Slovenija

Odbor za finance podprl načrte vlade glede izvrševanja proračuna

Ljubljana, 09. 11. 2013 22.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Odbor DZ za finance in monetarno politiko je podprl predlog zakona o izvrševanju proračunov za leti 2014 in 2015, s čimer so za sprejem pripravljeni vsi proračunski dokumenti. Gre za precej tehničen zakon, ki daje vladi pooblastila za upravljanje s proračunom.

V letu 2014 se bo lahko država za potrebe izvrševanja proračuna zadolžila za blizu 4,9 milijarde evrov, v letu 2015 pa za do 2,7 milijarde evrov. Poleg tega pa se bo lahko za določene potrebe še dodatno zadolžila, denimo za odkupovanje lastnih dolžniških vrednostnih papirjev in krepitev stabilnosti bank, s tem pa lahko skupni znesek zadolžitve kaj hitro doseže deset milijard evrov, je opozoril Andrej Šircelj (SDS).

Romana Tomc (SDS) je k tej številni prištela še možnost prevzemanja poroštev in sklenila, da se torej namerava država enormno zadolžiti. Finančni minister Uroš Čufer je sicer dejal, da je zadolževanje načrtovano podobno kot lani, zaradi večje zanesljivosti se povečuje le znesek predvidenega zadolževanja za potrebe ukrepov za krepitev stabilnosti bank.

Minister Uroš Čufer
Minister Uroš Čufer FOTO: Damjan Žibert

Poleg vsebin, ki urejajo izvrševanje proračuna, je v predlogu zakona tudi vrsta rešitev, ki vanj ne sodijo, je opozorila predstavnica zakonodajno-pravne službe DZ. Podobne pomisleke so imeli pravniki glede zakona o izvrševanju proračuna sicer že tudi v prejšnjih letih, vendar pa je letošnje opozorilo bolj resno, saj so bile medtem sprejete spremembe ustave, ki preprečujejo izvedbo referenduma za določene zakone, tudi za tega. "Neomejeno uvrščanje vsebin v zakon o izvrševanju proračuna namreč lahko povzroči nedopustne pravne posledice in bi se lahko v postopku ustavne presoje izkazalo za ustavno sporno," je opozorila predstavnica zakonodajno-pravne službe.

Z zakonom o izvrševanju proračuna se med drugim zmanjšujejo izdatki za sofinanciranje investicij občinam, odpravlja se valorizacija pokojnin in socialnih transferjev ter določa obveznost zmanjševanja števila zaposlenih v javnem sektorju.

Sredstva za sofinanciranje investicij občinam so se znižala že z varčevalnim zakonom, glede na javnofinančni položaj pa jih je treba znižati še bolj oz. jih v letu 2015 ukiniti. Za te namene v državnem proračunu ni mogoče zagotoviti sredstev, v predlogu zakona pojasnjuje vlada. Znižuje se tudi višina povprečnine, ki občinam pripada od dohodnine.

V opoziciji so oporekali, da želi vlada uničiti slovensko podeželje. "To je dokaz, da želite ukiniti manjše občine, saj se jim jemlje več denarja na prebivalca kot velikim," je znižanje sredstev za sofinanciranje investicij občinam komentirala Sonja Ramšak (SDS). Tudi Jakob Presečnik (SLS) je ocenil, da zmanjšanje sofinanciranja investicij vodi v siromašenje podeželskih občin.

Prašiček
Prašiček FOTO: Thinkstock

V zvezi s tem je odbor podprl dopolnilo, po katerem se občinam ta sredstva ne bodo znižala za tiste projekte, ki so že v teku in imajo zanje sklenjene pogodbe z izvajalci. Bodo pa brez denarja ostale tiste občine, ki zamujajo s črpanjem odobrenih evropskih sredstev, zaradi česar obstaja verjetnost, da projekta ne bo mogoče zaključiti do predvidenega roka.

Pokojnine in socialni transferji bodo ostali nespremenjeni do konca leta 2015, od upokojencev pa bodo letni dodatek tudi v prihodnjih dveh letih prejeli le tisti, katerih pokojnina ni višja od 622 evrov. Tudi ti zneski se ne bodo spremenili in bodo ostali v takšni višini kot letos.

