Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je spomladi v javnost posredovalo osnutek zakona, s katerim bi kratkotrajno oddajanje nepremičnin turistom omejili na največ 30 dni na leto. Po javni obravnavi pa so stroge omejitve vendarle nekoliko omilili. Oddajanje bi dovolili 60 dni na leto, a s soglasjem sosedov. V eno- in dvostanovanjskih stavbah pa kar 150 dni.
Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež je novembra na posvetu v Portorožu, ki ga organizira Zbornica za poslovanje z nepremičninami, še dejal, da država z regulacijo kratkotrajnega najema ustvarja pogoje za aktivacijo stanovanjskega fonda za trajne učinke bivanja in tudi premik prihrankov v produktivnejše oblike podjetniških naložb. Ob tem je še dodal, da podobnim regulacijam sledijo tudi številne druge evropske države, modernizacija ureditve pa da je nujna, saj trenutno veljavna ureditev sega v leto 1994.
V Združenju sobodajalcev pa so danes na gospodarskega ministra Matjaža Hana naslovili odprto pismo, v katerem izražajo zaskrbljenost zaradi predlaganih sprememb. Poudarjajo, da bi sprejetje zakona lahko imelo resne posledice za predstavnike ne samo malih sobodajalcev, ampak tudi za povezane dejavnosti (gostinci, transport, ponudniki izletov in podobno). Želijo pa tudi poudariti, da predstavljeni ukrepi za prenovo normativnih okvirov kratkoročnega najema niso niti iskanje resničnih rešitev, še manj pa kompromis.
"Uničevanje eksistence več kot 13.000 državljankam in državljanom in njihovim družinam ter slovenskega turizma, medtem ko na tisoče stanovanj in nepremičnin sameva praznih in čaka na boljše čase, bi moralo biti skrajno in zadnje sredstvo – nikakor pa ne prvi ukrep," poudarjajo.
V pismu poudarjajo ključne težave predloga, in sicer pomanjkanje resnih analiz in podatkovne podlage. Prepričani so, da glavni problem niso sobodajalci, ampak prazna stanovanja in pomanjkanje študentskih kapacitet. Prepričani so, da predlagana časovna omejitev oddajanja na 60 dni ali 150 dni nima razumne podlage in ne dosega namena zakona. Nadalje opozarjajo na neustrezno zbiranje soglasij. Prepričani so, da osnutek novele zakona predstavlja diskriminacijo dejavnosti sobodajalstva v primerjavi z drugimi dejavnostmi, ki se v veliko večjem številu odvijajo v večstanovanjskih objektih. Menijo, da predlagani ukrepi favorizirajo hotelsko industrijo na račun malih zasebnih sobodajalcev. Mnogi bodo zaradi prepovedi oddajanja nepremičnin v večstanovanjskih stavbah s. p.-jem in d. o. o.-jem primorani preiti v sivo ekonomijo. V pismu omenjajo tudi nesmiselnost omejitve števila ležišč in negativne učinke na lokalne skupnosti in gospodarstvo.
Ministra Hana zato pozivajo, da prisluhne njihovim argumentom ter jih vključi v sprejemanje zakonodaje. Med drugim predlagajo spodbude lastnikom nepremičnin, da jih oddajajo: znižanje davčne obremenitve za dolgoročni najem z 25 odstotkov na 10 do 15 odstotkov. Nato predlagajo učinkovitejšo zaščito najemodajalcev v primeru neplačevanja najemnin, odpravo nerazumnih zakonskih predpisov v stanovanjskem zakonu, spodbude za gradnjo dodatnih študentskih kapacitet, spletno registracijo najemnih pogodb za boljši pregled nad trgom dolgoročne oddaje in pa tudi sledenje grškemu modelu, kjer se nova dovoljenja za obratovanje kratkoročnih nastanitev izdaja ali omejuje lokalno in ne na državni ravni.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.