Evropska komisija ni pristojna, da bi posredovala pri slovenski vladi v primeru reševanja vprašanja izbrisanih, je v pisni izjavi konec januarja pojasnil komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini. Komisar je tako odgovoril na vprašanje poslancev združene levice v Evropskem parlamentu Giusta Catanie in Roberta Musacchia, kako namerava komisija zagotoviti, da bo Slovenija "navsezadnje popravila kršitev državljanskih pravic izbrisanih".
Poslanca sta na Evropsko komisijo naslovila pisno vprašanje, ali se ne strinja, da je ravnanje slovenske vlade v primeru izbrisanih "kršitev temeljnih načel unije, še posebej člena 6 Pogodbe o EU", ki določa, da unija "temelji na načelih svobode, demokracije, spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter pravne države".
V vprašanju sta izpostavila primer Alija Berishe in namestitev njegove družine s petimi otroki v centru za tujce pri Postojni. Frattini je odgovoril, da je takšna namestitev otrok, če so spoštovani njihovi temeljni interesi - pravica do igre in rekreacijskih dejavnosti ter pravica do izobraževanja in družinskega življenja - lahko "skrajni legitimni ukrep za preselitev mladoletnih tretjih državljanov, ki nezakonito bivajo na ozemlju države". Komisija ne more preveriti, ali posamezna članica spoštuje temeljne interese otrok, je še zapisal komisar.
Gospodarski interesi pred človekovimi pravicami
Na Frattinijev odgovor se je že odzval pravni zastopnik Društva izbrisanih Matevž Krivic. "Kdor je od bruseljskih "evrokratov" resno pričakoval kaj več od Frattinijevega skrajno birokratskega sprenevedanja, je pač naivnež, ki mu ni pomoči," je zapisal.
Dodal pa je, da je mogoče izjavo prebrati tudi med vrsticami, češ da mora Slovenija to, kar je sama zakuhala, tudi sama pojesti. "Toda če bruseljski komisar (med drugim) 'za pravosodje in svobodo' (!) državi, ki je zagrešila tako množično kršitev človekovih pravic in ki odkrito zavrača spoštovanje razsodb svojega ustavnega sodišča, ne zna ali noče reči ničesar drugega kot 'Za to mi nismo pristojni!', potem je s tem samo potrdil, kar sem o EU že večkrat zapisal: da je to (za članice kar koristna) združba, kjer pa res nekaj štejejo samo ekonomski in politični interesi držav - spoštovanje človekovih pravic pa tam ni dosti več kot okrasek na fasadi te imenitne zgradbe," je še dodal Krivic.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.