Čeprav se ministru ni zdelo potrebno, pa je odbor potrdil tudi dopolnilo koalicije, s katerim bo Kapitalski družbi, ki mora pokojninski blagajni pokrivati morebiten primanjkljaj, pripadalo deset odstotkov kupnine od prodaj kapitalskih naložb v lasti države. To je že zapisano v zakonu o Slovenskem državnem holdingu, čeprav v nekaj ožji obliki, vendar je Čufer dejal, da je lahko tudi v tem, če se bo kdo zaradi tega počutil bolje.

Zaposlovanje v javnem sektorju je omejeno že z varčevalnim zakonom, dodatno pa se z zakonom o izvrševanju proračuna uvajajo kazni za kršitve določb, ki omejujejo zaposlovanje, in sicer v višini 2500 evrov za odgovorno osebo proračunskega uporabnika. Politika zaposlovanja mora sicer slediti cilju znižanja števila zaposlenih za en odstotek v vsakokratnem 12-mesečnem obdobju.

V zakonu o izvrševanju proračuna ostaja že nekaj let zapisan tudi mesečni prispevek za spremljanje programov RTV Slovenije, in sicer ostaja v višini 12,75 evra.

Z zakonom se do konca leta 2015 podaljšuje tudi veljavnost 1. julija letos zvišanih stopenj davka na dodano vrednost, splošna stopnja tako ostaja pri 22 odstotkih, znižana pa pri 9,5 odstotka.

