V okviru nujnega postopka se je odbor DZ za finance prebil skozi okoli 90 vloženih dopolnil, med njimi je izglasoval tudi tistega o zvišanju najvišjega plačnega razreda za zdravnike in zobozdravnike. Minister za finance Andrej Šircelj je na današnji seji pojasnil, da je vlada predlog zakona o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic covida-19 pripravila, ker se Slovenija še vedno sooča s posledicami koronavirusne bolezni.
Kot je izpostavil, predlog na področju zdravstva podaljšuje nekatere ukrepe, denimo možnost koriščenja odsotnosti z dela brez potrdila o upravičeni zadržanosti. Poleg tega predvideva povračilo škode upravičencem, ki jim je nastala škoda na zdravju zaradi cepljenja ali zdravil za covid-19.
Vzpostavlja tudi pravno podlago za sprejem odločitev glede omejevanja vstopa v Slovenijo iz držav s slabo epidemiološko sliko, ob posebni obremenjenosti zdravnikov pa glede na dopolnilo koalicije še pravno podlago za uvrstitev zdravnikov in zobozdravnikov v višje plačne razrede. Za obdobje do 31. decembra 2022 bodo lahko uvrščeni največ v 63. plačni razred (zdaj 57.).
S področja predlagane pomoči posameznikom je minister izpostavil pomoč upokojencem s pokojninami do 714 evrov, in sicer v višinah od 130, 230 ali 300 evrov, ter kmetom brez pokojnin v starosti nad 65 let, invalidom in vojnim veteranom, ki bodo upravičeni do 150 evrov solidarnostnega dodatka. "Ne gre za energetski vavčer, ti se bodo obravnavali posebej," je dodal. Poleg tega predlog predvideva mesečni dodatek za pripadnike sil za zaščito in reševanje ter za dijake in študente, ki pomagajo pri oskrbi bolnikov v zdravstvenih ali socialno-varstvenih ustanovah, in sicer v višini 30 oz. 25 evrov dnevno.
V načrtu so še delno povrnjeni izgubljeni dohodek za čas trajanja karantene na domu ali nezmožnosti opravljanja dela zaradi višje sile zaradi obveznosti varstva otroka in dodatno financiranje programov v podporo družini. Šircelj je spomnil še, da bo mogoče neizkoriščeni letni dopust za 2020 po novem koristiti do 1. aprila 2022, tistega za 2021 pa do konca prihodnjega leta.
Med predlaganimi ukrepi v pomoč gospodarstvu je opozoril na nov ukrep, ki bo Slovenskemu podjetniškemu skladu omogočil dajanje likvidnostnih posojil podjetjem, predvideno je tudi podaljšanje trajanja programa finančnih spodbud na prihodnje leto. Prav tako bo glede na predlog podaljšana veljavnost lanskih turističnih bonov, in sicer do konca junija 2022 (bone 21 je medtem vlada za enak čas podaljšala že s sklepom).
V zakonodajno-pravni službi so v zvezi s predlogom zakona opozorili, da so uvodoma izdali pripombe skoraj k vsem členom predloga zakona, tudi z vidika skladnosti z ustavo. Koalicija je zato predlagala številne predloge dopolnil, a je treba ugotoviti, "da ostajajo relevantne vse pripombe" zakonodajno-pravne službe, je povedala pravnica Sonja Bien Karlovšek. Posebej je izpostavila, da se s tovrstnimi zakoni dodatno zmanjšuje preglednost in jasnost ureditve ter da pravni naslovljenci svoj pravni položaj vse težje razberejo.
Polnar razburil opozicijske poslance
Predsedujoči odboru Robert Polnar je povedal, da je kar 75 odstotkov dopolnil PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je sejo odbora, na katerem ima koalicija večino, vseeno sklenil nadaljevati. To je v zrak pognalo opozicijske poslance, ki so sejo zapustili.
Kot je povedala Andreja Zabret (LMŠ), je seja precendes v zgodovini Slovenije, predsednik odbora pa da ima dvojna merila. "V preteklosti je naše amandmaje označeval kot nedopustne, danes pa je dal možnost koaliciji, da sprejema kar si želi. spreminjanje plačnega sistema je rušenje javnega zdravstva. V LMŠ pri tem nikakor ne bomo sodelovali," je dejala.
Matjaž Han (SD) je ponovil, da koalicija s svojimi podporniki zavestno negira ustavo in zakonodajo. "S svojo večino, ki jo imajo na tem odboru, bi preglasovali opozicijo in sprejeli zakon, ki bo v nasprotju z ustavo in zakoni. Zato smo se odločili, da smo zapustili to sejo. Sem žalosten in razočaran."
Luka Mesec (Levica) je poudaril, da je temelj vsake moderne država ustava. "30 let po sprejetju nam ustavo sestreljujejo. To, kar se dogaja na odboru za finance, je nanjižja točka slovenske državnosti," je povedal in izpostavil, da vladanje z zakoni ni enako vladavini prava. "Trenutno smo pri tem, da vladajoča politika ne upošteva vladavine prava. V PKP so to jasno pokazali. Ukrepi so protizakoniti in protiustavni."
Alenka Bratušek (SAB) pa je dejala, da je "nedopustno, da za vladajočo koalicijo ustava očitno ne velja več". Poudarila je, da vse stvari v PKP 10 sicer niso slabe, vendar je sprejemanje paketov na takšen način nedopustno. Tako Bratuškova kot Mesec sta protikoronske pakete označila za "drugi ZUJF". Bratuškova je še dodala, da je neprimerno, da se paket sprejema dan pred praznikom in na takšen način.
V stranke Levica so naknadno sporočili še, da predlog dopolnila interventnega zakona po njihovi oceni predstavlja dokončen udarec za že tako temeljito načeto plačno lestvico javnega sektorja in je "darilo za najbolje plačane zdravnike, ki jih zdravniški sindikat Fides tako vneto zastopa".
Dopolnilo po drugi strani ne bo prineslo nikakršnih koristi mladim zdravnikom, prav tako ne medicinskim sestram, negovalcem in ostalemu podplačanemu in preobremenjenemu osebju, so prepričani v stranki. "Bogatenje in povečevanje privilegijev že tako najbolje plačanih v času hude zdravstvene krize je nemoralno", poudarjajo. Ob tem so spomnili, da je koalicija dopolnilo pripravila brez socialnega dialoga.
KOMENTARJI (1382)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.