Slovenija

Odbor zahteva Jorasovo izpustitev

Ljubljana, 29. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Odbor za zaščito slovenskih državljanov pred tujo državo v peticiji zahteva, da se slovenska vlada zavzame za takojšnjo izpustitev Joška Jorasa. Uprava puljskega zapora pa je zavrnila prošnjo Jorasovega odvetnika Danijela Starmana, da bi obiskal svojega varovanca v zaporu.

Člani novoustanovljenega civilnodružbenega Odbora za zaščito slovenskih državljanov pred tujo državo pri Slovenski konferenci Svetovnega slovenskega kongresa so na današnji novinarski konferenci opozorili na neustrezno odzivanje slovenske vlade in diplomacije v primeru aretacije slovenskega državljana Joška Jorasa, piranskega občinskega svetnika, ki v puljskem okrožnem zaporu od 21. avgusta prestaja 30-dnevno zaporno kazen. Po mnenju odbora je bilo dejanje hrvaške policije, ko je aretirala Jorasa, kršitev nedotakljivosti ozemlja Republike Slovenije in zato ugrabitev slovenskega državljana. Prav tako zahtevajo izplačilo odškodnine in opravičilo hrvaške vlade.

Jorasova hiša je po mnenju odbora na slovenskem ozemlju
Jorasova hiša je po mnenju odbora na slovenskem ozemlju FOTO: POP TV

Jorasova hiša v Mlinih, v enem od treh spornih zaselkov na levem bregu Dragonje ob slovensko-hrvaški meji, je po mnenju odbora neizpodbitno na slovenskem ozemlju, zato zahtevajo takojšnjo in brezpogojno osvoboditev ugrabljenega slovenskega državljana, izplačilo odškodnine Jorasu za prizadejano krivico in opravičilo hrvaške vlade slovenski za kršitev njene ozemeljske suverenosti.

Odbor za zaščito slovenskih državljanov pred tujo državo bo pozorno spremljal dogajanje in se dejavno zavzemal za pravično rešitev nastalega položaja. Po mnenju članov odbora je potrebno nemudoma ukrepati, saj je zaradi gladovne stavke, za katero se je v zaporu odločil Joras, ogroženo njegovo življenje.

Uprava puljskega zapora zavrnila Starmanovo prošnjo

Jorasov odvetnik Daniel Starman
Jorasov odvetnik Daniel Starman FOTO: POP TV

Kot je vodstvo puljskega zapora zapisalo v današnjem odgovoru koprskemu odvetniku, bodo obisk pri Jošku Jorasu dovolili le njegovim prijateljem in znancem, ne pa Starmanu kot odvetniku, in sicer 1. septembra za 60 minut. Starman je svojo prošnjo, da obišče ali govori s svojim varovancem, na upravo zapora naslovil minuli torek. Starman je včeraj sicer povedal, da bo poskušal priti z Jorasom v stik tudi osebno, če ne prej v nedeljo, v času rednih obiskov v zaporu v Pulju, ko ga bo obiskal kot prijatelj. Kot je še izvedel, naj bi o možnosti njegovega obiska pri Jorasu odločala hrvaška ministrica za pravosodje. Tak postopek je po njegovem mnenju še en dokaz, da je Joško Joras politični zapornik, saj bi ga v primeru, da bi prestajal administrativno kazen, lahko brez težav obiskal.

Podpisovanje peticije na Jorasovi domačiji

V soboto bo na Jorasovi domačiji potekal mirni shod v podporo Jošku Jorasu
V soboto bo na Jorasovi domačiji potekal mirni shod v podporo Jošku Jorasu FOTO: POP TV

Odbor bo v soboto na Jorasovi domačiji na obmejnem območju med Slovenijo in Hrvaško pripravil mirni shod, na katerem bodo v podporo Jorasu začeli s podpisovanjem peticije, v kateri zahtevajo, da se slovenska vlada odločno in brezpogojno zavzame za takojšnjo izpustitev Joška Jorasa iz hrvaških zaporov. K podpisovanju peticije vabijo vse državljane Slovenije. Predsednik Slovenske konference pri SSK in član odbora Franci Feltrin je dejal, da ne gre le za podporo Jorasu, temveč tudi za podporo slovenskim politikom in vladi. Po mnenju Feltrina bodo z omenjeno peticijo pomagali slovenski vladi iz zadrege, da jo pripravijo na tisto, kar nam hrvaška stran pripravlja - to da lani parafiranega sporazuma o meji ne priznava.

Mirni shod se bo pri Jorasovi domačiji začel ob 18. uri. Po napovedih organizatorjev se bodo prireditve udeležili nekateri vidni slovenski razumniki - Dane Zajc, Veno Taufer, Niko Grafenauer, Jože Snoj, Andrej Medved, Saša Vuga, Tone Kuntner, Rudi Šeligo in Barbara Korun.

Navzoči člani odbora so bili najbolj kritični do predstavnikov in predsednika slovenske vlade, zunanjega in notranjega ministra, ter zahtevali pojasnilo, zakaj se tako neodločno odzivajo na kršitve slovenske meje in krivice, ki jih morajo prenašati slovenski državljani. Kritizirali so tudi zadnjo potezo slovenskega zunanjega ministrstva, ki je Jorasu ponudila denarno pomoč, 250.000 tolarjev, s katero bi lahko plačal denarno kazen, ki mu jo je naložil umaški sodnik za prekrške. Kot je dejal podpredsednik odbora Zvone Škof, gre za popolno napačen način reševanja Jorasa z odkupnino, kar je Joras hvalabogu odklonil.

Jakomin kritizira slovensko diplomacijo

Jakomin: Slovenija ni podala kazenske prijave zoper hrvaške državljane, ki so z Jorasove hiše sneli slovensko zastavo
Jakomin: Slovenija ni podala kazenske prijave zoper hrvaške državljane, ki so z Jorasove hiše sneli slovensko zastavo FOTO: POP TV

Član narodne zveze pri SLS Marko Jakomin je kritiziral slovensko diplomacijo in notranje ministrstvo, ki sta po njegovih besedah ob aretaciji Jorasa ravnala neprimerno. Pojasnil je, da Slovenija ni podala kazenske prijave zoper hrvaške državljane, ki so z Jorasove hiše sneli slovensko zastavo. Jakomin je zatrdil, da Joras v zameno za svojo izpustitev iz zapora v Pulju ne bo plačal kazni, in dodal, da je nesprejemljiva ponudba slovenske države, da bi "financirala" plačilo kazni. Dodal je, da zahtevajo takojšnjo Jorasovo izpustitev in hrvaško opravičilo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20