Je pa z uvedbo davka na nepremičnine predvidena ukinitev davka na nepremično premoženje večjih vrednosti, ki ga je Slovenija dobila sredi lanskega leta. "Tistim z velikim premoženjem smo ukinili davek ter ga razporedili med vse ostale, tudi socialno ogrožene," je opozorila TomČEVA. DZ bo zakon o davku na nepremičnine sprejemal na izredni seji, ki se začne v ponedeljek, veljati pa naj bi začel s 1. januarjem 2014.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (46)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jakomasi
10. 11. 2013 16.10
+5
Ooo zopet slika telebajska,,,...nič ne pove --nič ne ve---le prezno slamo mlatit ve.---!!!
korintos1
10. 11. 2013 17.54
+0
Ti bi še vedno raje imel krščansko SDS na oblasti? Hahahaha
korintos1
10. 11. 2013 15.53
-2
Samo ni pa nič narobe če ima župan mini občine 2000 evrov plače, +dodatki. Menda si to zasluži, sedaj pa mu misli tota vlada ukiniti delovno mesto, pa tudi ostalim 4-5 zaposlenim.
jakomasi
10. 11. 2013 16.14
+3
Tota tvoja vlada bo uničila Slovenijo ne samo občine lol..--!!!
simple_mind
10. 11. 2013 15.10
+1
Tragikomično, farsa in burka. Vse to samo pelje v podaljševanje agonije in popoln polom. "Ne levo, ne desno, na boljše" ? "Zgodba o uspehu" ?
Pika Mika
10. 11. 2013 15.21
+1
Naravnost, na dan in normalne odnose... :)))
Netajkun
10. 11. 2013 14.40
+5
Če se nekateri 16 let ( ali več ) izobražujejo in potem še vedno trdijo , da lahko dolgoročno ( in brez posledic ) porabiš več kot zaslužiš , potem je nekaj hudo narobe z našim sistemom ( tudi izobraževalnim ) . Če nekdo obljublja zagon gospodarstva ( in ne varčevanje ) za izravnavo proračuna , potem pa samo davke in trošarine dviga , je nekaj hudo narobe z moralnimi vrednotami oblastnikov . Če nekdo poudarja medgeneracijsko solidarnost hkrati pa mlade postavlja v skoraj brezupen položaj ( in jim še dolgove za prihodnost viša ) , je nekaj hudo narobe z vizijo države . Če so pomembnejši prepiri o preteklosti kot pa konstruktivni pogovori o prihodnosti , se bo stanje države samo še slabšalo . Sam to " famozno " EU - trojko vidim kot nekakšnega zdravnika . Če človek zboli , ni nujno da gre do zdravnika ( lahko se tudi sam zdravi - vendar le redki uspešno ) . Če pa poiščeš pomoč zdravnika , ti bo predpisal zdravila , dieto , gibanje , . . . . . in če se potem tega ne držiš in se bolezen razvija naprej , verjetno ne boš zdravnika tožil ker te ni pozdravil . Seveda lahko tudi sam , samo nekaj moraš spremeniti in popraviti ( in to čimprej in čim bolj odločno )
askralj
10. 11. 2013 12.31
+4
Prodali ste nas hrvatom ki so bolj zadolženi od nas jih pustli v eu samo za ceno da imate jahte in vile na morju. Tudi narod vas bo kmalu nagnal ce ne prej ko bomo gledali kak hrvati za pol place pridejo delat sem v svoja podjetja...
jakomasi
10. 11. 2013 15.06
+1
VSEZNALECno1
10. 11. 2013 12.28
+6
Čestitke za varčevalno sprejet budget te naše deželice. Uravnan pa to, Milijarda gor ali dol. Primankljaj je 1 mrd mogoče pa tudi 2. Prihodkov bo verjetno tudi manj, ampak tega smo se sedaj že globoko navadili. Glavno da je uravnoteženo, kar koli že to pomeni, seveda pa predvsem pravičen. Daje bogatim in lopovom in jemlje revežem, ki od te države niso nič dobili, ker vse kar imajo do usvtavrili me 75 in 90 letom. Tudi ni posegel v plače JU in DU kar pomeni da je nadvse pravičen do gospodarstva, ki komaj živi pa tudi plače so samo 10% manjše tam. Prava birokracija bi si vzela več. Ne zajema odškodnih izbrisanim, vrnitve denarja premalo plačanemu JU, ne zajema odškodnin iz naslova NLB , ne zajema resnično tajkunsko bančno luknjo, ne zajema še marsikaj. No je pa tudi razvojno naravna. Investicije so mega. ........ Spet bo možno kej v žep dat.....k neda. Mafija...... Uničevalci......
simple_mind
10. 11. 2013 15.13
+1
In glede na splošno klimo v getuSLO si lahko vse te koz.arije privoščijo. "Prevzemajo dogovornost", itak.
24vohomurckov
10. 11. 2013 12.01
+7
...najlepša na seji je bila močno roza srajca finančnega ministra!
simple_mind
10. 11. 2013 15.15
+1
Armin van buren
10. 11. 2013 11.53
+4
ta banda kravatarska tak drugo ne zna kot lastnemu narodu samo jemat sram me je v kaki gnili državi živim upam,da se odselim v drugo državo čimprej in,da sploh ne slišim več za to gnilo republiko in totalno nesposobne in lopovske politike gabite se mi politiki
Terezinka
10. 11. 2013 12.02
+3
A do sedaj misliš, da je bilo kaj drugače. To se je vse nabralo v obdobju naše Slovenije v obdobju po osvoboditvi
simple_mind
10. 11. 2013 15.16
+0
Niti 1000 letna zgodovina ne more opravičevati postopke v SEDANJOSTI.
I G N O R A N T
10. 11. 2013 11.44
