odzivu ocenil, da s tem ni prekoračil pooblastil. ''Če kdo od organov meni, da sem jih, naj ukrepa," je dejal.
KOMENTARJI (328)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.