+6
Baje leta 2014 ne bo vec revscine
Armin van buren
10. 11. 2013 11.53
+0
24vohomurckov
10. 11. 2013 12.01
+5
Janja Dular 1
10. 11. 2013 11.26
+1
Demokracija je draga zadeva, najdražja je kadar jo imamo premalo Skrajni čas je, da se volitve demokratizirajo in personalizirajo, kar pomeni tudi deblokado ovir in rigoroznih omejitev za kandidaturo državljanov za poslance državnega zbora. Ta mora postati pristopna ljudem, ne samo sedanjim, predvsem parlamentarnim političnim strankam. Imamo partitokratski sistem, ki ne ustreza načelom politične participacije državljanov … http://za-misli.si/kolumne/ostali-avtorji/1281-demokracija-je-draga-zadeva-najdrazja-je-kadar-jo-imamo-premalo
Terezinka
10. 11. 2013 11.20
+2
Ko bo naša politika razumela, da stanje ni rezultat te vlade ampak njihove skupne lumparije v zadnjih 22 oziroma skoraj 23 letih bo zanas obrat. Dobesedno norčujejo se pri svojih sanjah kaj vse bodo iz prazne vreče vzeli. Narod imajo za dobesedne norce z raznimi peticijami in lažmi kaj bi vse naredili. Popolnoma jasno pa je, da iz 100 ne moreš brez kredita narediti 200. Zatisne naj se pas v raznih dodatkih političnim strankam, raznih dodatkih za izobraževanja in svetovanja politikov, za razne nepotrebne nekupe opreme pred izteki mandatov, za razne agencije in za sofinanciranje občin, ki so nepotrebne. Kdor ima občino, ki se sama ni sposobna financirati, ker je premajhna naj jo ima volontersko, brez redno zaposlenih ljudi. S tem bodo pokazali, da zares želijo dobro in, da delajo za kraj nesebično
simple_mind
10. 11. 2013 15.18
-1
Bravo, lepo izkrivljanje dejstev in splošne situacije s selektivnimi argumenti.
simple_mind
10. 11. 2013 15.22
+0
Je pač treba obravnavat celotno situacijo.
cirenij
10. 11. 2013 11.10
+0
Sem alergičen na ukrepe, ki jih sprejema vlada. Ampak opozicija samo kritizira. Če ima kake pametne rešitve, naj pride z njimi na dan. Zato so v parlamentu. Če bi bili na vladi in v koaliciji je vprašanje, kaj bi počeli. Enako ali mogoče še slabše. Naj pridejo z rešitvami, narod jim bo hvaležen.
Terezinka
10. 11. 2013 11.22
+2
Čas pa bi bil, da bi se zaćeli zasvedati, da njihovo besedičenje in kritiziranje lastne države posluša tudi tisti, ki pripravlja sliko naše države gledano iz tujine
simple_mind
10. 11. 2013 15.25
+0
Sistemski ljudje, ne se toliko trudit. Vsaka tura se začne s prvim korakom. Prvi korak je tukaj vsaj preprečevanje nesmiselnih ukrepov in zakonov.
simple_mind
10. 11. 2013 15.29
+0
Za rešitve bi jim bila predvsem sedanja aktualna pozicija, kaj je boljšega, kakor na dobro plačanih stolčkih pobirat dobre nasvete zastonj.
24vohomurckov
10. 11. 2013 11.03
+3
...heheheheeh
24vohomurckov
10. 11. 2013 10.49
+9
Najpomembnejši liki naše novejše politične zgodovine pa so ne nujno po vrstnem redu: Milan Kučan, Janez Stanovnik, Spomenka Hribar, Božo Repe, Jože Pirjevec, Veno Taufer, Zoran Janković (pogojno), akademik Darko Štrajn, pisatelj Vlado Miheljak, Gregor Golobič, Mitja Klavora, Ljubo Bavcon, Lojze Ude, Mitja Meršol - Lingvist, Janez Kocijančič in nekatere nižje sarže. Naj živi demokratično socializem.
24vohomurckov
10. 11. 2013 10.49
+9
...da ne pozabite!!!......Leta 1991 so Milan Kučan in njegovi komunisti skupaj z ZZB in Udbo osamosvojili Slovenijo. Temelje naši državi pa so postavili komunisti že leta 1941, ko so se uprli Hitlerju. Zgodovinsko je torej jasno, da so Slovenijo naredili komunisti, Kučan ima pa velike zasluge, ker je pretental jugoarmadnega sovražnika tako, da mu je dal nekaj orožja nazaj, v resnici je bila to finta. A je to še vedno zaupni podatek, za kaj je v resnici šlo – tako zelo, da tudi v arhivu ni nobenega dokumenta o tem. Edino, kar se je ohranilo, so Kučanove besede »Danes so dovoljene sanje, jutri je nov dan.« Ker pa je za zgodovino en stavek premalo, je Kučan dodal še drugega: »Najprej diskreditacije, potem pa še likvidacije.«
NARAVNOODVAJALO
10. 11. 2013 14.59
+3
...pa dodal jutri vam pošljem mojo JNA.....
24vohomurckov
10. 11. 2013 10.47
+11
...v vsakem pogledu vlada vsak dan bolj napreduje...trenutno je v letu 1956
ROMELS
10. 11. 2013 10.46
+3
Oče...................................,saj ne vedo kaj delajo.
24vohomurckov
10. 11. 2013 10.46
+8
Seznam najnovejših ločencev je vse daljši. Ob Alešu Zalarju in Janiju Soršaku tudi Vlado Dimovski in Branko Lobnikar
24vohomurckov
10. 11. 2013 10.45
+6
.......spet ena klovnovska seja!....a se ti politiki,ki jih narod plačuje,sploh zavedajo kako se smešijo?....ne!! ni čudno,da je država v kuuuukuuuu....
NARAVNOODVAJALO
10. 11. 2013 09.59
+4
Bratuškova zadovoljna: evropski dimni signali v barvah.........